"Miejsce dzieci jest w rodzinie". Ulicami Krakowa przeszedł marsz w obronie rodziny Bajkowskich

fot. Józef Wieczorek
fot. Józef Wieczorek

Powodem zorganizowania marszu w obronie jedności rodziny była sytuacja rodziny Bajkowskich, której odebrano trójkę dzieci i umieszczono je w domu dziecka.


Organizatorzy poprzez manifestację chcieli ukazać problem i pokazać solidarność z rodziną Bajkowskich.

Z takim losem, jaki spotkał tę rodzinę, boryka się wiele polskich rodzin. Środki, które zastosowano, żeby odebrać dzieci są skandaliczne i niewspółmierne do sytuacji tej rodziny. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa coś zmieni na lepsze

- podkreślali organizatorzy.

Uczestnicy marszu, wśród których były rodziny z dziećmi, młodzież i starsi, wołali m.in.: „Miejsce dzieci jest w rodzinie" i "Razem z dziećmi szczęśliwa rodzina".

Marsz przeszedł z pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Rynek Główny. Tam odczytana została lista postulatów, które mają być przekazane władzom. Organizatorzy manifestacji podkreślają w nich, aby m.in. nie odbierać dzieci rodzinom, w których nie ma przemocy i alkoholizmu, aby sądy nie stosowały drastycznych środków i aby odbieranie praw rodzicielskich było ostatecznością, gdy inne próby pomocy są zawodne.

Troje dzieci państwa Bajkowskich (dwóch 13-latków i 10-latek) zostało 6 marca zabranych ze szkoły. Sąd został zawiadomiony o sytuacji rodziny przez krakowski Instytut Psychologii miesiąc po przerwaniu przez rodziców terapii, na którą sami się zgłosili. Sąd zlecił badanie rodziny przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny, który stwierdził m.in. że rodzice nie zabezpieczają potrzeb psychicznych dzieci. Według opinii ze szkoły dzieci dobrze się uczą, są zadbane i nic nie wskazuje na to, by w rodzinie była stosowana przemoc. W najbliższą środę krakowski sąd ma ocenić, czy natychmiastowe odebranie dzieci rodzinie Bajkowskich było słuszne.

Zdjęcia i wideorelacja: Józef Wieczorek

8

4

 

7

13

10

11

12

2

 

 

 

KAI/mall

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...