Sprzedającym jest właściciel większościowy włoski Bank Unicredit. Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu, bo przez fakt sprzedaży akcji Banku Pekao, Unicredit przyznaje, że sytuacja finansowa jego polskiej spółki córki nie jest najlepsza. Bo przecież gdyby Unicredit mógł spodziewać się sowitej dywidendy, jak miało to miejsce dotychczas – rok do roku, z całą pewnością nie pozbywałby się akcji Pekao przez następne 3 miesiące, właśnie do wypłaty dywidendy.
Co zaskakuje w tej sytuacji, to oczywiście milczenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Pozostawienie faktu sprzedaży dużego pakietu akcji (wartego ponad 4 miliardy złotych wg bieżącej ceny akcji), drugiego co do wielkości banku w Polsce przez właściciela wymaga wyjaśnień. Czyżby Unicredit wiedział coś czego nie wie rynek? Czy KNF dał może do zrozumienia Unicredit, że nie powinien liczyć na wypłatę dywidendy? Może KNF podjął jakieś działania, np. kontrolę w Banku Pekao SA , co wystraszyło Włochów? Czekamy na komunikat – jeszcze dziś, bowiem inaczej podejrzenie o insider trading będzie w pełni uzasadnione, a ewentualny spadek ceny akcji Pekao SA w najbliższych miesiącach powinien zainteresować już nie tylko KNF, ale również prokuraturę. Warto pamiętać, że nabywcami akcji Pekao SA mogą być, poza inwestorami indywidualnymi, polskie fundusze emerytalne. Narażanie ich na straty byłoby karygodne!
Oliwy do ognia dodaje fakt, że cena akcji Pekao SA spadła od 9-tej rano, w niespełna dwie godziny, o ponad 5%.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/149809-trwa-sprzedaz-91-proc-akcji-pekao-sa-mamy-do-czynienia-z-sytuacja-bez-precedensu-unicredit-przyznaje-ze-sytuacja-finansowa-jego-polskiej-spolki-corki-nie-jest-najlepsza
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.