Finał Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku tuż-tuż

W finale Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku znalazło się 12 spośród 65 nadesłanych zgłoszeń.

O jego wynikach w głosowaniu zadecydują Internauci. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2012 roku i popularyzacja historii. Organizatorami plebiscytu są Muzeum Historii Polski i portal historia.org.pl.

Według jurorów na tegoroczną edycję Plebiscytu nadesłano bardzo różnorodne projekty świadczące o dużej aktywności środowisk i osób zaangażowanych w odkrywanie i poznawanie historii także lokalnej. Wśród zgłoszonych są portale internetowe, akcje edukacyjne, wystawy, festiwale i spektakl historyczny.

W finale znalazły się: Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin; „Ostatnia Tajemnica Riese„ – teatr historii, rekonstrukcja wydarzeń z 8 maja 1945 r. – wejście Rosjan w Góry Sowie; ”Pamiętaj z nami” w Krakowie; Projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi ”Korczak”; Konkurs ”Hard as a ROCK, twardzi jak skała – 70. rocznica powstania Armii Krajowej”; Otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej; Czołg z wojny polsko-bolszewickiej przekazany Polakom w Afganistanie, wrócił do kraju; Otwarcie odbudowanego polskiego cmentarza w Koji nad Jeziorem Wiktorii w Ugandzie; E-kultura; E-zabytek.nid.pl; Zakończenie konserwacji najcenniejszych zabytków Lublina; Otwarcie Muzeum Animacji w Łodzi.

Wydarzenia do ostatniego etapu plebiscytu wybierało jury w składzie: prof. Wojciech Roszkowski, prof. Andrzej Chwalba, dr Kazimierz Wóycicki, red. Jan Wróbel oraz przedstawiciele portalu historia.org.pl i Muzeum Historii Polski.

Głosować można za pośrednictwem specjalnie utworzonej strony.

Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie. Przypominamy, że wydarzenia i ich numeracja ułożone są według kolejności zgłoszeń. Na głosy czekamy do 31 marca. Organizatorzy mogą promować swoje wydarzenia. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w po ogłoszeniu wyników w miejscu zaproponowanym przez zwycięzcę.

W ubiegłym roku tysiące głosujący za najważniejsze wydarzenie uznało zorganizowanie uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego. Pasjonatom historii udało się po 72 latach odnaleźć miejsce pochówku bohaterów i zorganizować ponowny pogrzeb wraz honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego.

Dwa lata temu za najważniejsze wydarzenie internauci wybrało otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie.

Prezentacja finałowej 12.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...