Czy pomysły takie jak globalna płaca minimalna to antidotum na kryzys? Kolejne wydanie „Res Publiki Nowej” już księgarniach

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. publika.pl
fot. publika.pl

W sprzedaży jest już nowe wydanie Res Publiki Nowej (nr 210, 4/2012) pt. Boże Igrzysko. Zajmujemy się w nim problematyką teologii politycznej i krytykujemy obecne miejsce religii w polskim życiu publicznym. Res Publica Nowa jest do nabycia w księgarniach na terenie całego kraju, w prenumeracie i poprzez zamówienia indywidualne na naszej stronie, oraz  w wersji elektronicznej na popularne czytniki.

W ciągu ostatnich dni miały miejsce dwa, a nawet trzy wydarzenia niezwykle doniosłe. Huczy o nich Facebook, mainstreamowe media milczą - pisze w dziale POLITYKA Kacper Pobłocki. Czy Berlinale nadal dostarcza filmowych olśnień, a może bliżej mu już do festiwalu, na którym króluje głównie czerwony dywan?  – pyta w dziale  KULTURA  Magdalena Bartczak. Natomiast w dziale MIASTO o wystawie „Design for other 90% Cities” w siedzibie ONZ w Nowym Jorku (2012) opowiada Joanna Kusiak.

POLITYKA:
Tymczasem – dzieje się historia/ Kacper Pobłocki
Dwustuletni okres, w którym to państwo narodowe stanowiło podstawową jednostkę przynależności politycznej, nieuchronnie dobiega końca. Z jednej strony mamy obywatelstwo miejskie (powrót państw-miast?), z drugiej – wyłania się współpraca miast na arenie ekologicznej (ograniczenia emisji dwutlenku węgla), czy pomysły takie jak globalna płaca minimalna jako antidotum na kryzys.

KULTURA:
Białe niebo nad filmowym Berlinem  / Magdalena Bartczak
Wydaje się, że jedna potężna impreza kryje w sobie kilka mniejszych festiwali, a liczebność filmów z kilkunastu rozbudowanych sekcji pozwala uczestnikom kroczyć wieloma osobistymi ścieżkami i nigdy się nie spotkać. I właśnie różnorodność programu zdaje się być najistotniejszym wyznacznikiem tego festiwalu, wyróżniającym go na tle imprez w Cannes i Wenecji. Berlinale traci co prawda pazur na rzecz coraz częstszych ukłonów w stronę Hollywood, ale nadal jest festiwalem ważnym i inspirującym, przede wszystkim na swoich marginesach.

MIASTO:
Nagi projektant / Joanna Kusiak
Rzekomy sukces miast, przy którego ogniu tak chętnie pieką swoje pieczenie grantobiorcy i publicyści wszelkiej maści, dla poważnie myślących o miastach ekspertów jest przede wszystkim nierozwiązywalną urbanizacyjną łamigłówką. Prawie miliard z „połowy ludzkości” mieszka w slumsach poniżej granicy ubóstwa – i to właśnie slumsy, nieformalne, prowizoryczne suburbia mają się w najbliższych latach rozwijać wyjątkowo szybko.

AKTUALNOŚCI:
W punktach sprzedaży pojawił się nowy, 210. numer Res Publiki Nowej pt. Boże igrzysko, w którym zajmujemy się problematyką teologii politycznej i krytykujemy obecne miejsce religii w polskim życiu publicznym. Czy polityka to boże igrzysko? Czy cele polityczne mogą mieć uzasadnienia religijne? Odpowiedzi można szukać także w wersji elektronicznej RPN za połowę ceny. Gorąco polecamy!

Po co nam decentralizacja? Ursynów lokalny czyli jaki? Jak angażować się w lokalne wspólnoty? 7 marca 2013 r. o godz. 18.00 w sali konferencyjnej ursynowskiego Ratusza (al. KEN 61, stacje metra Imielin) zespół magazynu Miasta oraz Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy Piotr Guział zapraszają na debatę „Rady osiedli – rady dzielnic – decentralizacja”. Wstęp wolny, polecamy.

PATRONATY:
8 marca o godz. 19:15 w warszawskim Kinie Praha odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz wstrząsającego kobiecego dramatu „Żyła sobie baba” w reżyserii laureata III Nagrody 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” – Andrieja Smirnowa. Seans zostanie połączony z dyskusją na temat losu kobiet na wojnie oraz transformacji roli kobiety w XX i XXI wieku w oparciu o film i literaturę. Wśród widzów zostaną rozlosowane prezenty w postaci książek i płyt DVD.

Partnerujemy projektowi I am Europe, badającemu koncepcję obywatelstwa europejskiego. Dialog między przedstawicielami organizacji społecznych ma odpowiedzieć na pytanie: co możemy jako obywatele Unii Europejskiej i jaki mamy na nią wpływ? Zachęcamy do zapoznania się z programem.

Zapraszamy na konferencję Lodz East Asia Meeting w dniach 6-7 czerwca, której tematem przewodnim będą relacje Europy Środkowej z państwami Azji Wschodniej. Więcej na stronie internetowej konferencji www.leam.uni.lodz.pl. Wydarzeniu patronuje anglojęzyczny półrocznik Fundacji Res Publica Visegrad Insight.

Z życzeniami ciekawej lektury,

Redakcja Res Publiki Nowej
Gałczyńskiego 5, 00-362 Warszawa
[email protected]

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych