Czy Polska przestanie współpracować z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka? Takie sugestie pojawiły się w przestrzeni publicznej po skandalicznym odtajnieniu przez trybunał dokumentów na temat rzekomego istnienia więzień CIA. Odtajnienie nastąpiło mimo wyraźnych próśb strony polskiej, o nie robienie tego.
Musimy przemyśleć dalszą współpracę z Trybunałem
– powiedział w Polskim Radiu Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Nie wyjaśnił jednak na czym to "przemyślenie" miałoby polegać.
Jak wyjaśnia Gowin, zachowanie sędziów Trybunału może narazić na poważne niebezpieczeństwo Polaków w kraju i za granicą. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, aby to niebezpieczeństwo zminimalizować.
Co znajduje się w odtajnionych dokumentach? Są tam informacje na temat polskiego śledztwa sprawdzającego - czy Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nasziri, którego Amerykanie uznają za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt USS Cole w 2000 r. w Jemenie, w którym zginęło 17 marynarzy - w ogóle przebywał w Polsce. Saudyjczyk w 2010 roku Polskę o bezprawne przetrzymywanie go i torturowanie na terenie naszego kraju.
Presję na Polskę i inne kraje wywierają przede wszystkim organizacje broniące praw człowieka. Wedle ich raportu 54 państwa pomagały CIA w jej walce z terrorystami po zamach 11 września 2001 r.
Slaw/ Polskie Radio/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/150262-nadgorliwosc-europejskiego-trybunalu-praw-czlowieka-moze-kosztowac-zycie-ludzkie