Specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zidentyfikowali kolejne szczątki polskich bohaterów pomordowanych w latach 40-tych i 50-tych w warszawskim więzieniu na Mokotowie i pochowanych w kwaterze "Ł" cmentarza powązkowskiego.

Mówimy o kilku nazwiskach, ale więcej szczegółów na razie nie podam

- powiedział portalowi wPolityce.pl prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik IPN ds. prac poszukiwawczych na "Łączce".

Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, zgodność z materiałem pobranym od rodzin pomordowanych wykazano podczas pierwszych badań próbek prowadzonych w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Teraz badania trzeba potwierdzić przeprowadzając je jeszcze kilkakrotnie.

Dopiero wtedy będziemy kontaktowali się z rodzinami, a jeszcze w następnej kolejności o tożsamości zidentyfikowanych poinformujemy dziennikarzy, nie możemy sobie pozwolić na żaden pospiech

- mówi prof. Szwagrzyk.

Konferencja prasowa, na której zostaną podane imiona i nazwiska ofiar zostanie zorganizowana nie wcześniej niż w czerwcu. Na identyfikację czeka ponad 100 ciał wydobytych przez archeologów. Do tej pory ustalono i podano do publicznej wiadomości siedem nazwisk ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono w kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Są to: Edmund Bukowski, Stanisław Łukasik, Eugeniusz Smoliński, Stanisław Abramowski, Bolesław Budelewski, Tadeusz Pelak, Stanisław Kasznica.

Kasznicę zabito w mokotowskim więzieniu 12 maja 1948 roku, dwa tygodnie później stracono rotmistrza Witolda Pileckiego. Ta zbieżność dat daje pewność, że ciało rotmistrza także znajduje się na Łączce.

Jeszcze dziś nie można potwierdzić tego faktu genetycznie, ale wszystko wskazuje na to, że te szczątki także tam są

- mówił Tygodnikowi " Sieci" na początku marca prof. Szwagrzyk.

Wczoraj odbyła się także uroczysta premiera filmu Arkadiusza Gołębiewskiego "Kwatera Ł" poświęconemu pracom archeologicznym na Cmentarzu na Powązkach.

Marcin Wikło

CZYTAJ TAKŻE: "Kwatera Ł", czyli ekshumacje na "Łączce" w soczewce. Film o "najważniejszym wykopie w tym kraju"