Kościół katolicki obchodzi dziś święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. Na 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Czym się zajmują i jakie dzieła prowadzą.?
Blisko 20 tys. polskich sióstr zakonnych prowadzi 1162 różnego rodzaju dzieła charytatywne, wychowawcze, oświatowe, lecznicze i wydawnicze. Dane te opublikowała Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych przed przypadającym 2 lutego Dniem Życia Konsekrowanego.
Największą liczbę placówek prowadzonych przez siostry zakonne stanowią przedszkola – jest ich 344.
Znaczny jest udział zgromadzeń żeńskich w szkolnictwie katolickim. Siostry zakonne prowadzą 31 gimnazjów i 25 liceów ogólnokształcących o zasłużonej renomie, 21 szkół podstawowych, 18 szkół specjalnych, 4 technika i 4 szkoły zasadnicze.
Troskliwą opieką sióstr objęci są wychowankowie 42 domów dziecka, 4 pogotowi opiekuńczych oraz podopieczni 98 świetlic.
Polskie zakonnice prowadzą także 7 domów samotnej matki i 24 stołówki dla biednych.
Pod kuratelą zakonnic działa ponad 100 domów opieki społecznej ( 56 dla dorosłych i 53 dla dzieci). Działa też 41 prywatnych domów opieki, nie otrzymujących dotacji.
Z każdym rokiem wzrasta liczba okien życia – obecnie jest ich 13.
Przybywa także domów rekolekcyjnych prowadzonych przez siostry (65) i domów wypoczynkowych dla świeckich (61).
Działalność polskich zakonnic obejmuje 47 różnych form działalności.
Ponadto siostry zakonne uczestniczą w misji duszpasterskiej Kościoła poprzez udział w katechezie i różnorakiej pracy w parafiach.
Najważniejszym jednak wymiarem tej posługi Bogu i ludziom w Kościele i w świecie jest wymiar modlitwy w intencji wszystkich a także pokuty i cierpienia. Mają w tym szczególny wkład siostry starsze i chore
– podkreśla Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
W zgromadzeniach zakonnych w Polsce, według stanu na dzień 1 stycznia 2013 r., żyje 19. 538 sióstr (19. 037 profesek, 275 nowicjuszek i 226 postulantek). Dane te obejmują 100 żeńskich zgromadzeń zakonnych (liczących w sumie 2.358 wspólnot i klasztorów), należących do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Statystyka nie obejmuje nowych zgromadzeń, które ostatnio powstały w Polsce lub przybyły z zagranicy. Aktualnie jest ich około 40 i przebywa w nich około 300 sióstr.
Ponadto 2.174 polskich sióstr zakonnych pracuje za granicą: 552 na misjach, 401 na Wschodzie i 1.221 w krajach zachodnich.
Ogromną rolę dla życia Kościoła odgrywają klasztory kontemplacyjne, w których żyje blisko 1400 sióstr.
W Polsce działają następujące żeńskie zakony kontemplacyjne: anuncjatki, benedyktynki, benedyktynki – sakramentki, bernardynki, dominikanki, kamedułki, klaryski – kapucynki, karmelitanki, klaryski, klaryski od Wieczystej Adoracji, norbertanki, redemptorystki i wizytki. Siostry z tych wspólnot należą do Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. Poza Konferencją znajdują się Siostry Bożego Miłosierdzia oraz Monaster Najświętszej Dziewicy na Pustyni - w Grabowcu koło Gdańska.
Zakonnice z klasztorów kontemplacyjnych, poza modlitwą, zajmują się pracami ręcznymi, m.in. haftowaniem i szyciem szat liturgicznych, wypiekiem opłatków i komunikantów. Często nie wystarcza to na utrzymanie, tym bardziej, że niektóre wspólnoty mają pod opieką zabytkowe budowle, będące dobrem kultury narodowej. Dlatego 2 lutego, w Dzień Życia Konsekrowanego, przeprowadzana jest w polskich parafiach zbiórka na ich rzecz.
Niezwykle bogata jest także działalność zakonów męskich w Polsce, podejmujące intensywną pracę duszpasterską, charytatywną, naukową, oświatową, kulturalną, wydawniczą i sportową.
Zakony i zgromadzenia zakonne męskich prowadzą 698 parafii, z reguły miejskich, w których pracuje 3384 kapłanów zakonnych (a więc średnio około 7 kapłanów zakonnych w parafii).
Pod opieką zakonów męskich znajduje się 149 sanktuariów (15 ku czci Osób Trójcy Świętej; 106 Maryjnych oraz 28 ku czci Świętych). Są wśród nich największe polskie sanktuaria: na Jasnej Górze, w Licheniu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Górze Św. Anny, Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Świętym Krzyżu, Gostyniu czy Kalwarii Pacławskiej.
Zakony posiadają 143 domy rekolekcyjne, prowadzące rekolekcje zamknięte. Zakonnicy wygłosili w ciągu ubiegłego roku 5434 serii rekolekcji i misji parafialnych oraz 2897 serii rekolekcji specjalistycznych.
Przy kościołach klasztornych działa ok. 1350 grup różnych ruchów i stowarzyszeń religijnych w tym 352 grupy oazowe, 261 grup neokatechumenalnych, 253 grupy bractw i stowarzyszeń religijnych i 146 grup ruchu charyzmatycznego.
W katechezie szkolnej zaangażowanych jest 1292 zakonników, którzy uczą ok. 410 tys. dzieci i młodzieży.
W trakcie wakacji zakony organizują różne formy wypoczynku i formacji dla dzieci i młodzieży które rocznie obejmują około 90 tys. uczestników. Do tej pracy angażuje się 1528 zakonników.
Zakony prowadzą 30 szkół i ośrodków nowej ewangelizacji.
Bardzo intensywna jest także działalność naukowa i oświatowa zakonników w Polsce. 296 zakonników wykłada na wyższych uczelniach, a 491 zakonników jest wykładowcami w wyższych seminariach duchownych zakonnych i diecezjalnych.
Zakony męskie posiadają 10 szkół wyższych (nie licząc seminariów duchownych) oraz 31 instytutów naukowych i centrów duchowości. Ponadto wydają 29 czasopism naukowych.
Zakonnicy prowadzą 22 szkoły podstawowe, 47 gimnazjów oraz 46 liceów i 11 szkół zawodowych. Posiadają także 10 przedszkoli i 39 burs i internatów dla młodzieży szkolnej.
Działalność charytatywna to znak firmowy wielu zakonów i zgromadzeń męskich. Niektóre z nich zostały powołane do istnienia, by opiekować się chorymi, inne mają to jako jeden z ważnych elementów swego charyzmatu. Obecnie posiadają one w Polsce 6 szpitali, 14 hospicjów, 34 domy opieki społecznej, 12 aptek, 11 ośrodków ziołolecznictwa oraz 57 poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Ważną częścią posługi zakonów męskich jest opieka nad osobami uzależnionymi lub wykluczonymi społecznie. Dla tego celu zakony męskie prowadzą: 25 ośrodków terapii dla osób uzależnionych; 20 ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych i szkół specjalnych; 7 hosteli dla osób uzależnionych; 11 schronisk i noclegowni dla bezdomnych; 39 kuchni dla bezdomnych i ubogich.
Pomoc rodzinie, szczególnie rodzinom ubogim i wielodzietnym to kolejny rys posługi charytatywnej zakonów męskich. Prowadzą one: 139 świetlic dla dzieci ubogich i z rodzin zagrożonych; 85 ośrodków pomocy rodzinie oraz 20 warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych. Przy domach zakonnych działa 290 zespołów charytatywnych, skupiających osoby świeckie, służące pomocą rodzinom ubogim i potrzebującym.
W ostatnich latach nastąpił rozwój różnych inicjatyw kulturalnych prowadzonych przez zakony i zgromadzenia. Zresztą zaangażowanie zakonów w tym zakresie ma wielowiekową, bogatą tradycję. Aktywność współczesnego pokolenia zakonników w tym obszarze wyraża się między innymi: w prowadzeniu 47 festiwali muzyki poważnej i organowej oraz 34 festiwali piosenki religijnej; istnieniu 57 muzeów przyklasztornych; funkcjonowaniu 9 centrów kultury chrześcijańskiej oraz 30 nagród i konkursów kulturalnych
Spory jest także udział zakonów w działalności katolickich mass-mediów. Prowadza one: jedną ogólnopolską stację telewizyjną, 3 rozgłośnie radiowe, 106 czasopism religijnych, 43 wydawnictwa oraz ponad 500 księgarni.
Bardzo szeroka jest obecność zakonników w internecie. Obecnie istnieje ponad 600 oficjalnych zakonnych stron internetowych w języku polskim. Oprócz tego funkcjonują osobiste portale zakonników, blogi przez nich prowadzone, a także 6 internetowych rozgłośni radiowych i dwie telewizje internetowe. Zakonnicy prowadzą 62 kawiarenki internetowe dostępne dla zainteresowanych osób.
Mało znaną częścią działalności zakonników są kluby i organizacje sportowe dla młodzieży – jest ich aż 118.
Dzieła prowadzone przez siostry zakonne i zakonników, choć potężne, często pozostają niezauważone dla mediów. Gdyby jednak nie ofiarna posługa osób konsekrowanych, kto przejąłby pieczę nad tysiącami inicjatyw niosącymi pomoc milionom osób?
W Dniu Życia Konsekrowanego składamy więc serdeczne podziękowania Siostrom i Braciom za ich trud, poświęcenie i świadectwo.
mall / KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/150044-dzis-dzien-zycia-konsekrowanego-czym-zajmuja-sie-polskie-zakony-lista-prowadzonych-inicjatyw-jest-potezna-nie-zapominajmy-o-ich-trudzie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.