Prezydent Komorowski zaprasza do Pałacu na smakowanie sztuki. "Liczę, że nowoczesne spojrzenie przez nowoczesną sztukę ułatwi zrozumienie Polski"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. YouTube
fot. YouTube

Sala Kolumnowa, kaplica prezydencka, a także rzeźba przedstawiająca... praskiego pijaczka, oprotestowana głośno przed mieszkańców Pragi Północ - oto atrakcje, do obejrzenia których namawia kancelaria prezydenta.  Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu otwiera podwoje dla zwiedzających dziś i jutro.

Bronisław Komorowski, który otworzył kilka dni temu uroczyście wystawę "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro", prezentującą wybrane prace z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zaprasza by zapoznać się z nowym nurtem sztuki i zwiedzić przy okazji wybrane sale Pałacu Prezydenckiego.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wystawy. Zgromadzono na niej prace, których autorami są m.in. Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski, Alina Szapocznikow, Rafał Bujnowski, czy Piotr Uklański. Wśród eksponatów znalazł się i "Pan Guma" - rzeźba Pawła Althamera, przedstawiająca praskiego menela, którą ustawił kilka lat temu na rogu ulic Stalowej i Czynszowej w Warszawie. "Guma" - znana postać z ulicy Brzeskiej, słynąca z drobnych przestępstw i alkoholizmu, został uznany przez artystę za symbol Pragi Północ. Odsłonięciu jego pomnika towarzyszyły liczne protesty części mieszkańców, którzy czuli się obrażeni utrwalaniem krzywdzących ich stereotypów o dzielnicy.

 

Prezydent Komorowski z rozmachem i nieskrywaną radością otworzył wystawę "Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro".

Szalenie odpowiada mi taki kierunek myślenia, jaki wynika z tytułu wystawy, że sztuka dzisiejsza mówi o tym, jaka będzie Polska jutro. Ale warto uzupełnić tę myśl o drugą część, że dzisiaj każda najbardziej niepokorna sztuka w przyszłości stanie się klasyką. Na tym polega pewien postęp

– powiedział prezydent, dodając:

Liczę na to, że nowoczesne spojrzenie przez nowoczesną sztukę ułatwi zrozumienie Polski dzisiejszej i Polski przyszłe.

 

Zdaniem Komorowskiego, pokazanie ważnych wielkich wydarzeń poprzez dzieła artystów, którzy myślą w kategoriach nowoczesności i chcą się odróżnić od klasycznego ujęcia jest czymś bardzo inspirującym, także do myślenia o tym, co w przyszłości po nas zostanie, jak następne pokolenia będą patrzyły na polskie dylematy, wyzwania.

Prezydent podkreślił też, że Polska jest krajem zniszczonym przez wiele różnych kataklizmów politycznych, historycznych, wojennych, w czasie których ucierpiały zbiory sztuki.

To, co jest możliwe, to możliwe jest zbudowanie ambitnej, na miarę polskich ambicji i możliwości dzisiaj, galerii sztuki współczesnej. Takiej, która może nie od razu będzie Momo, ale będzie miała aspiracje do tego. Dlatego tu trzeba koncentrować znaczną część wysiłku, bo to per saldo w przyszłości może być taka polska duma, polskie odróżnienie się pozytywne i zaspokojenie polskich aspiracji, marzeń o tym, żeby tą wyrwę w obszarze kolekcji dzieł sztuki choć troszeczkę zamurować, wbrew złej historii, ale w zgodzie z dobrą przyszłością

- oświadczył prezydent.

Wyraził przy tym wielką radość z ekspozycji w Pałacu, bo jak mówił, Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest trochę „muzeum bezdomnym”, które liczy na własną siedzibę.

Ekspozycja prezentowana jest w sali, gdzie będzie już niedługo pokazywana wielkość, godność Polski w sposób bardzo klasyczny – będą w niej wysiały m.in. sztandary.

 

 

Obejrzenie wystawy z przewodnikiem z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zajmuje kilkanaście minut. Następnie zwiedzający oglądają w grupach z przewodnikiem udostępnione do zwiedzania wnętrza. Można obejrzeć m.in. historyczny okrągły stół i fortepian Ignacego Paderewskiego, a także zwiedzić Salę Kolumnową w której odbywają się najważniejsze wydarzenia z udziałem prezydenta, kaplicę, ogród zimowy czy Salonik Rococo, w którym swoich gości podejmuje pierwsza dama. Cała wycieczka trwa niespełna godzinę.

Jak podają organizatorzy, Pałac jest otwarty przez dwa dni od godz. 10.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 16.00. Chętni mogą wejść przez biuro przepustek od strony pomnika Adama Mickiewicza. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości i nie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb i walizek.

 

mall / PAP, prezydent.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych