Inauguracja pontyfikatu Franciszka. Wierni świeccy wznosili modlitwy po rosyjsku, francusku, arabsku, swahili i po chińsku

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. EPA/PAP
fot. EPA/PAP

Rozpoczynający dziś posługę Piotrową papież Franciszek otrzymał paliusz i pierścień Rybaka – symbole władzy biskupa Rzymu. Przedstawiciele kardynałów złożyli hołd nowemu papieżowi. Na placu św. Piotra kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran nałożył papieżowi paliusz, którego wcześniej używał Benedykt XVI.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek w homilii na inauguracyjnej Mszy Św.: "Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu!" ZOBACZ WIDEO!

Kardynał protoprezbiter Godfried Danneels, odmówił modlitwę, zaś dziekan kolegium kardynalskiego, czyli kardynał protoepiskop Angelo Sodano nałożył na palec papieża pierścień Rybaka.

Pierścień Rybaka oznacza, że noszący go jest następcą św. Piotra, który zanim został papieżem był rybakiem, a Chrystus uczynił go „rybakiem ludzi”. Pierścień, który będzie nosił Franciszek, zawiera wizerunek św. Piotra z kluczami w ręku. Został wykonany z pozłacanego srebra według projektu Enrico Manfriniego za pontyfikatu Pawła VI. Kiedyś należał on do nieżyjącego już sekretarza tamtego papieża, bp. Pasquale Macchiego, a ostatnio przechowywał go kard. Giovanni Battista Re.

Paliusz, przysługujący metropolitom (papież jest metropolitą rzymskiej prowincji kościelnej) i oznaczający ich pasterską posługę w Kościele, jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami (czerwonymi w przypadku papieża, czarnymi w przypadku pozostałych metropolitów, symbolizującymi rany Chrystusa na krzyżu) i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia), w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.

W uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka wzięli udział przedstawiciele 132 państw. Podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej swój pontyfikat, papież Franciszek wymienił uściski na znak pokoju z patriarchą Konstantynopola Barłomiejem I oraz katolikosem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, Gareginem II.

Warto zaznaczyć, że nigdy dotąd żaden patriarcha Konstantynopola, który jest honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, ani też żaden katolikos nie uczestniczył w inauguracji posługi Biskupa Rzymu.

Ogółem obecne są 33 delegacje chrześcijańskie, w tym 14 Kościołów Wschodnich, 10 z Zachodu i 3 organizacji ekumenicznych. Wśród przybyłych są też sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów pastor Olav Fykse Tveit i arcybiskup Yorku, John Sentamu z Kościoła anglikańskiego. Są też przedstawiciele innych religii w tym 16 reprezentuje judaizm (z Rzymu, Izraela, Światowego Kongresu Żydów i Ligi przeciw Zniesławieniu) a także reprezentanci muzułmanów, buddystów, sikhów i dżinistów.

Po mszy w bazylice świętego Piotra, przed głównym ołtarzem, papież spotkał się z szefami państw i rządów oraz rodzin królewskich i organizacji międzynarodowych. W Watykanie obecnych jest 6 monarchów (m.in. Belgii i Monako), 31 głowy państw (w tym Austrii, Brazylii, Meksyku, Polski, Portugalii i Unii Europejskiej), 3 następców tronu (Hiszpanii, Holandii i Brunei), 11 szefów rządów (m.in. Francji i Niemiec) i wiceprezydent USA.

Dwie delegacje mają charakter szczególny: Argentyny (prezydent Cristina Fernández de Kirchner wraz 19 osobami towarzyszącymi) i Włoch (prezydent Giorgio Napolitano z 16 osobami, w tym premierem Mario Montim i przewodniczącymi obu izb parlamentu).

Polskę reprezentuje prezydent Bronisław Komorowski, który dwudniową wizytę w Watykanie i Republice Włoskiej rozpoczął wczoraj. Tuż po przylocie polska delegacja udała się do bazyliki św. Piotra, by pomodlić się przy grobie bł. Jana Pawła II.

W skład polskiej delegacji wchodzą także m.in.: małżonka prezydenta, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, były prezydent Lech Wałęsa oraz minister Jacek Cichocki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Federację Rosyjską reprezentuje marszałek Dumy Siergiej Naryszkin oraz przedstawiciel wydziału ds. zewnętrznych kontaktów Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Wołokołamski Hilarion.

Niektórzy szefowie delegacji na własną prośbę spotkają się 20 marca z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone i sekretarzem ds. stosunków z państwami abp. Dominique Mambertim, nie będą przyjmowani przez Ojca Świętego.

Podczas Mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka zabrzmiały modlitwy w pięciu językach. Wierni świeccy z różnych kontynentów wznosili od ołtarza modlitwy po rosyjsku, francusku, arabsku, swahili i po chińsku.

Po rosyjsku modlono się do Boga za cały Kościół:

Wszechmogący Boże, wszystkich wspieraj swoją wiernością, pasterzy i wiernych, aby żyli bezwarunkowym posłuszeństwem Ewangelii.

Po francusku wzniesiono modły za papieża Franciszka:

Niech wszechmogący Bóg strzeże go łaską w wypełnianiu posługi Następcy Apostoła Piotra i pasterza Kościoła Powszechnego.

W języku arabskim modlono się w intencji rządzących:

Wszechmogący Boże, oświeć ich umysły swoją mądrością i prowadź ich do budowania cywilizacji miłości.

Za ubogich i cierpiących na całej ziemi modlono się w języku swahili:

Niech wszechmogący Bóg w swej opatrzności udzieli im pokrzepienia, pocieszenia i nadziei, także poprzez miłosierdzie braci.

Ostatnią intencję modlitewną odczytano w języku chińskim:

Niech Wszechmogący Bóg swoją świętością przekształci życie nas wszystkich i upodabnia nas coraz bardziej do Pana Jezusa.

Papież senior Benedykt XVI śledził w telewizji Mszę św. inaugurującą pontyfikat papieża Franciszka – podała włoska agencja ANSA.

Papież senior przebywa obecnie w Castel Gandolfo, gdzie przeniósł się 28 lutego, w dniu swojego ustąpienia z Tronu Piotrowego. Mieszkają tam także cztery członkinie wspólnoty Memores Domini, związanej z ruchem Communione e Liberazione. Wcześniej pełniły już one posługę w apartamentach papieskich Benedykta XVI.

źródło: KAI/Wuj

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych