Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 64 proc. Polaków uznawało Benedykta XVI za autorytet moralny w czasie trwania jego pontyfikatu. Co więcej, Polacy wysoko oceniają wkład emerytowanego papieża we współczesny świat i patrzą ze zrozumieniem na decyzję Benedykta XVI o odejściu z piastowanego urzędu.
Jak podaje CBOS 73 proc. Polaków ze zrozumieniem podchodzi do ogłoszonej 11 lutego br. decyzji Benedykta XVI o abdykacji. Jedynie co piąty badany (20 proc.) wyraża przekonanie, że papież powinien pozostać na stanowisku aż do śmierci. Pozostałe 7 proc. nie ma w tej kwestii wyrobionej opinii.
Pogląd, zgodnie z którym papież powinien pozostać na swoim stanowisku aż do śmierci, najczęściej prezentują najmłodsi badani – mający od 18 do 24 lat (34 proc. wskazań) oraz od 25 do 34 lat (26 proc.)
Zdaniem CBOS ciekawe jest to, że opinie na temat słuszności decyzji podjętej przez Benedykta XVI tylko w niewielkim stopniu różnicuje stosunek badanych do wiary i kościelnego nauczania. Osoby niewierzące i obojętne religijnie nieco częściej niż pozostali mają problem z wyrażeniem opinii w tej kwestii, rzadziej zaś rezygnację papieża oceniają jako właściwą.
CBOS przypomina, że Polacy przyjęli wybór papieża Benedykta XVI z niemal jednomyślną aprobatą, a podczas jego wizyty w Polsce witali go równie serdecznie jak wcześniej Jana Pawła II, licznie uczestnicząc w spotkaniach z jego udziałem. Jak wynika z deklaracji badanych, osobiście Benedykta XVI w czasie jego pontyfikatu – czy to w Polsce, czy w Rzymie – spotkało czterech na stu dorosłych Polaków (4 proc.)
Mimo że zdecydowana większość badanych nie uczestniczyła osobiście w żadnym ze spotkań z następcą Jana Pawła II, blisko dwie trzecie (64 proc.) przyznaje, że Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu stanowił dla nich istotny autorytet moralny, przy czym 22 proc. nie ma co do tego żadnych wątpliwości. O braku takiego oddziaływania mówi 29 proc. badanych, z czego tylko co jedenasty (9 proc.) zdecydowanie zaprzecza, by życie i nauczanie Benedykta XVI miało jakikolwiek wpływ na wyznawany przez niego system norm i wartości.
Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu był ważnym autorytetem moralnym dla dwóch trzecich katolików (69 proc.), ponad jednej czwartej wyznawców innych religii i związków wyznaniowych (29 proc.) oraz dla co dwunastego respondenta określającego się jako ateista lub agnostyk (8 proc.)
Polacy wysoko oceniają wkład Benedykta XVI w rozwiązywanie problemów współczesnego świata. Wśród badanych dość powszechne jest przekonanie (83 proc.), że papież odegrał w świecie pozytywną rolę. Przeciwnego zdania jest 8 proc. badanych, przy czym osoby zdecydowanie krytyczne wobec Benedykta stanowią jedynie 2proc. ogółu ankietowanych. Co jedenasty dorosły Polak (9 proc.) nie potrafi ocenić oddziaływania Benedykta XVI w wymiarze ogólnospołecznym.
Mimo wyraźnego uznania zasług Benedykta XVI dla współczesnego świata, oceny respondentów w tym zakresie są wyraźnie gorsze niż te dotyczące dłuższego i bliższego sercom Polaków pontyfikatu Jana Pawła II. Badani oceniający w 2005 r. wpływ papieża Polaka na rozwiązywanie problemów świata, niemal powszechnie określili go jako zdecydowanie korzystny (90 proc. wskazań).
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 7-13 marca na 1060-osobowej grupie dorosłych
Polaków.
KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/153815-wysoki-autorytet-moralny-benedykta-xvi-wsrod-polakow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.