W najnowszym numerze Res Publica Nova:
O sytuacji gospodarczej Francji trudno powiedzieć coś konkretnego. W budżecie jest coraz większy deficyt, ale Francja właśnie rozpoczęła kosztowną operację wojenną w Mali. Dokąd zaprowadzi polityka nowego prezydenta? – zastanawia się w dziale POLITYKA znany francuski filozof i ekonomista Guy Sorman.
W dziale KULTURA prezentujemy komentarze naszych autorów do tegorocznych Paszportów Polityki. Natomiast w dziale MIASTO Michał Czepkiewicz o zmianie, która może dokonać się za pomocą internetowych narzędzi partycypacji.
POLITYKA:
W którą stronę płynie Sekwana? /Guy Sorman
We Francji nie mamy tak silnych więzi rodzinnych, mamy za to zadłużone państwo opiekuńcze. Rząd nie prezentuje jasnej strategii, nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jakim kierunku zmierzamy. To dziwaczne: jednego dnia rząd mówi o nacjonalizowaniu przemysłu hutniczego, następnego to odwołuje. Wszystko jest raczej nieoczekiwane i wygląda tak, jakby rząd nie wiedział, co będzie robił choćby następnego dnia rano.
KULTURA:
Minimalizm jest w modzie / Daniel Brzeszcz
To nie czas na obszerne podsumowania. To czas na okrzyki radości. Wytężoną pracą w ciągu ostatnich dwóch lat Marcin Dorociński dowiódł, że Paszport „Polityki” należy mu się jak mało komu.
Uzależniający Śląsk / Anna Elżbieta Sekuła
Morfina Szczepana Twardocha to dojrzała, znakomita proza. Można zaryzykować twierdzenie, że od dłuższego czasu nie ukazała się na polskim rynku księgarskim powieść tak pełnowymiarowa i traktująca o najistotniejszych dla współczesnej kultury problemach. Nie tylko o śląskiej tożsamości pisze laureat tegorocznych Paszportów Polityki.
Nie tacy tęczowi / Aleksandra Litorowicz
Organizowaliśmy manifestacje, tworzyliśmy teorie spiskowe i komitety obrony, robiliśmy zdjęcia i badania. A jaki los czeka Tęczę?
Prace codzienne / Piotr Kosiewski
Jednak gdzieś w tyle głowy może warto pamiętać, że dziś chyba zbyt wiele osób nauczyło się, w jaki sposób potoczną rzeczywistość można zmieniać w dzieło sztuki, by w ten sposób wyprodukować obiekt artystyczny. I że nie każdy jest Julitą Wójcik.
To nie jest pukanie w bębenki / Tomasz Zarębski
Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz tworzący TWOgether Duo otrzymali Paszport „Polityki” w kategoriiMuzyka poważna. Wiolonczela i akordeon to zapewne dla wielu słuchaczy dość osobliwe połączenie, lecz biorąc pod uwagę możliwości brzmieniowe obu instrumentów, wydaje się ono zupełnie naturalne, o czym przekona się każdy, kto choć przez kilka minut posłucha gry nagrodzonych muzyków.
MIASTO:
Internetowe narzędzia partycypacji / Michał Czepkiewicz
Warto przy tym pamiętać, że wdrażanie internetowych metod komunikacji z mieszkańcami nie oznacza rezygnacji ze spotkań. Te prawdopodobnie nigdy nie znikną ze spektrum metod wspólnego podejmowania decyzji. Muszą pozostać także dlatego, że dostęp do sieci nie jest i być może nigdy nie będzie powszechny. Pozyskiwanie wiedzy o przestrzeni i podejmowanie decyzji w internecie niesie więc ryzyko wykluczenia pewnych grup. Metody tradycyjne i cyfrowe powinny się więc przenikać i uzupełniać, będąc tylko kolejnym elementem szerokiego spektrum narzędzi partycypacji.
AKTUALNOŚCI:
W najbliższą środę, 23 stycznia o godz. 18:00, będziemy gościć w redakcji „Res Publiki Nowej” Andrzeja Waśkiewicza, autora książki ”Paradoksy idei reprezentacji politycznej” wokół której odbędzie się dyskusja. Spotkanie jest organizowane wspólnie z Wydawnictwem Naukowym Scholar oraz Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei. Ogłoszenie można przeczytać też na stronie mojasocjologia.pl. Wstęp wolny, zapraszamy!
Wraz z nowym rokiem powiększamy redakcyjną przestrzeń i rozstajemy się z archiwalnymi numerami naszego kwartalnika. Kto nie miał szansy zakupić/przeczytać wcześniejszych numerów „Res Publiki Nowej” ma niepowtarzalną okazję uczynić to teraz.
Zakończyliśmy również przyjmowanie zgłoszeń na praktyki w Res Publice. Niebawem skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Dziękujemy za duże zainteresowanie ogłoszeniem! O aktualnych praktykantach można przeczytać na naszej stronie.
PATRONATY:
„Res Publica Nowa” objęła patronatem debatę publiczną: Łączy czy dzieli? Istota komunikacji politycznej w Europie organizowaną 24 stycznia o godz. 18:00 przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich, Instytut Socjologii, Centrum Deliberacji Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy!
Zakład Azji Wschodniej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego pragnie serdecznie zaprosić na międzynarodową konferencję Lodz East Asia Meeting w dniach 6-7 czerwca, której tematem przewodnim będą relacje Europy Środkowej z państwami Azji Wschodniej. Tematyka tegorocznej konferencji obejmuje zagadnienia poświęcone politycznym oraz ekonomicznym relacjom między państwami Europy Środkowej i Azji Wschodniej. Podjęte będą przede wszystkim tematy związane z regionalizmem oraz integracją w Azji Wschodniej, azjatyckimi inwestycje w regionie środkowoeuropejskim, znaczeniem polityczno-gospodarcze państw europejskich w polityce podmiotów azjatyckich, a także konsekwencjami zmieniającej się roli Azji w polityce Unii Europejskiej. Więcej na stronie internetowej konferencji www.leam.uni.lodz.pl. Wydarzeniu patronuje anglojęzyczny półrocznik Fundacji Res Publica „Visegrad Insight”.
Cały czas partnerujemy również projektowi „Mój MDM”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o którym można przeczytać na stronie www.mojmdm.pl oraz wysłuchać reportażu „Mój MdM” w radiowej Trójce. Polecamy!
RPN W MEDIACH:
Nasze publikacje można śledzić również na eczaskultury.pl, screenagers.pl oraz literatki.com. Zapraszamy!
Z życzeniami ciekawej lektury,
redakcja Res Publiki Nowej
Gałczyńskiego 5, 00-362 Warszawa
[email protected]
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/149184-w-ktora-strone-plynie-sekwana-wyglada-tak-jakby-rzad-nie-wiedzial-co-bedzie-robil-chocby-nastepnego-dnia-rano
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.