Boże igrzysko - nowy numer RPN

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot.RPN
fot.RPN


Czy polityka to boże igrzysko? Czy cele polityczne mogą mieć uzasadnienia religijne? Od jutra w sprzedaży nowe wydanie Res Publiki Nowej (nr 210, 4/2012) pt. Boże Igrzysko.

Zajmujemy się w nim problematyką teologii politycznej i dokonujemy krytykujemy obecne miejsce religii w polskim życiu publicznym. Res Publica Nowa jest do nabycia w księgarniach na terenie całego kraju, w prenumeracie i poprzez zamówienia indywidualne na naszej stronie, oraz  w wersji elektronicznej na popularne czytniki.

Rolą Kościoła katolickiego są przewodnictwo i zaangażowanie w sprawy tego świata. Dlaczego więc tego nie robi albo robi to tak nieudolnie? – pyta w dziale POLITYKA online Sławomir Szczepaniak. W dziale KULTURA o pierwszej książce poświęconej tematyce radzieckiego i rosyjskiego undergroundu pióra Konstantego Usenki pisze Michał Pudło. Natomiast w dziale MIASTO przedstawiamy plany dla miejskiej kultury w 2013 roku.


POLITYKA:

Nie(moc) Kościoła / Sławomir Szczepaniak
Jan XXIII, zwołując sobór, powiedział: Czas strząsnąć imperialny kurz, który od czasów Konstantyna osiadł na tronie świętego Piotra. Wydaje się jednak, że kurz ten nieustannie powraca, dlaczego?


KULTURA:

Kronika zwichniętych życiorysów / Michał Pudło
Wielu czytelników z pewnością zachwyci się soczystymi fragmentami o nielegalnej dystrybucji kaset na stadionowych bazarach, o kioskach z pirackimi szpulami, o podróżach plackartą i aurze otaczającej szmuglowane z zachodu dżinsy czy gumę do żucia. Gdy Usenko próbuje opisać dzieje legend punkowej sceny, robi to również w sposób wyjątkowy – korci, by nazwać to antropologią codzienności.
MIASTO:

Plany dla miejskiej kultury w 2013 / Katarzyna Kucharska i Klementyna Świeżewska
Czego możemy się spodziewać w sferze miejskiej kultury w 2013 roku? W grudniu ubiegłego roku zadaliśmy to pytanie prezydentom sześćdziesięciu sześciu miast, gdy poprosiliśmy o ocenę roku 2012 i wskazanie priorytetowych działań w kulturze na rok bieżący. Otrzymaliśmy odpowiedzi od ponad trzydziestu miast.

Cięcia w warszawskiej kulturze / Artur Celiński
Zamiast 4,5 mln zł przeznaczonych na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych w 2013 r. do wydania będzie jedynie ok. 3 mln. Przy okazji zaś może to skutecznie opóźnić rozstrzygnięcie konkursu.

Plany miast dla kultury na 2013 rok
Prezentujemy wypowiedzi władz miast na temat planów dla kultury w 2013 r w 32 miastach Polski.
AKTUALNOŚCI:

W środę, 13 lutego w punktach sprzedaży pojawi się nowy, 210. numer Res Publiki Nowej pt. Boże igrzysko, w którym zajmujemy się problematyką teologii politycznej i dokonujemy krytykujemy obecne miejsce religii w polskim życiu publicznym. Czy polityka to boże igrzysko? Czy cele polityczne mogą mieć uzasadnienia religijne? Odpowiedzi można szukać także w wersji elektronicznej RPN za połowę ceny. Gorąco polecamy!

+++

Ze smutkiem informujemy, że w niedzielę w nocy po długiej chorobie zmarł Krzysztof Michalski. Wykładał filozofię na Uniwersytecie w Bostonie i Uniwersytecie Warszawskim. Był współzałożycielem i rektorem Instytutu Nauk o Człowieku we Wiedniu. Kierował pracami Katedry im. Erazma z Rotterdamu UW, był też profesorem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz członkiem zespołu redakcji RPN.

+++
PATRONATY:

Do 25 lutego 2013 r. można zgłaszać wywiady opublikowane w prasie w roku 2012 do IX edycji Nagrody im. Barbary Łopieńskiej. „Res Publica Nowa” patronuje temu wydarzeniu razem z takimi tytułami jak: Polityka,  Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Viva!, Twój Styl oraz Press. Zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń. Więcej informacji m.in. na naszej stronie www.

Czy płacić dzieciom za czytanie książek albo za dobre stopnie? Ile jest warte zanieczyszczone środowisko? Czy etyczne jest wynagradzanie ludzi za testowanie nowych niebezpiecznych leków, albo za oddawanie organów? Na te oraz inne pytania stara się odpowiedzieć w swojej książce pt. Czego nie można kupić za pieniądze wybitny amerykański filozof, Michael J. Sandel. Polecamy lekturę a także portret intelektualny tego filozofa w nr 208 RPN.

Partnerujemy również projektowi I am Europe, badającemu koncepcję obywatelstwa europejskiego. Dialog między przedstawicielami organizacji społecznych ma odpowiedzieć na pytanie: co możemy jako obywatele Unii Europejskiej i jaki mamy na nią wpływ? Zachęcamy do zapoznania się z programem.

Zapraszamy na konferencję Lodz East Asia Meeting w dniach 6-7 czerwca, której tematem przewodnim będą relacje Europy Środkowej z państwami Azji Wschodniej. Więcej na stronie internetowej konferencji www.leam.uni.lodz.pl. Wydarzeniu patronuje anglojęzyczny półrocznik Fundacji Res Publica Visegrad Insight.
RPN W MEDIACH:

W nadchodzącym wydaniu Tygodnika Powszechnego 7/2013 Wojciech Przybylski i Piotr Kosiewski analizują wyniki najnowszych badań na temat aktywności wyborczej Polaków przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Batorego: Idea dobra wspólnego zyskuje coraz większą akceptację, a wśród aktywnych wyborców rośnie odsetek ludzi z wyższym wykształceniem. Jednocześnie większość ankietowanych deklaruje, że nie ma na kogo głosować i brzydzi się uczestnictwem w polityce. Ten paradoks zostawia otwarte pytanie o majaczące w badaniach puste pole na scenie politycznej.

Ponadto rozmowa z Arturem Celińskim o mieście, kulturze i zmianie ku lepszemu do przeczytania na portalu Natemat.pl oraz portalkujawski.pl. Nasze publikacje można śledzić również na eczaskultury.pl, screenagers.pl oraz literatki.com. Zapraszamy!

Z życzeniami ciekawej lektury,

Redakcja Res Publiki Nowej
Gałczyńskiego 5, 00-362 Warszawa
[email protected]

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych