Projekt Pilecki w 70. rocznicę ucieczki Rotmistrza z KL Auschwitz

Fot. materiały organizatorów
Fot. materiały organizatorów

SZUKAMY UCIEKINIERÓW. 70. rocznica ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz

W 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz chcemy zorganizować rajd historycznym szlakiem. W ramach konkursu szukamy śmiałków, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku zbiegli z niemieckiego obozu KL Auschwitz Witold Pilecki, Edward Ciesielski i Jan Redzej. Czy znasz te nazwiska? O nich nie dowiesz się w szkole, nie usłyszysz w telewizji, nie przeczytasz w popularnych tygodnikach.

Witold Pilecki został ogłoszony bohaterem Europy przez jednego z włoskich historyków. Z własnej woli znalazł się w piekle Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, aby po brawurowej ucieczce z obozu napisać swój słynny raport. Wtedy nie chciano go słuchać. Teraz nie chce się o nim mówić. Jeden z największych polskich bohaterów ciągle pozostaje w cieniu zapomnienia. Zamordowany przez swoich rodaków w ubeckich mundurach, pochowany w nieznanym do tej pory miejscu, wciąż spychany jest w niepamięć. Czy nie chciałbyś wiedzieć, kim był, co mówili o nim inni, czego dokonał?!

W 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz Stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje rajd szlakiem Rotmistrza. Chcemy, by kilku śmiałków, wybranych w ramach konkursu, który właśnie ogłaszamy, przeszło historyczną trasą od Oświęcimia do Nowego Wiśnicza w zbliżonych do historycznych warunkach (wiele nocnych przemarszów, czasem noclegi pod gołym niebem, wiele godzin bez posiłków). „Uciekinierom towarzyszyć będzie nasza ekipa filmowa, realizująca krótki dokument o tym przedsięwzięciu.

Zapraszamy Cię na pełną niezwykłych przeżyć wyprawę szlakiem słynnej ucieczki, dzięki której poznasz i pomożesz poznać innym tę nieprzeciętną postać. Na ten krótki czas (od 26 kwietnia do 2 maja 2013) i Ty możesz poczuć się Pileckim, Ciesielskim, Redzejem!

Przeżyj to sam! Weź udział w konkursie! Chwała bohaterom!

Więcej informacji na stronie: www.projektpilecki.pl/konkurs

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...