Północnokoreański obóz koncentracyjny na mapach Google

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. maps.google.pl
Fot. maps.google.pl

Amerykańska firma Google opublikowała mapę komunistycznej Korei Północnej, na której zaznaczono m.in. obozy koncentracyjne, gdzie przetrzymywani są przeciwnicy władzy. Na mapie widnieje też ośrodek badań jądrowych.

Mapę utworzono przy pomocy Kreatora map Google (Google Map Maker). Narzędzie to służy ulepszaniu map przez internautów.

Na udostępnionej mapie widać głównie Phenian z jego szkołami, hotelami, szpitalami, targowiskami i parkami, a także przepływającą przez stolicę rzekę Tedong-gang.

Poza granicami Phenianu mapa jest niezbyt szczegółowa i przedstawia jedynie kilka dużych miast, lotnisk, zakładów chemicznych, centrum badań jądrowych, a także obozy dla wrogów systemu. Jak pisze agencja AFP, ok. 100 km na północny wschód od Phenianu zaznaczono obóz nr 18.

Przez długi czas Korea Północna była jednym z największych obszarów o ograniczonych danych kartograficznych. Dzisiaj to zmieniamy

- napisał na blogu przedstawiciel Kreatora map Google, Jayanth Mysore.

Wiele osób na całym świecie jest zafascynowanych Koreą Północną, a mapy mają wielkie znaczenie głównie dla Koreańczyków z Południa, których przodkowie pochodzili z Północy lub których rodziny tam żyją

- dodał Mysore.

W swoim raporcie z maja 2011 roku organizacja obrońców praw człowieka Amnesty International (AI) odnotowywała wzrost wielkości i liczby obozów koncentracyjnych w Korei Płn. w ciągu ostatnich 10 lat. Według AI w "strasznych warunkach" przetrzymywanych tam jest około 200 tys. osób.

Mapę opublikowano po trzydniowej prywatnej wizycie w Phenianie szefa Google Erica Schmidta i byłego amerykańskiego dyplomaty Billa Richardsona. Jak podkreślił Schmidt po wizycie z początku stycznia, pozostawanie w "izolacji od świata, który jest coraz bardziej ze sobą połączony", uderzy w samą Koreę Płn. i jej wzrost gospodarczy.

Korea Północna jest jednym z najbardziej odizolowanych krajów na świecie. Większość mieszkańców nie ma dostępu do internetu, z wyjątkiem kilkusetosobowej elity i części studentów.

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych