W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyła się konferencja poświęcona pierwszej naukowej biografii śp. Lecha Kaczyńskiego. Książka „Lech Kaczyński. Biografia polityczna”, którą przygotował zespół autorów ze Sławomirem Cenckiewiczem na czele, będzie miała premierę 15 maja w czasie targów książki. W SDP po raz pierwszy można było usłyszeć szczegóły dotyczące publikacji o tragicznie zmarłym prezydencie.

W spotkaniu prowadzonym przez redaktora naczelnego portalu wPolityce.pl Marka Pyzę udział wzięli autorzy książki: Sławomir Cenckiewicz, Anna Piekarska, Adam Chmielecki oraz Janusz Kowalski, a także szef wydawnictwa Tadeusz Zysk. Gośćmi specjalnymi konferencji byli: Marta Kaczyńska oraz Jarosław Kaczyński.

Rozpoczynając spotkanie Marek Pyza zaznaczył, że książka „Lech Kaczyński. Biografia polityczna” jest pierwszą tak dużą publikacją dotyczącą śp. Lecha Kaczyńskiego.

To naturalne, że w tych dniach wspominamy postać śp. Lecha Kaczyńskiego w związku z rocznicą tragedii smoleńskiej. Dlatego chcieliśmy dziś się z państwem spotkać dziś i przedstawić tę książkę

- mówił red. Pyza wskazując, że oficjalną premierę wydawnictwo planuje za miesiąc.

Dziennikarz przedstawiając autorów poprosił każdego o zabranie głosu. Jako pierwszy wystąpił dr hab. Sławomir Cenckiewicz, który zaznaczył, że „chce przybliżyć książkę”.

Pracowaliśmy nad książką około dwóch lat. Przygotowaliśmy drobiazgową rekonstrukcję działalności Lecha Kaczyńskiego.(...) Rekonstruujemy życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (…) Przeprowadziliśmy kwerendę w wielu dostępnych archiwach. Wykonaliśmy naszą pracę rzetelnie. To, co można było zdobyć w tej sprawie, wyciągnęliśmy

- mówił Cenckiewicz, wskazując, że książka dzieli się na rozdziały poświęcone kolejnym okresom życia Lecha Kaczyńskiego. Dochodzi do decyzji o starcie w wyborach prezydenckich w 2005 roku. Drugi tom, poświęcony prezydenturze, jest przygotowywany.

Adam Chmielecki w swojej wypowiedzi mówił, że dzięki pracy nad książką zrozumiał jak pobieżnie i powierzchownie opisywany był życiorys Lecha Kaczyńskiego w mediach.

Rozpoczynając pracę bałem się, że top będzie praca wtórna. Przecież piszemy o prezydencie, który od lat był na świeczniku. Myślałem, że wszystko o nim już powiedziano

- tłumaczył Chmielecki. Zaznaczył jednak, że szybko zrozumiał, że jest w błędzie.

Autor, który opisał działalność Lecha Kaczyńskiego w latach 90 mówił, że całe życie zawodowe prezydenta Lecha Kaczyńskiego „to droga do prezydentury”.

Adam Chmielecki wskazał na mało znane wydarzenie z życia politycznego Lecha Kaczyńskiego. Wspomniał o programie wyborczym prezydenta w czasie, gdy startował on w wyborach prezydenckich w 1995. Autor wskazał, że w tym programie widać te same postulaty, które potem legły u podstaw programu naprawy państwa, z jakim wyszedł PiS.

Chmielecki mówił również, że przygotowywana książka będzie dobrym sposobem na zapoznanie się z najnowszą historią Polski.

We wszystkich ważnych momentach w najnowszej historii Polski obecny był Lech Kaczyński

- zaznaczył Adam Chmielecki.

 

Anna Piekarska, która była autorką części związanej z prezesurą Lecha Kaczyńskiego w NIK, wskazała na wielkie znaczenie misji prezydenta w Izbie. Wskazała, że Kaczyński przyszedł do NIK w bardzo trudnym momencie, po śmierci prezesa Pańko oraz Michała Falzmanna.

W społeczeństwie narasta oczekiwanie rozliczenia afer. W procesie transformacji nadużyć jest wielka

- mówiła Piekarska.

Dodawała, że Lech Kaczyński wszedł do NIK, który był nazywany przechowalnią ludzi partyjnych. Autorka zaznaczała, że Kaczyński musiał na nowo zbudować etos kontrolera, silną pozycję i status Izby w społeczeństwie.

Dzięki swojej pracy został bardzo dobrze zapamiętany w NIK.

Słyszałam w Izbie, że ludzie dla niego pracowali. W Izbie zostałam bardzo dobrze przyjęta

- zaznaczyła Piekarska wskazując, że pamięć o Lechu Kaczyńskim jako prezesie NIK w Izbie wciąż jest żywa.

Ostatni z autorów Janusz Kowalski, piszący o okresie sprawowania funkcji prezydenta Warszawy przez Lech Kaczyńskiego wskazał, że prezydent objął swoje stanowisko w trudnym momencie. Wskazał na reformę samorządu warszawskiego oraz silne wpływy „układu warszawskiego”, z którym prezydent walczył. Było duże oczekiwanie, by zakończyć duże inwestycje prowadzone w Warszawie oraz oczyścić władze stolicy z układu warszawskiego. Jednak Lech Kaczyński działał w bardzo trudnych warunkach – zaznaczał Kowalski.

Głównym sporem politycznym w czasie prezydentury był spór o kompetencje. Prezydentowi odmawiano prawa do korzystania z jego praw

- mówił Kowalski.

Dodał, że prezydentura w Warszawie była dla Lecha Kaczyńskiego wstępem do prezydentury Polski.

Autor zaznaczał, że Lech Kaczyński miał wizję Warszawy.

To była wizja miasta, którego mieszkańcy mają odczuwać dumę bycia mieszkańcami stolicy

- mówił Janusz Kowalski, zaznaczając, że Lech Kaczyński w Warszawie odniósł sukces.

Sławomir Cenckiewicz w odpowiedzi na jedno z pytań wyjaśniał, jakie motywy przewodnie widać w całym życiorysie Lecha Kaczyńskiego.

W opinii historyka takimi motywami są: odwaga, polityczny pragmatyzm, postawa państwowotwórcza, życie osobiste oraz solidarność. Wskazał również na naukową działalność prezydenta, zaznaczając, że przygotowywana pozycja pokaże po raz pierwszy dorobek naukowy Lecha Kaczyńskiego.

Premiera książki „Lech Kaczyński. Biografia polityczna” 15 maja.

KL