Drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Przedstawiamy pieśni pasyjne i wielkopostne. To skarbnica polskiej tradycji.
Poświęcenie siebie za innych. "A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się! I skłoniwszy głowę, wyzionął ducha" (J 19,30). Ostatnie słowa Jezusa. Nie krzyk cierpienia, nie westchnie żalu za życiem, nie bluźnienie tym co wydali na mękę. Tylko wypełnienie misji. Przelanie krwi, wylanie bezgranicznej miłości do ludzi. Oddanie siebie za tych, którzy odwracają się od Bożej miłości. Za wszystkie grzechy.
Stanisław Soyka, Antonina Krzysztoń, Ryszard Wojciul, Deus Meus, to, między innymi, nieliczni polscy artyści i producenci, którzy sięgnęli po pieśni wielkopostne, pasyjne. Dlaczego tak niewielu artystów po nie sięga? Na pewno wymagają wiary, mocnej refleksji - samo odtworzenie, zgodne z oryginałem nie wystarczy. Antonina Krzysztoń pościła przez całą sesje nagraniową do "Pieśni postnych", żeby mieć siłę w przekazaniu emocji. Do zapłakania nad Golgotą Jezusa.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/154105-wnaspl-wielki-piatek-krzyzu-swiety-nade-wszystko-posluchaj
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.