Papież Benedykt XVI abdykuje. 28 lutego zakończy swój pontyfikat. "Muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. EPA/PAP
fot. EPA/PAP

Papież Benedykt XVI od 28 lutego opuszcza papiestwo.

Informacja tę ogłosił osobiście, po łacinie, podczas konsystorza na kanonizacji męczenników z Otranto - podał włoski dziennik. Wiadomość została potwierdzona przez Watykan.

Grom z jasnego nieba

- tymi słowami określił decyzję Benedykta XVI, dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano.

Benedykt XVI wyjaśnił, że czując ciężar misji papiestwa, długo rozważał tę decyzję i zrobił to dla dobra Kościoła. Nieoficjalne źródła podają, że przyczyną  abdykacji mogą być problemy zdrowotne.

W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża

- tak brzmi oświadczenie papieża Benedykta XVI z 10 lutego br., które wygłosił dziś podczas Konsystorza w Watykanie.

Pontyfikat Benedykta XVI - ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Oto oświadczenie, jakie Benedykt XVI złożył wobec Kolegium Kardynalskiego:

Najdrożsi Bracia,

zawezwałem was na ten Konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa, w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Tym niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem, świętemu Kościołowi Bożemu.

W Watykanie, 10 lutego 2013 r.

Pierwszą reakcję ogłosił premier Włoch Mario Monti:

Jestem bardzo poruszony tym niespodziewanym doniesieniem.

 

Rząd federalny ma wielki respekt dla Ojca św za jego wysiłki i działalność dla Kościoła Katolickiego. Osobiście na tę wiadomość zareagowałem z konsternacją

- powiedział z kolei rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Siebert.



Po 28 lutego, papież Benedykt XVI zamieszka w Castel Gandolfo na czas sede vacante, a następnie przeprowadzi się do klasztoru klauzurowego na terenie Watykanu – poinformował  ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Zapowiedział, że Benedykt XVI poświęci się modlitwie i refleksjom, nie mając już obowiązku zarządzania.

Ks. Lombardi powiedział, że najprawdopodobniej nowy papież zostanie wybrany przed Wielkanocą. Benedykt XVI nie będzie brał już udziału w konklawe.

Na początku 1990 roku Joseph Ratzinger doznał udaru mózgu. Ze względu na swoje problemy zdrowotne próbował co najmniej dwa razy zrezygnować ze stanowiska prefekta w Kongregacji Nauki Wiary, ale Jan Paweł II odrzucił jego rezygnację.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku został wybrany na papieża przez konklawe 19 kwietnia 2005, po śmierci Jana Pawła II.

Czytaj również: Jan Paweł II podkreślał, że nie może mieć miejsca sytuacja, gdy na świecie żyje dwóch papieży. Co oznacza decyzja Benedykta XVI?

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych