3. rocznica katastrofy smoleńskiej w Przeglądzie Tygodnia Klubu Ronina. "Mieliśmy do czynienia z typową manipulacją"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. Blogpress.pl
Fot. Blogpress.pl

Przegląd Tygodnia poprowadziła Joanna Lichocka, towarzyszyli jej Cezary GmyzPiotr Gociek.

Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia były obchody trzeciej rocznicy tragedii smoleńskiej. Joanna Lichocka zwróciła uwagę na histerię prorządowych mediów, która przejawiała się m.in. w zaniżaniu liczby uczestników uroczystości. Przy czym TVP Info czy Polsat News, w przeciwieństwie do TVN24, pokazywały tłumy zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu i widz mógł sam sobie wyrobić opinię.

Tematem związanym z obchodami Smoleńska była wypowiedź Antoniego Macierewicza o zeznaniach, że trzy osoby mogły przeżyć katastrofę. Mimo że takie informacje pojawiły się publicznie trzy lata temu, a Gazeta Polska przytaczała treść zeznań ok. roku temu, prorządowe media skorzystały z pretekstu i wypełniły się szyderstwami z tej wypowiedzi.

„Było to okropne i dało narzędzie mainstreamowi do zatrucia atmosfery 10 kwietnia. [...] To wszystko w zeznaniach złożonych pod przysięgą przed prokuratorem jest zapisane. [...] Jest pytanie, czy Antoni Macierewicz musiał akurat w okolicach 10-tego o tym mówić [...]” zastanawiała się Joanna Lichocka.

Cezary Gmyz odpowiedział: „Nie mam w ogóle pretensji do Antoniego Macierewicza, bo gdyby nie to, to znaleźliby w tym trzecim raporcie cokolwiek innego.”

Gmyz przypomniał, że informacja jakoby trzy osoby przeżyły znajduje się w zeznaniach Tomasza Turowskiego, który ją rozpowszechnił. Drugim źródłem informacji jest Jarosław Drozd, ówczesny konsul generalny w Sankt Petersburgu (jak się okazuje, również kadrowy oficer służb wojskowych). Są jeszcze dwie dalsze relacje.

Gmyz„Mieliśmy do czynienia z typową manipulacją, wypowiedź Macierewicza nie została zacytowane dosłownie, a cytat był taki, że Macierewicz twierdzi, że trzy osoby przeżyły, a w niektórych mediach, że wręcz żyją. Podczas gdy wypowiedź Macierewicza mówiła tylko i wyłącznie o zeznaniach i informacji która pochodziła od oficera służby ochrony – Pawła Kozłowa.”

Zdaniem publicystów, przypomina to „manewr po trotylu”, a prokuratura również w tej manipulacji wzięła udział. „Prokurator Rzepa powiedział, że w toku postępowania nie zgromadzono materiału dowodowego mającego potwierdzać informacje, że trzy osoby przeżyły katastrofę. Przekaz jest zgodny z prawdą, rzeczywiście nie zgromadzono żadnego materiału dowodowego, bo go nigdy nie gromadzono. Nikt nigdy nie zweryfikował tej informacji.” - kontynuował Gmyz. Podobnej manipulacji dokonała prokuratura odnośnie informacji na temat badania próbek przywiezionych ze Smoleńska – szczegóły w filmie.

Piotr Gociek odnosząc się do zespołu Laska stwierdził: „Zespół Laska powstał po to, by zarządzać emocjami, by interpretować informacje ze śledztwa, to jest zespół propagandowy.”

Dziennikarze mówili też o rosyjskiej prowokacji „z dziesięcioma hektarami” jakoby wymaganymi przez stronę polską na pomnik w Smoleńsku, przytaczali jako przykład inne prowokacje z poprzednich rocznic.

Kolejnym tematem była sytuacja na lewicy, powstająca Europa Plus i sondażowe kłopoty Platformy. Joanna Lichocka odnosząc się do sondażu Homo Homini powiedziała: „Pojawienie się Aleksandra Kwaśniewskiego jest nadzieją dla centrolewicowych lemingów [...] To oznacza, że Platforma może mieć realne kłopoty w wyborach do Europarlamentu i może te wybory przegrać z PiS-em”.

Publicyści zastanawiali się, czy Palikot jest obciążeniem dla Kwaśniewskiego, czy też, w kontekście „filipińskich przypadłości Alkoholka” wręcz nie zależy mu na kompromitacji byłego prezydenta.

W przeglądzie była też mowa o uzupełniających wyborach w Rybniku, przegranym przez Platformę referendum w pomorskiej twierdzy partii rządzącej – Elblągu. Mówiono o pudrowaniu Jaruzelskiego, dżdżownicach Moniki Jaruzelskiej. Czy spotkanie Wąłęsy z Leszkiem Millerem i zaproszenie byłego przywódcy Solidarności na Kongres Lewicy jest wstępem do legitymizowania SLD jako przyszłego partnera koalicyjnego Platformy Obywatelskiej? O spadku nakładu GW, „hejtującym" Lasku, o tym kto dziś wydaje „Prawdę”, i dlaczego Agora? O premierze w Nigerii, donosie Tomasza Piątka na rysownika Andrzeja Krauze, memorandum Gazpromu na „eksterytorialną gazostradę”, moście energetycznym z Litwą.

Więcej w filmie:



IMG_3592m

IMG_3649m

IMG_3596m

IMG_3616m

IMG_3612m

IMG_3580m

IMG_3604m

IMG_3637m

IMG_3626m

P1400855m

P1400863m

Relacja: Bernard i Margotte

Więcej zdjęć na Flickr.com

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych