Stowarzyszenie Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej i Poznański Klub Gazety Polskiej

zapraszają 22 stycznia 2013 roku (wtorek) na uroczystości upamiętniające

150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Msza Święta w Kościele Bożego Ciała, ul. Strzelecka 40, godz.17:00, przewodniczyć jej będzie ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Po Eucharystii spod Kościoła rusza Marsz Pamięci.

Trasa Marszu: ul. Półwiejska – ul. Szkolna – Stary Rynek (Ratusz).

Uczestników prosimy o zabranie barw narodowych.

Zapraszamy także do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych podczas pochodu.

Partnerzy: Stowarzyszenie Koliber, Prawo i Sprawiedliwość

***

SOKOŁÓW PODLASKI:

Szanowni Państwo,

w imieniu Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Pana Bogusława Karakuli oraz własnym serdecznie zapraszam Państwa do Sokołowa Podlaskiego na uroczyste obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W niedzielę 20 stycznia o godz. 11.00 w sokołowskiej konkatedrze odbędzie się Msza Święta w intencji Poległych pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, po nabożeństwie przejście pod Pomnik Księdza Generała Stanisława Brzóski, wystąpienia, złożenie kwiatów. Patronat na uroczystością objął Wicemarszałek Senatu RP Pan Stanisław Karczewski.

We wtorek 22 stycznia o godz. 11.00 w Sali Widowiskowej zacznie się sesja naukowa na temat  Powstania Styczniowego na pograniczu Mazowsza i Podlasia. W załączniku przesyłam zaproszenie, zawierające szczegółowe informacje.

Jeszcze raz zapraszam i serdecznie pozdrawiam

Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim

***

CZĘSTOCHOWA

Mieszkańcy Częstochowy i Ziemi Częstochowskiej!

Zbliża się 150. rocznica wybuchu wielkiego zrywu narodowego - Powstania Styczniowego. Bohaterowie tych walk- najwspanialsi synowie narodu polskiego - spoczywają również w naszej ziemi. Dlatego – godnie i wspólnie – oddajmy Im cześć. To dla nas honor, zaszczyt, wielkie zobowiązanie.

Centralną uroczystością obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego będzie w Częstochowie - uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Wątroby – w Bazylice Jasnogórskiej, 22.stycznia ( wtorek) o godz.20.00. Po Mszy Świętej, o 21.00, uroczysty Apel Jasnogórski. O 21.30, przed Jasnogórskim  Szczytem – salut z dział jasnogórskich ku czci Powstańców Styczniowych i pokaz ogni sztucznych. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują i złożą kwiaty pod częstochowskimi pomnikami: Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego , Marszałka Józefa Piłsudskiego i bohaterskiego dyktatora Powstania – Romualda Traugutta.

Organizacje i instytucje, skupione w Komitecie Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego w Częstochowie i Powiecie Częstochowskim:

Prawo i Sprawiedliwość, Unia Laikatu Katolickiego, „Solidarność” Regionu Częstochowskiego, „Solidarność” Huty Częstochowa, ”Solidarność Rolników Indywidualnych”, Stowarzyszenie Więzionych, Represjonowanych i Internowanych „WIR”, „Solidarność 80”, Klub Gazety Polskiej, Wolni Ludzie Ziemi Częstochowskiej, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Stow. Katolickie Civitas Christiana, Ruch Wolności, Liga Miejska, Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”, Rodziny Katyńskie, Związek Sybiraków, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych 1939 -1989, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Stowarzyszenie „Wieczny Raków”, Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni.

W imieniu Komitetu

Poseł na Sejm RP

Szymon Giżyński

Dopisek organizacyjny :

Prosimy o zabranie flag narodowych i ze względu na wieczorną  porę – pochodni. Na uczestników uroczystości czekać będzie smaczna grochówka.

***

KRAŚNIK

Zapraszamy do udziału w obchodach 150. Rocznicy Powstania Styczniowego. Z tej okazji Burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk ogłosił konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży.

Uroczyste obchody 150. Rocznicy odbędą się 22 stycznia i rozpoczną o godz. 12:00 projekcją znakomitego, choć mało znanego filmu Juliusza Machulskiego "Szwadron" z dramatyczną rolą Janusza Gajosa. O godz. 15:00 odbędzie się akademia okolicznościowa przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kraśniku. Zaprezentowana zostanie również wystawa prac Szczepana Ignaczyńskiego.

O godz. 18:00 odprawiona zostanie rocznicowa msza w Kościele Rektoralnym pw. Ducha Św., a o godz. 19:00 Apel Pamięci pod pomnikiem bohaterów tego największego zrywu niepodległościowego Polaków w XIX w. (Kościół pw.
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny).

***
KRAKÓW

Uroczyste Obchody 150 Rocznicy Powstania Styczniowego

W środę 23 stycznia 2013, o godz. 18.30

Kościół parafialny p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP na os. Kalinowym - Nowa Huta w Krakowie

Bezpośrednio po Mszy św. w auli  Kościoła wystąpi Teatr Stańczyk  z programem artystycznym „POLSKIE WIGILIE”

 

Reżyseria – Sława Bednarczyk

Oprawa muzyczna:Jerzy Bożyk

Obsada: Alicja Kondraciuk, Edward Jankowski, Zofia Karwat, Stanisław Zając, Aldona Klien, Joanna Rączkowska, Dawid Malec

 

Klub Gazety Polskiej w Nowej Hucie

Krakowski Klub Gazety Polskiej

im. Janusza Kurtyki w Krakowie

***

KOŚCIELNE OBCHODY 150. ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego 22 stycznia w Warszawie będzie centralnym punktem kościelnych obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego- największego zrywu Polaków przeciw zaborcom.

Tego dnia uroczystości rozpoczną się o godz. 16 modlitwą ekumeniczną i apelem poległych z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który zapali znicze na mogiłach Powstańców z 1863 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Kwaterze Powstańców Styczniowych.

Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego, którą o godz. 18 będzie koncelebrował biskup polowy WP Józef Guzdek będzie centralnym punktem obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Po niej odbędzie się przemarsz pod Krzyż Traugutta w Parku jego imienia z asystą grup rekonstrukcyjnych, Strzelców i ZHR.

Koncert pieśni powstańczej odbędzie się w Filharmonii im. Traugutta, w trakcie którego zostanie zawieszony ryngraf z Krzyżem Niepodległości z Mieczami oraz Krzyżem Virtuti Militari, poświęcony dwa dni wcześniej w archikatedrze św. Jana. Natomiast dzień wcześniej, 21 stycznia o godz. 17 odbędzie się uroczysty capstrzyk styczniowy pod krzyżem Romualda Traugutta oraz modlitwa ekumeniczna przedstawicieli ordynariatów polowych.

Obchody Powstania Styczniowego planowane są w kilku diecezjach, na terenie których toczyły się walki z zaborcą. W diecezji radomskiej odbędą się w Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie i Wąchocku, gdzie mieściła się kwatera główna pułkownika Mariana Langiewicza, naczelnika wojska województwa sandomierskiego. Trzydniowe obchody rozpoczną się 18 stycznia. Jednym z ich elementów będzie Marsz Strzelców ze Związku Strzeleckiego z Szydłowca do Wąchocka.

Pierwszą stacją rocznicowych obchodów będzie Szydłowiec, gdzie dziś została odsłonięta tablica poświęcona 150. rocznicy zbrojnego zrywu Polaków. Następnie została odprawiona Msza św. w szydłowieckiej farze w intencji Ojczyzny i Powstańców.

W sobotę 19 stycznia miejscem obchodów będą Suchedniów i Bodzentyn, gdzie przy tzw. Organistówce zostanie odsłonięta tablica ku czci uczestników powstania. Natomiast w niedzielę dalsze uroczystości odbędą się w Wąchocku. Przy mogile powstańczej zostanie odsłonięty pomnik generała Langiewicza, nastąpi również podpisanie aktu upamiętniającego rocznicę wybuchu powstania przez burmistrzów i przewodniczących rad miejskich Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka.

Płockie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczną się w sobotę 19 stycznia i potrwają 4 dni. O godz. 16.00 rozpocznie się inscenizacja ataku powstańców na Odwach przy ul. Narutowicza. Weźmie w niej udział Parafialna Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Święty Marcin” z Mochowa, pod kierunkiem proboszcza ks. Grzegorza Mierzejewskiego oraz grupy rekonstrukcyjne z Przasnysza i Radomia.

Na poniedziałek 21 stycznia zaplanowano sesję naukową w Towarzystwie Naukowym Płockim, z referatami: dr. Mariana Chudzyńskiego o Płocku i Ziemi Płockiej przed wybuchem powstania, dr. Grzegorza Gołębiewskiego o przebiegu Powstania w Płocku i na terenie guberni płockiej w latach 1863-1864, prof. Anny Stogowskiej pt. „Edward Jurgens a Powstanie Styczniowe”.

We wtorek 22 stycznia o godz. 11.00 uczniowie płockich szkół złożą kwiaty przed Krzyżem Powstańców Styczniowych przy Alejach Piłsudskiego, na powstańczych mogiłach na cmentarzu garnizonowym oraz przed tablicą na murze Zakładu Karnego, upamiętniającą uwięzienie w tym miejscu generała Zygmunta Padlewskiego, który został rozstrzelany przez Rosjan 15 maja 1863 r. w Płocku.

Tego samego dnia o godz. 12.00 rozpoczną się uroczystości z udziałem wojska przy Płycie Nieznanego Żołnierza na ul. Narutowicza. O godz. 13.00 w Muzeum Mazowieckim zostanie otwarta wystawa „Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 roku, o godz. 17.00 w Teatrze Dramatycznym w Płocku odbędzie się koncert orkiestry wojskowej z Torunia oraz spektakl „Płonące cyfry 1863”.

W Ciechanowie w domu parafialnym „Katolik” przy parafii farnej w ramach obchodów odbyło się sympozjum o Powstaniu na północnym Mazowszu. Była to inauguracja lokalnych obchodów 150. rocznicy Powstania. O represjach opowiedział znany płocki historyk ks. prof. Michał M. Grzybowski. Sympozjum zorganizowano z inicjatywy Akcji Katolickiej.

Głównym tematem sympozjum była rola duchowieństwa diecezji płockiej podczas powstańczego zrywu. Znany płocki historyk ks. prof. Michał M. Grzybowski mówił, że większość duchowieństwa czynnie włączyła się do walki o wolność narodu i Kościoła

W diecezji kieleckiej obchody rozpoczną się 22 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury uroczystą sesją Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz kieleckiej Rady Miasta.

Sesję w WDK otworzy referat prof. Wiesława Cabana z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Delegacje zapalą symboliczne znicze w miejscach upamiętniających bohaterską walkę z rosyjskim zaborcą w Kielcach. Zgodnie z tradycją, liczącą w Kielcach dziesięciolecia – ważnym punktem obchodów są uroczystości w klasztorze pallotynów na Karczówce, która była punktem koncentracji powstańców, przekazywania kurierów, leczenia powstańców, wreszcie ich pochówku. Tradycja obchodów w klasztorze sięga 1916 r.

W niedzielę 20 stycznia o godz. 12.00 odprawiona tam zostanie Msza św., odbędzie się też sesja naukowa w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej i rajd pieszy Białogon – Karczówka.

Główna część krakowskich obchodów rocznicy Powstania Styczniowego odbędzie się 23 stycznia. O godz. 10.00 przy Wieży Ratuszowej spotkają się dzieci i młodzież z młodzieżowych domów kultury, by wysłuchać opowieści o Powstaniu Styczniowym.

O godz. 12.00 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Rakowickim, gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. O godz. 17.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji powstańców styczniowych. Natomiast o godz. 19 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie koncert „O ojców grób bagnetu poostrz stal” organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, Stowarzyszenie „Passionart” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Z kolei od 22 stycznia do 26 maja Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na trzy wystawy: „Artyści – uczestnicy Powstania Styczniowego1863 roku” w Sukiennicach; „Portrety, symbole, broń – w rocznicę styczniowego zrywu” w Gmachu Głównym Muzeum oraz wystawa plenerowa na Plantach reprodukcji cykli Grottgera dot. powstania m.in. „Lithuania”, „Polonia”, „Wojna”, realizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z krakowskim IPN.

22 stycznia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na „Krakowskie kolokwium” – wykład „Romantycy kontra pozytywiści. Bić się czy się nie bić?” w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Z kolei w marcu planowany jest trzydniowy cykl wydarzeń organizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krakowie oraz VI LO pt. „Spór o Powstanie Styczniowe”. Od kwietnia do września br. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę „Kraków w Powstaniu Styczniowym”.

W diecezji drohiczyńskiej 13 stycznia w Hajnówce stanął pomnik Powstania Styczniowego, który poświęcił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Podczas Mszy św. w intencji powstańców styczniowych bp Dydycz podkreślił, że głównym celem tego zrywu narodowego było ratowanie naszej tożsamości, a powstańcy stali się jej wielkimi obrońcami. Przypomniał on, że powstanie miało wielkie znaczenie w kształtowaniu się narodowego ducha i świadomości. Wspomniał też wielką ofiarę, jako zapłacili za pomoc powstańcom duchowni, których zakony w Królestwie Kongresowym były zamykane, a niektórzy z nich ponieśli śmierć, tak jak kapucyn o. Agrypin Konarski, czy ks. Stanisław Brzózka, powieszony w Sokołowie Podlaskim, już po straceniu Romualda Traugutta.

Powstanie Styczniowe było zbrojnym wystąpieniem przeciwko Rosji i największym polskim powstaniem narodowym. Przyczyną wybuchu był nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków. Zakończyło się klęską. W powstaniu zginęło około 40 tys. Polaków, kolejne kilkadziesiąt tysięcy zostało zesłanych na Sybir.

KAI

***

WŁOCŁAWEK

Zapraszam do Włocławka na otwarcie wystawy lub później do jej zwiedzania

Z KOŚCI NASZYCH POWSTANĄ MŚCICIELE...   16 stycznia 2013, 12:27

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego 1863-1864 dnia 25 stycznia o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 nastąpi otwarcie wystawy czasowej pt. "Z kości naszych powstaną mściciele. 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego na Kujawach".

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną pamiątki związane z powstaniem, które w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wśród zgromadzonych obiektów na szczególną uwagę zasługuje cenny zbiór broni białej i palnej używanej w partiach powstańczych na terenie Kujaw. Jej ważnym uzupełnieniem jest kolekcja archiwalnych fotografii - w znacznej części prezentowanych publicznie po raz pierwszy - na których uwieczniono uczestników powstania. Również po raz pierwszy zostaną zaprezentowane spisane w latach 1916-1918 relacje żyjących uczestników powstania oraz świadków egzekucji powstańców, które miały miejsce we Włocławku.

W programie otwarcia wystawy przewidziano także koncert grupy muzycznej "Happy Band" z Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2013 roku.

Wstęp na wernisaż jest wolny, serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy grupy zorganizowane do zgłaszania się na lekcje muzealne, które prowadzone będą w oparciu o zabytki prezentowane na wystawie poświęconej powstaniu styczniowemu na Kujawach.

***

Okręg 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

zaprasza całą Polonię na uroczystość w dniu 27 stycznia 2013 r. (niedziela)

z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

*

Msza św. w intencji poległych i zmarłych uczestników Powstania Styczniowego (1863-1864)

/Kościół św. Stanisława Kostki, Greenpoint, Brooklyn, NY - godz. 11:30/

*

Okolicznościowa akademia w Polskim Domu Narodowym, przy 261 Driggs Ave.

/Greenpoint, Brooklyn, NY – godz. 13:00/

 

W programie m.in.:

- pieśni powstańcze z 1863 r. w wykonaniu Chóru ANGELUS;

- pokaz zdjęć i przeźroczy na temat Powstania Styczniowego

***

Interaktywna aplikacja edukacyjna www.powstanie1863.info
Jest to projekt dyplomowy z zakresu projektowania graficznego, traktujący o powstaniu styczniowym.

POLECAMY: Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego

***

KRAKÓW:

Zapraszamy na konferencję: Powstanie Styczniowe i jego miejsce w polskiej tradycji politycznej. Próba bilansu

Konferencja Ośrodka Myśli Politycznej (www.omp.org.pl) i Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ

Piątek, 25 stycznia 2013, Collegium Maius – Sala Bobrzyńskiego, Kraków, ul. Jagiellońska 15 / 11.00-15.30

Głosy wprowadzające:

- prof. Marek Kornat, Powstanie Styczniowe a polityka Wielopolskiego – czyli bilans „otwarcia”

- prof. Radosław Żurawski vel Grajewski, Powstanie Styczniowe – bilans dyplomatyczny (insurekcja a dyplomacja europejska w jej dobie)

- prof. Tomasz Gąsowski, Powstanie styczniowe - bilans polityczny

- dr Piotr Koryś, Powstanie styczniowe – bilans społeczno-gospodarczy

- dr Michał Łuczewski, Powstanie Styczniowe – bilans ideowy (czyli narodziny nowego sposobu myślenia politycznego Polaków?)

- prof. Andrzej Waśko, Powstanie Styczniowe – bilans kulturalny (obraz insurekcji w polskiej literaturze)

- dr Maciej Korkuć, Powstanie styczniowe a drogi Polaków do niepodległości – czyli bilans „zamknięcia”

***

WARSZAWA:

Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej zaprasza na konferencję "ZNACZENIE POWSTANIA STYCZNIOWEGO W DZIEJACH POLSKI", która odbędzie się 23 stycznia br. o godz. 14.00 w KSAP, ul. Wawelska 56, Warszawa.

Szczegółowy program konferencji dostępny na stronie KSAP.

***

OSTROŁĘKA:

18 stycznia 2013r. o godz. 20.00 w miejscowości Gnaty gm. Lelis Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce sprawowana była MSZA SW.przez Ks. dra Pawła Sobotkę - proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łęgu Starościńskim.Ołtarz polowy zbudowany został przez członków Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej. Po i w trakcie wspólnej modlitwy zmarznięte osoby miały okazję ogrzać się przy ogniskach.

Kilkaset osób, zebrało się w lesie w miejscowości Gnaty na posesji śp. Jadwigi i Józefa Żukowskich na mszy polowej  zorganizowanej w ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli, między innymi: samorządowcy, parlamentarzyści, władze Ostrołęki i rekonstruktorzy historyczni, mieszkańcy pobliskich miejscowości. Cieszy fakt, że przybyło bardzo dużo młodych ludzi.

Po mszy, wszyscy zostali zaproszeni na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Była to też okazja do zjedzenia ciepłej grochówki.

19 stycznia 2013r. młodzież ostrołęckich szkół przystąpiła do Miejskiego etapu Konkursu Historycznego "150 rocznica Powstania Styczniowego" zorganizowanego przez Przewodniczącego Komisji Kultury Narodowej i Promocji Rady Miasta Ostrołęki Ryszarda Żukowskiego oraz Przewodniczącego Komisji Prawa i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi Jerzego Grabowskiego pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Janusza Kotowskiego. Kilkudziesięciu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pisało pracę pisemną przez około 120 minut. Wyniki zostaną ogłoszone w dniu 23 stycznia 2013r. na miejskiej uroczystości obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego.

23 stycznia 2013r. o godz. 10.00 w Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce odbędą się obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego z udziałem Prezydentów Miasta Ostrołęki, radnych Rady Miasta Ostrołęki, parlamentarzystów, dyrektorów szkół, nauczycieli historii i języka polskiego, delegacji ze szkół, mieszkańców naszego miasta oraz pocztów sztandarowych szkół. Uczniowie z Gimnazjum i Liceum Klasycznego im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce zaprezentują program artystyczny "GLORIA VICTIS - CHWAŁA ZWYCIĘŻONYM". Oprawę muzyczną i plastyczną przygotują uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami Gimnazjum nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ostrołęce.

Informację przygotował Ryszard Żukowski

***

ZAPRASZAMY!