Projekt Pilecki w 70. rocznicę ucieczki Rotmistrza z KL Auschwitz

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

SZUKAMY UCIEKINIERÓW. 70. rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

W 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz chcemy zorganizować rajd historycznym szlakiem. W ramach konkursu szukamy śmiałków, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku zbiegli z niemieckiego obozu KL Auschwitz Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej. Czy znasz te nazwiska? O nich nie dowiesz się w szkole, nie usłyszysz w telewizji, nie przeczytasz w popularnych tygodnikach.

Witold Pilecki został ogłoszony bohaterem Europy przez jednego z włoskich historyków. Z własnej woli znalazł się w piekle Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, aby po brawurowej ucieczce z obozu napisać swój słynny raport. Wtedy nie chciano go słuchać. Teraz nie chce się o nim mówić. Jeden z największych polskich bohaterów ciągle pozostaje w cieniu zapomnienia. Zamordowany przez swoich rodaków w ubeckich mundurach, pochowany w nieznanym do tej pory miejscu, wciąż spychany jest w niepamięć. Czy nie chciałbyś wiedzieć, kim był, co mówili o nim inni, czego dokonał?!

W 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz Stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje rajd szlakiem Rotmistrza. Chcemy, by kilku śmiałków, wybranych w ramach konkursu, który właśnie ogłaszamy, przeszło historyczną trasą od Oświęcimia do Nowego Wiśnicza w zbliżonych do historycznych warunkach (wiele nocnych przemarszów, czasem noclegi pod gołym niebem, wiele godzin bez posiłków). „Uciekinierom towarzyszyć będzie nasza ekipa filmowa, realizująca krótki dokument o tym przedsięwzięciu.

Zapraszamy Cię na pełną niezwykłych przeżyć wyprawę szlakiem słynnej ucieczki, dzięki której poznasz i pomożesz poznać innym tę nieprzeciętną postać. Na ten krótki czas (od 26 kwietnia do 2 maja 2013) i Ty możesz poczuć się Pileckim, Ciesielskim, Redzejem!

Przeżyj to sam! Weź udział w konkursie! Chwała bohaterom!

Więcej informacji na stronie: www.projektpilecki.pl/konkurs

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.