Spod bramy Auschwitz - śladami Rotmistrza Pileckiego. Zespół Forteca wyrusza w patriotyczny rajd

fot. projektpilecki.pl
fot. projektpilecki.pl

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku zbiegli z niemieckiego obozu KL Auschwitz Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Stowarzyszenie Auschwitz Memento postanowiło zorganizować rajd szlakiem słynnych uciekinierów w warunkach zbliżonych do historycznych (nocne przemarsze, odpoczynek w warunkach polowych, skromne posiłki).

Na historycznej trasie chcemy poszukać śladów po uciekinierach w świadomości lokalnych społeczności, odnaleźć rodziny, które pomogły zbiegom z Auschwitz.
Na ogłoszony przez stowarzyszenie konkurs wpłynęło 17 zgłoszeń z całej Polski – indywidualnych i grupowych, spełniających warunki określone w regulaminie. Najmłodszy z kandydatów na „uciekinierów 2013” miał 18 lat, najstarszy – 57. Zdecydowanie przeważali mężczyźni, ale w doborowym gronie śmiałków znalazły się również dwie kobiety. Wśród motywacji przeważały: „chęć sprawdzenia się w trudnych warunkach, pokonania własnych słabości” oraz „fascynacja postacią rotmistrza Witolda Pileckiego”.
Było również kilka deklaracji uczestnictwa w rajdzie od grup kilkunastoosobowych, których z powodu ograniczenia liczby uczestników do 5 osób, nie mogliśmy dopuścić do konkursu.
Wszystkim śmiałkom dziękujemy za gotowość oddania hołdu bohaterom w tak nietypowy sposób, żałujemy, że nie wszyscy możecie z nami pójść.
Komisja konkursowa jednogłośnie zdecydowała, że:

26 kwietnia 2013 roku o godz. 18:30, dokładnie w 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego, spod bramy „Arbeit macht frei” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz wyruszy zespół FORTECA ze Szczyrku w składzie: Marcin „Siano”, Maksymilian, Dawid, Patryk i Marek. FORTECA gra patriotyczno-historycznego rocka a na trasie chce poszukać inspiracji do stworzenia utworu o bohaterskim Rotmistrzu.

(projekt.pilecki.pl)

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.