Ekonomiści Krzysztof Rybiński i Witold Modzelewski znaleźli się w grupie ekspertów kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego. Grupa liczyć będzie około 25 osób. Jak mówił Gliński, będzie to "personalne zaplecze" projektu rządu technicznego.
Konferencja prasowa, w której udział wzięli Gliński, Rybiński i Modzelewski, poświęcona była sprawom gospodarczym.
Gliński przekonywał, że rząd techniczny, którego miałby być premierem, jest potrzebny, by stawić czoła kryzysowi gospodarczo-finansowemu, kryzysowi zaufania, kryzysowi instytucji, kulturalnemu oraz kryzysowi demokracji. Jak podkreślił, w Polsce brakuje realnej debaty publicznej, silnego społeczeństwa obywatelskiego, a prawa opozycji parlamentarnej są ograniczane.
Konieczne są zdecydowane działania, których celem powinna być reforma systemu, przeciwdziałanie kryzysowi we wszystkich jego wymiarach
- oświadczył. Zdaniem Glińskiego powinno się zacząć od odbudowy zaufania i wspólnoty.
Do tego może służyć apolityczny rząd techniczny
- ocenił.
Rządowi technicznemu, jak przekonywał, byłoby na przykład łatwiej "pozbawić wpływów grup interesów", ponieważ taki rząd "nie jest umocowany politycznie na tyle, że nie jest związany z różnymi grupami interesów".
W dziedzinie gospodarczej Gliński chciałby doprowadzić jak najszybciej do zawarcia paktu społecznego.
Z pracobiorcami i pracodawcami musimy się umówić co do koniecznych, radykalnych reform
- mówił. Jak powiedział, potrzebny jest też pakt samorządowy, który dotyczyłby m.in. odciążenia samorządów, które obecnie - zdaniem Glińskiego - są nadmiernie obciążane zadaniami przez państwo.
Potrzebna jest dość radykalna deregulacja gospodarcza, uproszczenie systemu poboru danin, ustawa antykryzysowa, narodowy program zatrudnienia
- wyliczał Gliński. Podkreślił też potrzebę pobudzania innowacyjności polskiej gospodarki i reformy edukacji oraz systemu zdrowia.
Rybiński do największych zagrożeń dla polskiej gospodarki zaliczył m.in. kryzys ekonomiczny w Europie, kryzys demograficzny, spadek innowacyjności polskiej gospodarki, czy blokujące rozwój przeregulowanie gospodarki.
Ekonomista opowiedział się za rozsądną dalszą integracją UE.
Ale jeśli chodzi o pakt fiskalny i unię bankową, to tutaj nasze uczestnictwo powinno być bardzo przemyślane
- ocenił. Jego zdaniem nie powinniśmy wchodzić do strefy euro, bo nie wchodzi się do domu, który "może się zawalić". Niezbędne jest też - jego zdaniem - "wspieranie Komisji Nadzoru Finansowego w utrzymaniu niezależności decyzyjnej".
Rybiński zaproponował też zakaz wypłacania przez kilka lat dywidend przez banki w celu wzmocnienia ich kapitału. Uważa, że należy stworzyć od podstaw nowy system dystrybucji środków unijnych, ponieważ dotychczasowy "niszczy innowacyjność". Opowiedział się ponadto za "opcją nuklearną", jeśli chodzi o deregulację gospodarki. Regulacje - jego zdaniem - powinny obowiązywać tylko wówczas, gdy w grę wchodzi ważny interes publiczny albo gdy są wymagane przez międzynarodowe umowy.
Zaproponował ponadto, by rodzice otrzymywali "stypendium demograficzne" wysokości 1 tys. zł miesięcznie na dziecko od urodzenia do ukończenia 18. roku życia.
Prof. Modzelewski mówił o chorobie systemu podatkowego, o której - jego zdaniem - świadczy to, że od 2007 r. wydano ponad 147 tys. interpretacji urzędowych na temat prawa podatkowego.
Przestańmy śmiecić w naszej rzeczywistości publicznej tego rodzaju działalnością, jaką jest chociażby ta działalność interpretacyjna
- powiedział. Jak przekonywał, prawo podatkowe powstaje "w trójkącie układu lobbystyczno-ekspercko-urzędniczego".
Ekspert uważa, że system finansów publicznych kształtowany jest przez wiele złych przepisów, podczas gdy w Sejmie blokowane są projekty opozycji, które - jak to ocenił - "chronią interes publiczny w dziedzinie finansów publicznych". Wśród takich projektów wymienił propozycję wyłączenia z podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców wszystkich zysków przeznaczanych na inwestycje.
Prof. Witold Modzelewski jest specjalistą w dziedzinie podatków i prawa podatkowego; profesorem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i współautor kilku tysięcy publikacji książkowych i artykułów.
Prof. Rybiński jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Był wiceprezesem NBP, członkiem Komisji Nadzoru Finansowego, członkiem unijnego Komitetu Ekonomiczno-Finansowego i wicegubernatorem Banku Światowego. Obecnie jest rektorem Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu PO-PSL, z kandydaturą prof. Glińskiego na premiera, klub PiS złożył w poniedziałek. Sejm ma zająć się zajmie się wnioskiem na posiedzeniu 6-8 marca.
KL,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/150941-prof-glinski-z-silnym-wsparciem-ekspertow-prof-rybinski-i-prof-modzelewski-wspomoga-projekt-rzadu-technicznego