Syberiada Polska. "Nie odbiorą ci ojczyzny, jeśli nosisz ją w sercu". ZOBACZ TRAILER ważnego filmu

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

 

 

Jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Pierwszy polski film zrealizowany w majestatycznych i surowych syberyjskich warunkach.

Dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i dzieci, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja…

„Syberiada polska" to powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego, które przyniosło mu największe sukcesy międzynarodowe (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za „Matkę Królów”, Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie”).

W obsadzie spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), Sonia Bohosiewicz („Obława”), Urszula Grabowska („Joanna”) oraz Natalia Rybicka („Chrzest”). Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski („Przesłuchanie”), który w skali 1:1 zrekonstruował syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („Ogniem i mieczem”).

Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Ekipa liczyła 100 filmowców, choć zdarzało się, że na planie pracowało 250 osób. Większość zdjęć nakręcono w Polsce: na zalewie w Bielinku koło Cedyni, w Sanoku, Chabówce, lasach pod Nowym Targiem, Sierpcu, Drewnicy i okolicach Celestynowa.

Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii (między innymi w zabytkowym, drewnianym kwartale Krasnojarska, na zamarzniętym Biriusinskim Zaliwie na Jeniseju i w starej syberyjskiej wsi Barabanow). Była to pierwsza w dziejach polskiej produkcji filmowej praca ekipy filmu fabularnego na Syberii.

JANUSZ ZAORSKI (reżyseria)

Urodzony w 1947 roku, jeden z najmłodszych debiutantów w historii polskiej kinematografii, reżyser kilkunastu filmów kinowych i telewizyjnych, seriali, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Wielokrotnie nagradzany na krajowych (Złote Lwy na FPFF w Gdyni za „Matkę Królów”) i zagranicznych festiwalach filmowych (Srebrny Lampart za „Pokój z widokiem na morze” i Złoty Lampart za „Jezioro Bodeńskie” na MFF w Locarno, Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie za „Matkę Królów”). Autor ekranizacji dzieł takich pisarzy, jak Edward Redliński („Awans"), Stanisław Grochowiak („Partita na instrument drewniany"), Stanisław Dygat („Jezioro Bodeńskie"), Kazimierz Brandys („Matka Królów"), czy Maria Nurowska („Panny i wdowy"). Od 1988 roku kierownik artystyczny Zespołu Filmowego „Dom", w latach 1991-93 Prezes Komitetu ds. Radia i Telewizji, a w latach 1994-95 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

MIROSŁAW SŁOWIŃSKI (producent)

Urodzony w 1953 roku, szef studia filmowego Satchwell Warszawa, doktor nauk humanistycznych, producent filmu i serialu TV „Quo Vadis” (reż. Jerzy Kawalerowicz), „Kto nigdy nie żył…” (reż. Andrzej Seweryn), „Syberiady polskiej” i szeregu filmów dokumentalnych, m.in.: „Wielka Pętla Wielkopolski”, „Ziemia warta odkrycia”, „Przyjechała nasza malarka znaczy jest już lato...”, „Przyjaciółki”, „Poznański stadion. Euro 2012. Oni muszą to zrobić”. Autor 6 książek m.in. „Błazen – dzieje postaci i motywu”, „Cztery uczty jeden świat”, „Dwa życia jak dwa psalmy. Historia mówiona Toshy i Leona Jedwab”. Laureat Nagrody Naukowej I Stopnia MNiSZ. Laureat nagrody „Przyjaznego Brzegu” za multimedialne przedsięwzięcie promujące Wielką Pętlę Wielkopolski (2007).

MICHAŁ KOMAR (scenariusz)

Urodzony w 1946 roku krytyk literacki, pisarz, absolwent ekonomiki produkcji, doktor nauk humanistycznych, który ma na koncie współpracę z redakcjami „Szpilek”, „Miesięcznika literackiego”, „Dialogu” i kierownictwo literackie zespołu „Silesia”.

MACIEJ DUTKIEWICZ (scenariusz)
Urodzony w 1958 roku absolwent Wydziału Reżyserii FAMU w Pradze oraz Wydziału Filmowego i Teatralnego na Toronto York University. Reżyser wielkich przebojów polskich kin „Nocne graffiti” i „Fuks”, a także najpopularniejszych seriali ostatnich lat „Złotopolscy”, „Defekt” i „Ojciec Mateusz”.

 

OBSADA:

ADAM WORONOWICZ (Jan Dolina)

Urodzony w 1973 roku w Białymstoku, w 1997 roku ukończył warszawską Akademię Teatralną i trafił do Teatru Rozmaitości, w którym spędził cztery sezony. Od 2001 roku związany jest ze stołecznym Teatrem Powszechnym. W pamięć zapadła kinomanom jego charyzmatyczna kreacja księdza Jerzego Popiełuszki w obrazie Rafała Wieczyńskiego. Za kolejną rolę – w głośnym „Rewersie” Borysa Lankosza – nominowany był do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska. Nagrodę tę otrzymał w końcu za wirtuozerską kreację w sensacyjnym „Chrzcie” Marcina Wrony. Ogromną popularność przyniósł mu występ w przebojowej komedii Marka Koterskiego „Baby są jakieś inne” u boku Roberta Więckiewicza.

 

SONIA BOHOSIEWICZ (Irena)

Absolwentka PWST w Krakowie (1998, dyplom 2000), na scenie zadebiutowała w 1996 roku, do 2007 związana ze scenami krakowskimi. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1994 roku. Przebojem zdobyła uznanie i sympatię widzów rolą Hanki w filmie „Rezerwat”, docenioną także przez krytyków oraz jurorów najważniejszych festiwali (Złote Lwy w Gdyni, Polska Nagroda Filmowa Orzeł, Nagroda festiwalu Młodzi i Film, Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego).

URSZULA GRABOWSKA (Antonina Dolina)

Zadebiutowała w kinie rolą Karusi Szarłatowiczówny w ekranizacji „Przedwiośnia” Filipa Bajona. Znaczącą popularność przyniosły jej role w serialach „Magda M.”, „Na dobre i na złe”, „Glina” i „Tylko miłość”. Największe kinowe sukcesy Urszuli Grabowskiej to kreacje w „Świadku koronnym” i „Joannie”, znakomitym melodramacie Feliksa Falka, który przyniósł aktorce Polską Nagrodę Filmową Orzeł oraz najważniejszy laur aktorski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

JAN PESZEK (Korcz)

Urodzony w 1944 roku legendarny aktor, od czterdziestu lat budzący podziw widzów genialną grą w filmach fabularnych i na deskach teatru (m.in. Polskiego we Wrocławiu, Nowego i im. S. Jaracza w Łodzi, Starego i im. Słowackiego w Krakowie, a ostatnio Narodowego w Warszawie). Jego najbardziej pamiętne role to Stefan Dziedzic w „Łabędzim śpiewie”, Max Bauer w „Korczaku”, hrabia Łohoyski w „Pożegnaniu jesieni” (nagroda dla najlepszego aktora drugoplanowego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni), Raskolnikow w „Ucieczce z kina Wolność”, Stanisław Chmurka w „Pannach i wdowach” i Ubu w „Ubu król” (Polska Nagroda Filmowa Orzeł za pierwszoplanową rolę męską). Jest również laureatem ponad 16 różnych nagród teatralnych.

PAWEŁ KRUCZ (Staszek Dolina)

Urodzony w 1987 roku absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Ma za sobą kilka ról w serialach („Na dobre i na złe”, „Pensjonat pod różą”, „Pierwsza miłość”) i filmach „Requiem” i „Historie miłosne”.

MARCIN WALEWSKI (Tadzio)

Urodzony w 1997 roku młody aktor, uznawany za wielką nadzieję polskiego aktorstwa. Zadebiutował w cenionym filmie Jana Jakuba Kolskiego „Wenecja”. Ma za sobą także liczne występy w popularnych serialach „Daleko od noszy”, „Na Wspólnej”, „Glina” i „Klan”. Na FPFF w Gdyni otrzymał Złote Lwy za debiut aktorski w „Wenecji” i „Trzech minutach: 21.37” Macieja Ślesickiego, a jury Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles wyróżniło go nagrodą im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu.

NATALIA RYBICKA (Sylwia)

Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, znana rzeszy kinomanów za sprawą filmów „Żurek” (nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł), „Kto nigdy nie żył…”, „Dublerzy”, „Wszystko będzie dobrze”, „Pora mroku”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Mała wielka miłość” i „Chrzest”, a także seriali „Hotel 52”, „Ojciec Mateusz”, „Szpilki na Giewoncie”, „Ratownicy” i „Londyńczycy” (nagroda dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnych „RomaFictionFest”).

AGNIESZKA WIĘDŁOCHA (Cynia)

Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTViT w Łodzi. Dała się poznać widzom w serialach „Czas honoru”, „Ma jak miłość”, „Teraz albo nigdy”, „Klub szalonych dziewic” oraz komedii „Nie ten człowiek”.

ANDRII ZHURBA (Sawin)

Aktor ukraiński, urodzony w1976 roku. Związany z Kijowskim Akademickim Teatrem Młodego Widza na Lipkach.

IGOR GNIEZDILOW (Foma Barabanow)

Aktor ukraiński, urodzony w 1973 r.

DMYTRO SOWA (Paszka)

Urodzony w 1983 roku. Związany z Kijowskim Teatrem Dramatu i Komedii „Wolna Scena”.

LIERA GULIAIEVA (Liubka)

Aktorka ukraińska.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych