Syn rotmistrza Witolda Pileckiego na rajdzie imienia swego ojca

fot. YouTube
fot. YouTube

- Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, dołączy do uczestników rajdu, które stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje, by uczcić 70. rocznicę ucieczki jego ojca z niemieckiego obozu Auschwitz. Pan Andrzej zareagował z entuzjazmem na pomysł uczczenia rocznicy w taki sposób i zapowiedział, że dołączy do uczestników, by w symboliczny sposób oddać hołd swojemu ojcu oraz jego towarzyszom: Janowi Redzejowi i Edwardowi Ciesielskiemu - powiedział „Gazecie Wyborczej” koordynator akcji (o której już tutaj pisałem) Bogdan Wasztyl.

Rajd „Ucieczka z Auschwitz” wyruszy 26 kwietnia wieczorem spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

„Kilkoro uczestników - członków zespołu rockowego Forteca z podbielskiego Szczyrku, którzy zostali wybrani spośród wielu chętnych - pieszo i na przełaj przejdzie ponad 130 km do Bochni i Nowego Wiśnicza. Dotrą tam 2 maja. Rajd ma przebiegać w warunkach zbliżonych do historycznych. Uczestników czekają między innymi przeprawa przez Wisłę, nocne przemarsze i noclegi pod gołym niebem. Codzienne relacje z <ucieczki> będą zamieszczane na stronie www.projektpilecki.pl. Rajd zaowocuje także krótkim filmem dokumentalnym, którego premierę zaplanowano na czerwiec” - napisała „GW”.

Wasztyl podkreślił, że w ten sposób oddany zostanie należny hołd bohaterom, którzy zbiegli z obozu nie dlatego, by ratować własne życie, ale żeby poinformować wolny świat o niemieckich zbrodniach w KL Auschwitz i aby walczyć o wolną Polskę.

Zdaniem szefowej oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Mement Pauliny Wądrzyk, jeśli uczestnikom dopisze szczęście, być może uda się im odnaleźć potomków ludzi, którzy pomogli uciekinierom.

Poszukujemy szczególnie rodziny Kazimierza Buczka z Alwerni, który przeprowadził uciekinierów przez granicę między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem, rodziny Piotra Mazurkiewicza z Tyńca oraz rodziny Oborów z Bochni, którzy udzielili im schronienia

- powiedziała gazecie.

Stowarzyszenie prowadzi też zbiórkę pieniędzy na pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i śmierci Pileckiego, co opisywałem wcześniej. Dotychczas zabrano ponad 42 tysiące złotych, potrzeba jeszcze 170 tysięcy.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację tego, jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie - każdy na swój sposób - starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia

- czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.