Myszków, Częstochowa, Lubliniec - prezentacje wystaw poświęconych m.in. mjr. Sucharskiemu, rtm. Pileckiemu

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
materiały promocyjne
materiały promocyjne

Prezentacja wystawy „Wolni i Solidarni” – Myszków, 25 marzec - 15 kwiecień 2013.

W dniach od 25 marca do 15 kwietnia 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Henryka Sucharskiego w Myszkowie (ul. 11 Listopada 9) prezentowana jest wystawa „Wolni i Solidarni”, przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza z wrocławskiego Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. Henryka Sucharskiego w Myszkowie i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

Ekspozycja przedstawia założenia ideowe i działalność jednego z największych i najbardziej radykalnych ugrupowań opozycji antykomunistycznej lat osiemdziesiątych - Solidarności Walczącej, powstałej w 1982 r. Zaprezentowane zostały główne pola aktywności organizacji - działalność wydawnicza, radiowa, akcje protestacyjne, demonstracje uliczne oraz sylwetki czołowych działaczy. Pokazane zostały kulisy walki podziemnych struktur SW z organami bezpieczeństwa PRL i innych państw bloku wschodniego, w tym przygotowania do stawiania czynnego oporu i produkcji broni.

 

Prezentacja wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz” - Lubliniec, 25 marzec - 15 kwiecień 2013.

W dniach od 25 marca do 15 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych II Liceum Ogólnokształcące, Technikum Nr 2 w Lublińcu (ul. ks. mjr. Jana Szymały 3) prezentowana będzie wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz”. Ekspozycja została przygotowana przez Jacka Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych w Lublińcu i Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje osobę Witolda Pileckiego - uczestnika akcji rozbrajania Niemców w 1918, żołnierza w wojnie z bolszewikami w 1920, w kampanii wrześniowej 1939, potem w powstaniu warszawskim. W 1940 r. świadomie pozwolił się złapać i dostał się do Auschwitz jako więzień nr 4859, by zbierać informacje (m.in. o zagładzie Żydów) oraz utworzyć tam ruch oporu. Po wojnie aresztowany przez UB i skazany na śmierć w 1948 r.

http://www.pilecki.ipn.gov.pl

 

Prezentacja wystawy „ ... O Orła w koronie - Zgrupowanie partyzanckie »Błyskawica«” – Częstochowa, 25 marzec - 15 kwiecień 2013.

W dniach od 25 marca do 15 kwietnia 2013 r w Zespole Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie (ul. Legionów 15) prezentowana będzie wystawa „ ... O Orła w koronie - Zgrupowanie partyzanckie »Błyskawica«”. Organizatorem prezentacji wystawy jest OBEP IPN w Katowicach we współpracy z Zespołem Szkół im. gen. Władysława Andersa w Częstochowie, Stowarzyszeniem Solidarność Walcząca we Wrocławiu oraz Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Represjonowanych w Specjalnych Obozach Wojskowych w latach 1982 - 1983.

Ekspozycja przybliża historię zgrupowania partyzanckiego »Błyskawica«” - żołnierzy „wyklętych” z Podhala - oraz jego dowódcę Józefa Kurasia „Ognia”, którego to przez szereg lat PRL-u, a zwłaszcza w drugiej połowie lat 40., przedstawiano wyłącznie jako psychopatę, „znanego już przed wojną koniokrada” i bandytę „odznaczającego się szczególnym sadyzmem wobec eksploatowanej ludności góralskiej”. Z kolei Stefan Korboński, sprawujący w 1945 r. obowiązki delegata rządu RP na kraj, nazywał go „Królem Podhala” i „tatrzańskim Janosikiem dwudziestego wieku, którego sława na Podhalu żyć będzie przez wiele lat przekazywana z pokolenia na pokolenie”. Dziś Józef Kuraś przez niektórych jest uznawany za postać kontrowersyjną.

Józef Kuraś „Ogień” urodził się 23 października 1915 r. Służył, jako podoficer w Korpusie Ochrony Pogranicza i brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Przez cały czas okupacji działał w konspiracji. Dowodził grupą dywersyjną Konfederacji Tatrzańskiej, a po jej rozbiciu złożył przysięgę Armii Krajowej. Po zamordowaniu jego ojca, żony i dwuipółrocznego synka przyjął pseudonim „Ogień”. Kolejno został dowódcą największego zgrupowania partyzanckiego w Krakowskiem. Po przejściu Armii Czerwonej przez Podhale, w związku tworzeniem struktur aparatu władzy, w tym bezpieczeństwa, Józef Kuraś otrzymał nominację na kierownika UB w Nowym Targu. Jednak realne oblicze nowo powstającej władzy, widoczne zwłaszcza z perspektywy działań stawianych UB i dokonań jego funkcjonariuszy, spowodowało, że w kwietniu 1945 r. ponownie znalazł się w podziemiu, tworząc oddział partyzancki „Błyskawica”. Latem i jesienią 1946 w sumie liczba podległych „Ogniowi” uzbrojonych partyzantów przebywających w oddziałach leśnych wahacha się w granicach 500-700 żołnierzy. Sieć wywiadu, meliniarzy, łączników, informatorów i rożnego rodzaju pomocników mogła liczyć nawet ponad 2 tys. osób.

Jedną z najbardziej znanych akcji 6 Kompanii (oddziału z zgrupowania „Ognia”) było rozbicie więzienia św. Michała w Krakowie i uwolnienie 64 więźniów żołnierzy AK, WiN, NSZ. Jako jego dowódca walczył do 21 lutego 1947 r., kiedy to we wsi Ostrowsko koło Nowego Targu razem kilkoma podkomendnymi został otoczony przez oddziały KBW, UB i MO. Znajdując się w potrzasku, próbował popełnić samobójstwo, ale ujęcie J. Kurasia żywego i doprowadzenie do publicznej rozprawy sądowej przed komunistycznym wymiarem „sprawiedliwości” oraz wymierzenie mu kary śmierci było dla komunistów sprawą priorytetową. Stąd przewiezionego do nowotarskiego szpitala J. Kurasia starano się jeszcze ratować, aczkolwiek bezskutecznie. Zmarł tuż po północy 22 lutego 1947 r. Ciało tragicznie zmarłego zostało zabrane przez funkcjonariuszy UB. Miejsca pochówku świadek zdarzenia i późniejszy szef Służby Bezpieczeństwa w Krakowie Stanisław Wałach nigdy nie wyjawił. Mimo podjętych prób, szczątków J. Kurasia do dziś nie odnaleziono.

Historii Józefa Kurasia dotyka wystawa przygotowana przez Oddział Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu. Przybliża ona jednak przede wszystkim historię dowodzonego przez niego zgrupowania partyzanckiego »Błyskawica«”, a zatem dotyczy żołnierzy „wyklętych” – podejmujących ofiarną walkę z systemem totalitarnym i jego reprezentantami w Polsce. Autorem wystawy jest dr Maciej Korkuć (współpraca: Teodor Gąsiorowski, projekt graficzny: Dariusz Grochal), wystawa została przygotowana przez OBEP IPN w Krakowie

Maciej KORKUĆ; ZA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ Zgrupowanie partyzanckie Józefa Kurasia "Ognia" w latach1945-1947

WYSTAWA ONLINE

 

Prezentacja wystawy „Za chleb i wolność. Lata 1978–1981” – Częstochowa, 25 marzec - 15 kwiecień 2013.

W dniach od 25 marca do 15 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie (ul. Targowa 29), prezentowana będzie wystawa „Za chleb i wolność. Lata 1978–1981”. Ekspozycję wystawy w Częstochowie zorganizował OBEP IPN w Katowicach przy współudziale Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie, Stowarzyszenia „13 Grudnia” oraz Stowarzyszenia Solidarność Walcząca z Wrocławia.

Jest to historia najnowsza Polski opowiedziana obiektywami fotoaparatów. To unikalne fotografie, w większości nigdy dotąd niepublikowane, dokumentujące Polskę tamtych lat w jej przełomowych momentach. Niejednokrotnie są to zdjęcia wykonane przez amatorów, niekiedy nawet anonimowych, którzy przypadkiem znaleźli się w miejscu wydarzeń i mieli przy sobie aparat fotograficzny.

Wyboru fotogramów z bogatych zbiorów IPN dokonał zespół złożony z uczestników tamtych wydarzeń, członków Stowarzyszenia „13 Grudnia” i pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę opracowali: Kamil Burzyński, Dominik Cieszkowski, Anna Jagodzińska, Sławomir Karpiński, Romuald Lazarowicz, Grzegorz Majchrzak, Dorota Serwadczak oraz Jan Żaryn. Honorowy patronat nad Wystawą objęli: Prymas Polski Senior Kardynał Józef Glemp i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.

http://13grudnia.org.pl/za-chleb-i-wolnosc

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych