"HABEMUS PAPAM FRANCISCUM" - tak brzmi pierwszy wpis Ojca Świętego Franciszka, opublikowany na twitterze

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/EPA
PAP/EPA

"HABEMUS PAPAM FRANCISCUM" - tak brzmi pierwszy wpis Ojca Świętego Franciszka, opublikowany na profilu @Pontifex - oficjalnym papieskim na Twitterze.

Profil Ojca Świętego, zawieszony po abdykacji Benedykta XVI, obserwuje już ponad 1,6 mln internautów.

Papież Franciszek urodził się w 1936 roku w Buenos Aires. Po ukończeniu studiów chemicznych, w wieku 22 lat, wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r.

W latach 1973-79 był prowincjałem swego zakonu, a następnie rektorem Wydziału św. Michała. W 1985 r. przeniósł się do Niemiec, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Po kilku latach pracy jako profesor teologii w Buenos Aires, w 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji Buenos Aires i wikariuszem generalnym archidiecezji Buenos Aires. Kardynałem jest od 21 lutego 2001 roku.

 

Wybrany dziś papież Franciszek jest ósmym papieżem, który pojawił się w loggii bazyliki watykańskiej.

Pierwszym był wybrany 6 grudnia 1922 r. na Następcę Piotra Pius XI (Achille Ratti) był pierwszym papieżem, który pojawił się po wyborze w loggii centralnej bazyliki watykańskiej, pozdrowił zgromadzonych wiernych i udzielił im błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – przypomina na portalu „Il Sismografo” Luis Badilla.

Watykanista przypomina, że w 1922 r. nadal otwarta była „kwestia rzymska”- czyli uregulowania relacji między Stolicą Apostolską a Państwem Włoskim po upadku Państwa Papieskiego. Gest Piusa XI oznaczał po pierwsze otwarcie balkonu zamkniętego od 1870, symbolizującego „uwięzienie” papieża oraz pragnienie pojednania z Królestwem Włoch, co zaowocowało w 1929 Paktami Laterańskimi.

Po nim w loggii bazyliki watykańskiej ukazali się:

- Pius XII - Eugenio Pacelli (1939 – 1958)

- Jan XXIII - Angelo Giuseppe Roncalli (1958 –1963)

- Paweł VI - Giovanni Battista Montini (1963 –1978)

- Jan Paweł I - Albino Luciani sierpień-wrzesień 1978

- Jan Paweł II - Karol Wojtyla (1978 – 2005)

- Benedykt XVI - Joseph Ratzinger (2005 – 2013)

- Franciszek - kard. Jorge Maria Bergoglio

Należy przypomnieć że wcześniej papieże pozdrawiali zgromadzonych wiernych z logii bazyliki św. Jana na Lateranie lub św. Pawła za Murami. Niekiedy czynili to w dzień wyboru, lub nieco później.

 

W Krakowie wybór nowego papieża obwieścił dzwon "Zygmunt", którego dźwięk rozbrzmiewa w szczególnie ważnych dla Polski i świata momentach.

Dzwonnicy rozkołysali znajdującego się w katedrze na Wawelu Zygmunta po godzinie 20.

"Dzwonimy, bo to historyczna chwila. Mamy nadzieję, że Ojciec Święty będzie pamiętał o Polakach i wkrótce do nas przyjedzie. Czekamy na niego i będziemy mu dzwonić" - powiedział PAP jeden z dzwonników Marcin Biborski.

"Zygmunt" witał Jana Pawła II przy każdej jego wizycie w Krakowie, bił też 2 kwietnia 2005 r. na wieść o jego śmierci. Głos dzwonu rozległ się nad Krakowem także po wyborze Benedykta XVI.

KAI/PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych