Ewa Kopacz spotkała się z Siergiejem Naryszkinem, przewodniczącym rosyjskiej Dumy i współpracownikiem Putina. Rozmawiali m.in. o sprowadzeniu wraku

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP/Jakub Kamiński
Fot. PAP/Jakub Kamiński

Rozwój stosunków polsko-rosyjskich, kontakty gospodarcze, sprawy małego ruchu granicznego oraz kwestia zwrotu wraku samolotu były tematem sobotnich rozmów marszałek Sejmu Ewy Kopacz z przewodniczącym  Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Siergiejem Naryszkinem.

Szef niższej izby parlamentu Federacji Rosyjskiej przebywa w Polsce w związku z otwarciem nowej  rosyjskiej wystawy narodowej na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau w 68. rocznicę wyzwolenia obozu - poinformowało PAP w sobotę biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Wcześniej Siergieja Naryszkina przyjął prezydent Bronisław Komorowski.

Według komunikatu Kancelarii Sejmu marszałek Kopacz, poruszając kwestię polsko-rosyjskich kontaktów gospodarczych i handlowych, wyraziła nadzieję, że członkostwo Rosji w WTO przyczyni się do wzmocnienia relacji gospodarczych między obydwoma krajami.

Rozmawiano także o wdrażaniu polsko-rosyjskiej umowy o zasadach małego ruchu granicznego, która weszła w życie w lipcu 2012 r. oraz o polityce wizowej wobec wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej, m.in. o ułatwieniach w tym zakresie i o perspektywie zniesienia obowiązku wizowego. Kopacz i Naryszkin wyrazili zadowolenie z dotychczasowego funkcjonowania umowy - czytamy w komunikacie biura prasowego Kancelarii Sejmu.

Politycy poruszyli również temat dotyczący zwrotu wraku samolotu Tu-154M oraz realizacji wniosków o pomoc prawną w związku z katastrofą smoleńską. Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że otwarcie polskiej placówki konsularnej w Smoleńsku powinno przyczynić się do rozwoju współpracy z władzami guberni smoleńskiej.

Kopacz - napisano w komunikacie - podkreśliła, że Polska i Rosja powinny razem budować pamięć historyczną o tragedii II wojny światowej. Politycy zgodzili się, że dla relacji dwustronnych istotny jest polsko-rosyjski dialog międzyrządowy, prowadzony m.in. przez Komitet Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej czy Grupę ds. Trudnych.

Podczas spotkania mówiono ponadto o możliwości wielopłaszczyznowego współdziałania obu krajów, wynikające z działalności Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Marszałek Sejmu nawiązała do działania Centrum na rzecz wymiany młodzieży i programów historycznych. Zwróciła też uwagę na rozpoczęcie prac przez rosyjską instytucję, będącą odpowiednikiem polskiego Centrum.

Marszałek Sejmu i przewodniczący Dumy omówili również kwestie rozwoju współpracy między parlamentami obu krajów.

W spotkaniu wzięli udział: wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich oraz współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Daniel Rotfeld wraz ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

lw, PAP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych