W zeszłym roku do sądów w naszym kraju wpłynęło ponad 14 mln spraw, z czego najwięcej, ponad osiem mln, stanowiły sprawy cywilne - poinformował resort sprawiedliwości. Liczba spraw wpływających do sądów konsekwentnie wzrasta od kilku lat.
Łącznie w ubiegłym roku w sądach rozpatrywanych lub czekających na rozpatrzenie było 15 mln 940 tys. spraw - 14 mln, które wpłynęły, i 1,9 mln pozostałych z lat poprzednich. Spośród nich załatwiono 14 mln 103 tys. spraw, 1 mln 837 tys. pozostało do rozpatrzenia na rok 2013.
Z 14 mln 40 tys. spraw, które trafiły do sądów w 2012 r., cywilnych było 8 mln 277 tys., karnych i wykroczeniowych 2 mln 650 tys., gospodarczych 1 mln 445 tys., rodzinnych 1 mln 347 tys., z zakresu ubezpieczeń społecznych 201 tys. oraz pracy 120 tys.
W porównaniu z rokiem 2011 do sądów wpłynęło łącznie o 456 tys. spraw więcej. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od dłuższego czasu - w 2010 r. liczba nowych spraw nie przekroczyła 13 mln, zaś w 2008 r. było ich nieco ponad 11 mln.
W ocenie resortu wskaźniki wpływu spraw wskazują na "poprawę załatwialności spraw w sądach mimo ciągłego wzrostu ich liczby".
Pozytywnym zjawiskiem jest również zmniejszenie odsetka spraw rozpatrywanych przez sądy, w których czas trwania postępowania przekracza 12 miesięcy. Jeśli tendencja ta zostanie utrzymana, można sądzić, że nastąpi dalsza poprawa sprawności sądów powszechnych
- oceniła naczelnik ministerialnego wydziału statystyki i analiz wymiaru sprawiedliwości Justyna Kowalczyk.
W ocenie sędziego Bartłomieja Przymusińskiego ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przedstawione dane nie budzą optymizmu.
W swojej pracy widzę, że spraw jest coraz więcej, zaś terminy między kolejnymi rozprawami są coraz dłuższe
- zaznaczył.
Przymusiński dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat właściwie nie zmienia się liczba sędziów - obecnie jest ich około 9,9 tys.
Wiele nowych spraw w ostatnich dwóch latach wygenerował e-sąd, chodzi np. o dochodzenie przedawnionych wierzytelności. Ponadto być może odwołania od decyzji rentowych i emerytalnych powinny być rozpoznawane w sądach administracyjnych, a nie powszechnych
- zaznaczył sędzia.
źródło: PAP/Wuj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/153218-przepelnione-sady-nic-dziwnego-w-ubieglym-roku-trafilo-do-nich-ponad-14-milionow-spraw
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.