Dębowa trumna z ciałem Prymasa seniora złożona została na katafalku okrytym czerwonym suknem. Honorową straż przy trumnie przed Wielkim Ołtarzem pełnili m.in. członkowie kościelnej służby porządkowej „Totus Tuus” i Zakonu Bożogrobców.
Msze św. odbywały się w świątyni według niedzielnego porządku, dlatego czasu na oddanie hołdu Prymasowi seniorowi, między zakończeniem jednej Eucharystii a rozpoczęciem następnej, było niewiele. Jednak ruch wiernych, kierowanych przez kleryków, odbywał się płynnie.
Wśród żegnających kard. Glempa byli także znani politycy i ludzie kultury.
Po oddaniu hołdu Prymasowi-seniorowi wierni ustawiali się w długą kolejkę w lewej nawie, przy obrazie św. Judy Tadeusza, gdzie wystawiono księgę kondolencyjną.
Z każdą godziną warszawiaków chcących pożegnać Kardynała przybywało. O godz. 13 kolejka przed bazyliką Świętego Krzyża sięgała sąsiadującego ze świątynią Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Traugutta.
zdjęcia: PAP / P. Supernak, R. Pietruszka, T. Gzell



















O godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. żałobna, której przewodniczył nuncjusz apostolski w RP abp. Celestino Migliore. Mszę św. koncelebrowali z nim kardynałowie Kazimierz Nycz, Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko, a także abp Józef Michalik oraz kilkudziesięciu innych biskupów i księży.
Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem; jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć
- mówił abp Michalik w homilii podczas mszy żałobnej.
Za testament kard. Glempa abp Michalik uznał słowa wypowiedziane przez prymasa w pierwszych dniach stanu wojennego, gdy apelował o zachowanie spokoju - "aby Polak nie walczył przeciwko Polakowi".
I dzisiaj aktualne jest jego przesłanie - podejmijcie dialog, uszanujcie przeciwników ideowych, nie stawiajcie interesu małej grupy czy partii ponad interes ogółu. Przestańcie znieważać krzyże i kościoły, szukać taniej popularności
- mówił arcybiskup, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jego homilię licznie zebrani w kościele Świętego Krzyża nagrodzili oklaskami.
Jak podkreślał, kard. Glempa cenili "bracia chrześcijanie ze wschodnich kościołów", a także ludzie o innych poglądach, którzy szanowali go za otwartość i prawość charakteru.
Kierując się dobrem Kościoła i sprawy starał się nie wykluczać ze wspólnoty myślących inaczej. Był realizatorem nauczania Soboru Watykańskiego II
- ocenił przewodniczący Episkopatu.
CZYTAJ WIĘCEJ: WAŻNE SŁOWA abp Michalika: Przesłanie kard. Glempa aktualne jest także dziś - podejmujcie dialog, przestańcie znieważać krzyże i kościoły







Po liturgii Traktem Królewskim przeszedł kondukt żałobny. Mimo trzaskającego mrozu trumnę z ciałem zmarłego prymasa w świetle pochodni odprowadzały setki duchownych: kardynałowie, biskupi, księża, członkowie męskich i żeńskich zakonów oraz zgromadzeń, a także tysiące wiernych idących w kondukcie i stojących wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i na Placu Zamkowym.
Zarówno gdy trumnę wynoszono z kościoła Świętego Krzyża, jak i wtedy, gdy księża wnosili ją na swych ramionach do archikatedry, rozbrzmiewały dzwony.









Trumna z ciałem kard. Glempa będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. O godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa, po której trumna z ciałem prymasa spocznie w archikatedralnej krypcie.

mall / KAI, PAP
Duchowni, wojsko, harcerze, strażacy, liczne poczty sztandarowe i tysiące wiernych przemierzyło w niedzielę wieczorem Krakowskie Przedmieście, w ostatniej drodze za trumną z ciałem prymasa Polski kard. Józefa Glempa.
Po liturgii Traktem Królewskim przeszedł kondukt żałobny. Mimo trzaskającego mrozu trumnę z ciałem zmarłego prymasa w świetle pochodni odprowadzały setki duchownych: kardynałowie, biskupi, księża, członkowie męskich i żeńskich zakonów oraz zgromadzeń, a także tysiące wiernych idących w kondukcie i stojących wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i na Placu Zamkowym. Zarówno gdy trumnę wynoszono z kościoła Świętego Krzyża, jak i wtedy, gdy księża wnosili ją na swych ramionach do archikatedry, rozbrzmiewały dzwony.
Trumna z ciałem kard. Glempa będzie wystawiona w archikatedrze do poniedziałku. W niedzielę wieczorem zapowiedziano, że wierni będą mogli oddawać hołd prymasowi w niedzielę co najmniej do godz. 23, ale jeśli będą chętni także potem, katedra pozostanie otwarta. W poniedziałek o godz. 11 rozpocznie się uroczysta msza pogrzebowa, po której trumna z ciałem prymasa spocznie w archikatedralnej krypcie.
Kościół w Polsce i ojczyzna żegnają dziś człowieka, który był naszym przewodnikiem; jak często oczekiwaliśmy na jego słowa, których sami nie potrafiliśmy wypowiedzieć - mówił abp Michalik w homilii podczas mszy żałobnej.
Za testament kard. Glempa abp Michalik uznał słowa wypowiedziane przez prymasa w pierwszych dniach stanu wojennego, gdy apelował o zachowanie spokoju - "aby Polak nie walczył przeciwko Polakowi". "I dzisiaj aktualne jest jego przesłanie - podejmijcie dialog, uszanujcie przeciwników ideowych, nie stawiajcie interesu małej grupy czy partii ponad interes ogółu. Przestańcie znieważać krzyże i kościoły, szukać taniej popularności" - mówił arcybiskup, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jego homilię licznie zebrani w kościele Świętego Krzyża nagrodzili oklaskami.
Jak podkreślał, kard. Glempa cenili "bracia chrześcijanie ze wschodnich kościołów", a także ludzie o innych poglądach, którzy szanowali go za otwartość i prawość charakteru. "Kierując się dobrem Kościoła i sprawy starał się nie wykluczać ze wspólnoty myślących inaczej. Był realizatorem nauczania Soboru Watykańskiego II" - ocenił przewodniczący Episkopatu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/149616-rzesze-wiernych-pozegnaly-prymasa-jozefa-glempa-ostatnia-droge-przebyl-traktem-krolewskim-zobacz-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.