Pamięć absolutna. Fascynująca spowiedź Arnolda Schwarzeneggera. Czy on jeszcze jest prawicowcem?

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Wchodząca na nasz rynek autobiografia Arnolda Schwarzeneggera „Pamięć absolutna. Nieprawdopodobna historia mojego życia” nie jest tylko opowieścią o kulisach powstawania najsłynniejszych filmów ikony kina akcji i smaczkach z Hollywood, które pojawiały się w opowieściach innych znanych aktorów spowiadających się publicznie ze swojego życia. „Pamięć absolutna” to niezwykła opowieść o biednym chłopaku z powojennego Grazu, który tytaniczną pracą wykopuje sobie miejsce w historii USA. W życiu Arniego nie było zbyt dużo miejsca na fart. Najpierw odrzucił austriacką rzeczywistość i żmudnymi treningami stał się najsłynniejszym kulturystą świata. Następnie nieznający zbyt dobrze języka angielskiego imigrant skończył w USA ekonomiczne studia, i został milionerem handlując nieruchomościami. Dopiero wtedy przyszedł czas na kino, które również traktował jako biznes. Schwarzenegger jest bowiem przede wszystkim biznesmenem i społecznikiem. Mimo przepysznych anegdot o Hollywood i obnażeniu kilku legendarnych postaci widać, że najważniejszą częścią życia Arniego był zawsze sport. Autor z pasją opisuje swoje wysiłki by kulturystyka stała się poważaną dyscypliną sportową w USA, pracę u boku prezydenta Georga Busha jako doradca d/s sportu czy zaangażowanie w rozwój olimpiad specjalnych. Arnie szczerze odnosi się również do kwestii stosowania sterydów przez kulturystów, ale jednocześnie skupia się na ogromnej solidarności jaka panuje wśród sportowców tej dyscypliny.

„Pamięć absolutna” jest również opowieścią o polityce i miłości do Ameryki. Arnie w fantastyczny sposób pokazuje różnice między zbudowanym oddolnie na wolnościowych wartościach krajem a Europą. Szczególnie polski czytelnik może odnaleźć w książce Schwarzeneggera wiele smaczków, które dotyczą również naszej rzeczywistości. Stawiający pierwsze kroki w biznesie kulturysta nie mógł się nadziwić jak prosto jest otworzyć w Kalifornii firmę. Arnold był przesiąknięty europejską biurokracją, która do dziś hamuje przedsiębiorczość i powoduje, że Europa nie radzi sobie w konkurencji nie tylko z USA, ale też z Azją. Nagle z ziemkiewiczowskiego kisielu młody Autriak przeniósł się do wody, i zobaczył, że na drugi brzeg można przepłynąć o wiele łatwiej.

[...]

Były gubernator Kalifornii nie ukrywa, że to właśnie miltonowski wolny rynek i wrodzony antykomunizm ( bardzo ciekawe fragmenty o strachu przed Sowietami z dzieciństwa gwiazdora) spowodowały, że z miejsca gdy stanął na amerykańskiej ziemi stał się Republikaninem. Typowa dla jego życia przewrotność spowodowała, że związał się następnie z Marią Shriver- siostrzenicą prezydenta Johna F. Kennediego. Bez wątpienia historycy będą czerpać z barwnych opisów stosunków, jakie panują w tej równie wpływowej, co naznaczonej przeklętym fatum Demokratycznemu klanowi. Zagłębiając się w opisy wpływu jaki na Arniego miał klan, można zrozumieć jego centrowość polityczną, która doprowadzała do szału konserwatystów, gdy piastował on funkcje gubernatora Kalifornii.

Co Schwarzenegger pisze o swojej prawicowości? Jakie są jego rzeczywiste poglądy polityczne. Czytaj dalszą część tekstu Łukasza Adamskiego na temat arcyciekawej autobiografii ikony kina akcji i gubernatora Kalifornii. Oglądaj też znakomite klipy. Tylko na wNas.pl!

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych