Parlament Katalonii uchwalił "deklarację suwerenności". Separatyści dążą do referendum ws. odłączenia się od Hiszpanii

Wyniki głosowania ws. "deklaracji suwerenności". Fot. PAP / EPA
Wyniki głosowania ws. "deklaracji suwerenności". Fot. PAP / EPA

Parlament Katalonii uchwalił deklarację implikującą prawo tego najsilniejszego gospodarczo regionu Hiszpanii do samostanowienia.

Naród Katalonii (...) jest suwerennym podmiotem z politycznego i prawnego punktu widzenia

- głosi ten dokument. Tę "deklarację suwerenności" uważa się za pierwszy krok ku referendum niepodległościowemu w Katalonii.

Za przyjęciem deklaracji głosowali katalońscy nacjonaliści z ugrupowania Konwergencja i Związek (CiU), któremu przewodzi premier Katalonii Artur Mas, Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i kilka mniejszych ugrupowań. Przeciw byli konserwatyści i socjaliści.

W deklaracji, przyjętej 85 głosami przeciwko 41, podkreślono, że proces samostanowienia będzie przebiegał ściśle według demokratycznych reguł.

Rząd w Madrycie uważa, że referendum ws. niepodległości, do którego dążą siły separatystyczne w Katalonii, byłoby nielegalne, i zapowiada skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Separatysta Artur Mas został w grudniu ub.r. ponownie premierem Katalonii, dzięki wsparciu ze strony ERC. Tym samym sojusz nacjonalistów i lewicowych republikanów w Katalonii stał się faktem. Obie partie stawiają sobie za cel zdecydowane poszerzanie autonomii katalońskiej, aż po utworzenie odrębnego państwa. Chcą przeprowadzenia referendum niepodległościowego w 2014 roku.

PAP, znp

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...