O konklawe wiemy już trochę więcej. Zainstalowano też komin, z którego wydobywający się dym, obwieści nam, że katolicy mają papieża lub jeszcze trochę na jego wybór poczekają.
Msza św. w intencji wyboru papieża rozpocznie się w bazylice watykańskiej już w najbliższy wtorek - 12 marca o godz. 10.00, zaś początek konklawe przewidziano tego dnia na godz. 16.30 – podał z upoważnienia Kolegium Kardynalskiego Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, ks. prał. Guido Marini.
Mszy św. w intencji wyboru papieża „pro eligendo Papa”, sprawowanej w bazylice watykańskiej będzie przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, zaś koncelebrować mogą wszyscy kardynałowie.
O godz. 16.30 tego samego dnia kardynałowie-elektorzy zbiorą się w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, skąd przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przejdą procesjonalnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego złożą przysięgę zobowiązując się do zachowania przepisów Konstytucji Apostolskiej „Universi Dominici gregis”, w tym tajemnicy wyboru. Następnie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie „extra omnes” i wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą wówczas Kaplicę Sykstyńską. Pozostanie tam tylko Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych i kard. Prosper Grech OSA, by przeprowadzić drugie rozważanie dla kardynałów-elektorów na temat spoczywającego na nich bardzo poważnego zadania, czyli „o konieczności działania w prawej intencji dla dobra Kościoła powszechnego, mając jedynie na względzie Boga”.
Po rozważaniu, kard. Grech wraz z Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych opuszczą Kaplicę Sykstyńską, natomiast kardynałowie-elektorzy, po odmówieniu modlitw wysłuchają słów najstarszego rangą kardynała-elektora, kard. Giovanni Batisty Re. Zapyta on, czy można przystąpić już do rozpoczęcia czynności związanych z wyborem.
Dokonany, lub jeszcze nie, wybór namiestnika Chrystusa na Ziemi obwieści zgromadzonym na Placu św. Piotra i całemu światu dym. Zamontowano już odpowiedni przewód kominowy. Instalatorom podczas ich pracy towarzyszyli fotografowie i ekipy telewizyjne z całego świata.
Przez komin wydobędzie się biały dym, który da sygnał o wyborze papieża lub czarny o braku rezultatu głosowania. Dym powstanie w dwóch żelaznych piecach. W jednym z nich, używanym od 1939 r., zostaną spalone używane przez purpuratów karty, a w drugim - zastosowanym po raz pierwszy w 2005 r. - przy pomocy środków chemicznych będzie wytwarzany dym biały lub czarny.
Historycy wciąż nie wiedzą kiedy pierwszy raz zastosowano tę metodę obwieszczania nowi o wyborze następcy św. Piotra Pierwsze przedstawiania Kaplicy Sykstyńskiej z piecem, w którym spalano karty do głosowania podczas konklawe, pochodzą z XVII w. Informację o tym, że dym został użyty jako sygnał pochodzi z konklawe w 1775 r. , które odbyło się w rzymskim Kwirynale. Nota o tym, że „dym“ wszedł jako stały element konklawe pochodzi z 1878 r. Na początku do palonych kart dokładano wilgotną słomę, aby uzyskać czarną barwę dymu. Podczas konklawe w 1963 r. po raz pierwszy do jego wytworzenia wykorzystano świecę dymną włoskiej armii.
Mimo używania nowoczesnych środków barwa dymu nie jest od razu wyraźnie rozróżniana. W 2005 r. dopiero po kilku minutach można było stwierdzić, że z komina wydobywa się biały dym. Od tego też roku o wyborze papieża dodatkowo informuje bicie dzwonów Bazyliki św. Piotra.
Slaw/ KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/152683-zakonczono-przygotowania-do-wyboru-papieza-zainstalowano-juz-komin-z-ktorego-wydobedzie-sie-dym-bialy-oznacza-ze-habemus-papam
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.