Polska nie jest rajem na ziemi. Jak wszędzie, również tu są problemy. Jednak pomimo wszystko czuję się tutaj bardzo dobrze, co w dużej mierze zawdzięczam mojej wspaniałej polskiej rodzinie – teściom, którzy traktują mnie jak syna, oraz szwagrowi i jego żonie, którzy traktują mnie jak brata. Jest to kraj mi bliski i czuję się jego częścią
– mówi w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” dr Pablo de la Fuente, hiszpański historyk, współpracownik Katedry Historii i Kultury Krajów Języka Hiszpańskiego KUL.
Sześć miesięcy temu dr de la Fuente przyjechał do Polski na stałe. Przyjechał w poszukiwaniu bliskich mu wartosci. I – jak sam mówi - znalazł je!
W momencie, w którym państwo zezwala na to, by niepełnoletnia dziewczyna dokonała aborcji bez wiedzy rodziców, mamy do czynienia nie tylko z brakiem moralności, ale również z ingerencją struktur państwowych w kompetencje rodziców
– opowiada o sytuacji w ojczyźnie.
Według niego Polskę czeka także kryzys wiary, podobny do tego, który dotyczy wszystkich krajów Zachodniej Europy, w tym Hiszpanii.
Kultura materialna bez perspektywy duchowej niszczy jednostkę. Moment krytyczny jako taki nie istnieje. Sytuację tę można przyrównać raczej do serii małych kroków, które należy wykonać, lub serii potyczek, które trzeba wygrać. Niektóre wydają się dość proste i oczywiste: na przykład zapobieżenie temu, by krzyże znikły ze szkół. Jeśli jednak przegra się te najłatwiejsze potyczki, trzeba będzie toczyć bitwy, które są dużo trudniejsze i bardziej skomplikowane.
Czym Polacy będą atakowani potem?
Następnym krokiem będzie zalegalizowanie związków osób tej samej płci, a potem konieczność obrony wolności i walka o uniknięcie kary więzienia dla chrześcijanina, który twierdzi, że homoseksualizm jest wypaczeniem.
Co katolicy, chrześcijanie w Polsce muszą zrobić, aby nie popełnić błędów hiszpańskich sióstr i braci w wierze?
Początkiem było usunięcie krzyży ze szkół, sądów, koszar itp. Należy też zwrócić uwagę, że chrześcijanie przegrali walkę o media. Za późno zdano sobie sprawę z tego, jak ważne są mocne narzędzia do prowadzenia dyskusji, czyli radio, telewizja i prasa
- tłumaczy Pablo de la Fuente.
Jego zdaniem nieprędko Hiszpanie odzyskają swoją tożsamość chrześcijańską.
To bardzo trudna kwestia i nie ma tu łatwej recepty. Mamy bowiem do czynienia z problemem o charakterze strukturalnym. Obecny kryzys jedynie uwidocznił problemy już istniejące w Hiszpanii. Pozwoli pani, że posłużę się tu przenośnią: jeśli wyobrazimy sobie Europę jako blok mieszkalny, a ostatnie kilka lat jako okres wzmożonych zachorowań na grypę, to grypa ta rozłożyła wielu sąsiadów i zmusiła ich do pozostania przez kilka dni w łóżku. Hiszpania jednak to chory na AIDS, u którego grypa jedynie uwidoczniła jego słabość. Problemy, z którymi boryka się Hiszpania, są bowiem natury systemowej, a nie koniunkturalnej.
Jak każdy południowiec, także dr Pablo de la Fuente obawiał się, czy uda mu się wytrzymać północny klimat. Jak się okazało, bez trudu.
Myślałem, że przystosowanie się do tak surowego klimatu przyjdzie mi dużo ciężej. Ale okazało się, że nawet 20 stopni poniżej zera da się wytrzymać. Poza tym polskie domy są bardzo ciepłe i wszystkie mają centralne ogrzewanie, w przeciwieństwie do Hiszpanii. Paradoksalnie więc jest tu cieplej w zimie.
Na polską kuchnię hiszpańskie podniebienie też nie narzeka.
Bardzo zaskoczyła mnie wspaniała i bardzo zróżnicowana kuchnia polska, szczególnie mnogość zup i deserów. Moim zdecydowanym faworytem jest wspaniały barszcz czerwony w wykonaniu mojej teściowej oraz sernik mojej bratowej.
Slaw/ "Nasz Dziennik"
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/154210-hiszpan-odnalazl-w-polsce-wiare-nadzieje-i-wartosci-chrzescijanskie-ktore-w-jego-rodzinnym-kraju-sa-w-glebokim-kryzysie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.