Ludzie, „którzy nic innego nie umieli zrobić, albo niewiele poza złożeniem karabinu i oddaniem z niego strzału i użyciem kolby, żeby komuś przyłożyć”. Tak na antenie „Radia Dla Ciebie” w dniu, w którym było obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił historyk dr Marcin Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego. Opozycyjną działalność polskich bohaterów nazwał też „plagą przestępczości”*.
Na szczęście mamy dziś wolność słowa. Każdy może pisać i mówić co chce. Tych którzy chcieliby usłyszeć jak było naprawdę zapraszamy na spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim organizowane w ramach projektu Koliber-Historia.
Zygmunt Szendzielarz “Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Józef Kuraś „Ogień”, Witold Pilecki, Mieczysław Dziemieszkiewicz “Rój, Józef Franczak “Lalek” i tysiące innych żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 roku zasługuje na prawdę i pamięć.
Nasz prelegent odpowie na pytanie czy akcje podziemia zbrojnego po 1945 powinniśmy nazywać powstaniem? Ilu było “Żołnierzy Wyklętych”? Jakie były główne organizacje i komu podlegały? Jakie były ich sukcesy, oczekiwania i porażki oraz przede wszystkim jakie były realia, w których przyszło im działać?
Oprócz opowiedzenia historii postaramy się poruszyć tematy kontrowersyjne. Zapytamy jak to było z tą przestępczością czy antysemityzmem.
Koliber odkłamuje historię. Warto w tym uczestniczyć.
Spotkanie odbędzie się 3 Kwietnia. Swoją obecnością zaszczyci nas Tadeusz Płużański – historyk, dziennikarz i publicysta. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Jest autorem m.in. książek: „Bestie: mordercy Polaków, Oprawcy zbrodnie bez kary” oraz „Bestie 2”, które są reportażem dotyczącym funkcjonariuszy stalinowskich.
Spotykamy się 03.04 o godzinie 19:00. Dokładny adres lokalu to: ul. Zgoda 4, m 6, klatka 1, III piętro, 00-018 Warszawa.
Zapraszamy!
*Cytat za Fronda.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/154390-zolnierze-wykleci-zaklamana-historia-polskich-bohaterow-spotkanie-z-tadeuszem-m-pluzanskim
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.