W najnowszym numerze tygodnika "Sieci" można przeczytać fragment nowej książki autorstwa czwórki autorów, w tym dr hab. Sławomira Cenckiewicza pt. "Lech Kaczyński. Biografia polityczna". Artykuł w tygodniku poświęcony jest, jak mówi tytuł, "szczenięcym latom" śp. Prezydenta.

Jadwiga i Rajmund Kaczyńscy robili wszystko, by Leszkowi i Jarkowi zapewnić szczęśliwe dzieciństwo. Przede wszystkim dużo z nimi rozmawiali. Rajmund był nieco nadopiekuńczy, miał bowiem w pamięci przedwczesną śmierć swojego rodzeństwa, dlatego panicznie bał się o zdrowie synów. Do rodzinnych legend przeszła walka o czapki. Gdy chłopcy wychodzili na żoliborskie podwórko, musieli mieć założone czapki. Wiadomo, malcy biegający za piłką w ciepłych czapkach musieli czuć się nieswojo,by nie rzec, że wystawiali się na żarty i drwiny kolegów. Ale Rajmund był w tej kwestii bardzo zasadniczy. Ostro przeciwko czapkom protestował kilkuletni Lech i mimo że nie miał porywczego charakteru, na hasło ojca „czapka”, reagował… dość nerwowo. Po latach żartował:„Wtedy dostawałem szału, choć byłem dużo spokojniejszy niż dziś”. (...)

Od najmłodszych lat Jarosław i Lech wiele czasu spędzali na podwórku, bawili się głównie w wojnę i grali w piłkę nożną. Trzeba jednak zaznaczyć, że pierwsze zabawy na żoliborskim podwórku były jeszcze w powojennych gruzach. Lech nigdy nie mógł zapomnieć widoku brata, który pewnego razu z radością wywijał… znalezionym granatem. Innym razem, w 1957 r., również Jarosław wraz z kolegą Tomkiem Grzywaczem,walił młotkiem w pocisk moździerzowy i gdy już mieli rzucić nim o ziemię, dopadli ich przerażeni ojcowie. (...)

Dzięki udziałowi w produkcji „O dwóch takich, co ukradli księżyc” Lech postanowił zostać… politykiem. Był przekonany, że już wkrótce komunizm upadnie. Jego fascynacja polityką zbiegła się z końcówką zdjęć do filmu. W prasie poszukiwał informacji o aktualnej sytuacji politycznej we Francji, Republice Federalnej Niemiec i we Włoszech. Jakąś rolę w tym postanowieniu odegrać miał znany operator filmowy Bogusław Lambach, który poza planem filmowym opowiadał chłopcom o kulisach walki o władzę po śmierci Stalina,o frakcjach partyjnych i XXII Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, podczas którego Chruszczow zaordynował drugą falę destalinizacji. A do tego powtarzał, zwracając się do Lecha: „Gdy ja będę starszym panem z laseczką, ty zostaniesz premierem”. Nie doczekał czasów, kiedy Lech Kaczyński obejmował ważne stanowiska państwowe. Lambach zmarł w 1988 r. To nieco zaskakujące wyznanie z 2006 r. potwierdza po części zdanie zawarte w rękopiśmiennym życiorysie Lecha Kaczyńskiego,dołączonym do podania o przyjęcie na studia w 1967 r.: „Od ósmej klasy interesowałem się polityką i historią państwa, następnie także prawem i ekonomią”.

Cały fragment książki dr hab. Cenckiewicza do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika "Sieci"!

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową poświęconą „Biografii Politycznej”, dotyczącą najnowszej książki autorstwa Sławomira Cenckiewicza, Adama Chmieleckiego, Janusza Kowalskiego oraz Anny K. Piekarskiej.

Konferencja odbędzie się we wtorek 9 kwietnia o godz. 14. w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie (sala A), a będzie ją prowadził Marek Pyza, redaktor naczelny wPolityce.pl.