Grzegorza Braun nie nawoływał do zbrodni. Stołeczna prokuratura umarza śledztwo ws. wypowiedzi reżysera

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot: NGO/Tomasz Kwiatek
fot: NGO/Tomasz Kwiatek

Grzegorz Braun nie nawoływał do zbrodni - uznała stołeczna prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie jego słów o "wyprawieniu na tamten świat" dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i TVN. Według prokuratury te słowa wyrwano z szerszego kontekstu.

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ badała słowa tego autora filmów dokumentalnych, wypowiedziane podczas debaty w prawicowym klubie. Prokuratura uzyskała nagranie debaty; przesłuchano też jako świadka organizatora dyskusji i jej uczestników.

Jak powiedział prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, śledztwo umorzono 11 kwietnia wobec "braku znamion czynu zabronionego". Dodał, że przestępstwo z art. 255 par. 2 kodeksu karnego, przewidującego do 3 lat więzienia za "publicznie nawoływanie do popełnienia zbrodni", można popełnić tylko umyślnie.

Tu nie było zamiaru.

- dodał prokurator.

Według Ślepokury po analizie materiałów sprawy prokurator uznał, że inkryminowana wypowiedź odnosiła się do "stanu fikcyjnego, a nie rzeczywistości" i była wyrwana z szerszego kontekstu. Prokuratura podkreśliła, że sam Braun podkreślał, że nie nawołuje do przemocy, a tylko przedstawiał swe monarchistyczne poglądy nt. modelu państwa, krytykując system demokratyczny i "odwołując się do nieskonkretyzowanych przykładów i fikcyjnych stanów rzeczy".

Zdaniem Ślepokury z zeznań świadków wynika, że nikt nie odebrał tych słów poważnie, a nawet reagowano na nie śmiechem.

Biorąc pod uwagę całość materiału, nie można uznać, by te słowa były nawoływaniem do zbrodni.

- oświadczył Ślepokura.

Decyzja o umorzeniu jest prawomocna; nikomu nie przysługiwało odwołanie.

W marcu br. Braun został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Wola w związku z wdarciem się na Cmentarz Powązkowski i uderzeniem policjanta podczas ekshumacji w 2012 r. jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Przed wejściem na zamknięty wtedy cmentarz demonstrowało kilkadziesiąt osób, w tym posłowie PiS. Kilka osób usiłowało dostać się na cmentarz przez mur, w tym Braun, który chciał "dokumentować ekshumację". Prokuratura oskarżyła go o to, że "zastosował przemoc w postaci uderzenia ręką w lewe przedramię funkcjonariusza policji", w celu zmuszenia go do zaniechania czynności służbowej. Drugi zarzut dotyczy "wdarcia się" na teren cmentarza ogrodzonego murem i zabezpieczonego przez funkcjonariuszy policji oraz Żandarmerii Wojskowej i nieopuszczenia go - wbrew żądaniom osoby uprawnionej. Podejrzany nie przyznał się i odmówił wyjaśnień.

Braun jest autorem kontrowersyjnych filmów dokumentalnych, m.in. o związkach Lecha Wałęsy z SB i o gen. Wojciechu Jaruzelskim. W 2008 r. przegrał proces cywilny, wytoczony mu przed wrocławskim sądem przez znanego językoznawcę prof. Jana Miodka, któremu zarzucił współpracę z SB. Z kolei w 2008 r. warszawski sąd uznał, że nie musi przepraszać Wałęsy za film pt. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", a Wałęsa jego - za określenia, że film - według którego był on TW "Bolkiem" - to "gniot", a autor to "usłużny dziennikarz".

 

PAP, lz

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych