Spod bramy Auschwitz - śladami Rotmistrza Pileckiego. Zespół Forteca wyrusza w patriotyczny rajd

fot. projektpilecki.pl
fot. projektpilecki.pl

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku zbiegli z niemieckiego obozu KL Auschwitz Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Stowarzyszenie Auschwitz Memento postanowiło zorganizować rajd szlakiem słynnych uciekinierów w warunkach zbliżonych do historycznych (nocne przemarsze, odpoczynek w warunkach polowych, skromne posiłki).

Na historycznej trasie chcemy poszukać śladów po uciekinierach w świadomości lokalnych społeczności, odnaleźć rodziny, które pomogły zbiegom z Auschwitz.
Na ogłoszony przez stowarzyszenie konkurs wpłynęło 17 zgłoszeń z całej Polski – indywidualnych i grupowych, spełniających warunki określone w regulaminie. Najmłodszy z kandydatów na „uciekinierów 2013” miał 18 lat, najstarszy – 57. Zdecydowanie przeważali mężczyźni, ale w doborowym gronie śmiałków znalazły się również dwie kobiety. Wśród motywacji przeważały: „chęć sprawdzenia się w trudnych warunkach, pokonania własnych słabości” oraz „fascynacja postacią rotmistrza Witolda Pileckiego”.
Było również kilka deklaracji uczestnictwa w rajdzie od grup kilkunastoosobowych, których z powodu ograniczenia liczby uczestników do 5 osób, nie mogliśmy dopuścić do konkursu.
Wszystkim śmiałkom dziękujemy za gotowość oddania hołdu bohaterom w tak nietypowy sposób, żałujemy, że nie wszyscy możecie z nami pójść.
Komisja konkursowa jednogłośnie zdecydowała, że:

26 kwietnia 2013 roku o godz. 18:30, dokładnie w 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego, spod bramy „Arbeit macht frei” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz wyruszy zespół FORTECA ze Szczyrku w składzie: Marcin „Siano”, Maksymilian, Dawid, Patryk i Marek. FORTECA gra patriotyczno-historycznego rocka a na trasie chce poszukać inspiracji do stworzenia utworu o bohaterskim Rotmistrzu.

(projekt.pilecki.pl)

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...