NASZ WYWIAD. Jan Filip Staniłko o Kongresie Polska Wielki Projekt. "Chcemy jasno wyartykułować wizję alternatywy wobec stanu obecnego"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Poprzednia edycja Kongresu. Fot. materiały organizatorów
Poprzednia edycja Kongresu. Fot. materiały organizatorów

wPolityce.pl: Dosłownie na dniach ruszy III Kongres Polska Wielki Projekt. Jakie będą główne założenia tegorocznej edycji?

Jan Filip Staniłko: Głównym celem kongresu jest pokazanie wizji nowoczesnej republikańskiej wolności. Jest to nasz sposób świętowania święta polskiej nowoczesności, czyli święta Konstytucji 3 maja. Po drugie przedstawienie pomysłu na konserwatywną modernizacją naszej kraju, która nie tylko kwestionuje, ale też twórczo czerpie z polskiego dziedzictwa. Trzecią kwestią jest jasno wyartykułowana wizja alternatywy wobec stanu obecnego, w którym widać tak wiele nieudacznictwa, bezczynności, samozadowolenia czy zgnuśnienia władzy. Tak więc jest to impreza o nastawieniu pozytywnym – jest zbiorowym budowaniem wizji nowoczesnej Polski, ale też polemicznym -  tworzącym szeroko rozumianą alternatywę wobec obecnego porządku w Polsce.

W sposób szczególny w tym roku chcemy podkreślić niezwykle ważną rolę, którą pełnią liderzy polskiej gospodarki, którzy zbudowali w ciągu 20 lat duże polskie firmy przemysłowe, Chcemy pokazać przykłady spektakularnych polskich sukcesów biznesowych i podyskutować o polskiej industrializacji 3.0, jako o dźwigni polskiego rozwoju.

 

Kim będą goście tegorocznego kongresu?

W kongresie weźmie udział wiele postaci z różnych środowisk, zarówno politycznych jak również naukowych, ale flagową postacią będzie osoba prof. Piotra Glińskiego, który będzie gospodarzem panelu otwierającego obrady w Arkadach Kubickiego. Udział w dyskusjach wezmą naukowcy, np. prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Ryszard Bugaj, prof. Krzysztof Rybiński, twórcy wiodących polskich przedsiębiorstw przemysłowych - pani Solange Olszewska, prezes „Solaris Bus”, Ryszard Florek założyciel „Fakro”, czy wreszcie profesjonaliści i eksperci tacy jak Anna Streżyńska, czy prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki. Ale Kongres „Polska Wielki Projekt” ma być też szansą poznania niezwykle ciekawych, mało znanych osób, będących często wizjonerami i liderami swoich środowisk profesjonalnych.

 

Czy poprzednie Kongresy przyniosły jakieś wymierne efekty?

Taką manifestacją tego, że alternatywa jest możliwa jest chyba sama osoba prof. Glińskiego, który jest żywą częścią dorobku pierwszego kongresu. Myślę też, że takie osoby jak obecny poseł Krzysztof Szczerski dzięki kongresowi mogły szybciej rozwinąć swoje talenty. Kongres jest także forum dyskusji o ideach dla Polski i myślę, że jakimś odzwierciedleniem tego naszego wspólnego dorobku będzie nowy program „Prawa i Sprawiedliwości”. Kongres ma ujawniać drzemiące na prawicy pokłady twórczego myślenia, promować nowych ludzi i przedstawiać nowe idee dla Polski.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

 

Zachęcamy do uczestnictwa w imprezie: 12 kwietnia w Krakowie, 20 kwietnia w Poznaniu a w dniach 25-28 kwietnia w Warszawie. Rejestracji można dokonać na stronie: http://www.polskawielkiprojekt.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych