Śledztwo prowadzone w ramach projektu Conflict Awareness, a zainicjowane przez ONZ ujawniło proceder handlu bronią przez byłych współpracowników Wiktora Buta, handlarza bronią odsiadującego obecnie karę 25 lat pozbawienia wolności w Stanach Zjednoczonych.
Według śledczych macki organizacji kierowanej przez Andreia Kosolapova i Sergeia Denisenko mającej siedzibę na malowniczo położonym Mauritiusie sięgają krajów takich jak USA, Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA, Somalia, Iran, Sudan i Demokratyczna Republika Konga.
Kathi Lynn Austin, dyrektor wykonawczy projektu Conflict Awareness oraz inspektorka ONZ prowadziła dochodzenie w tej sprawie na terenie wielu państw i to właśnie ona odkryła, że wielu uczestników tej sieci ma powiązania z Wiktorem Butem.
But, znany również jako "listonosz śmierci", pełne nazwisko Wiktor Anatoliewicz But jest synem wysokiego rangą oficera KGB. W lat ‘90 założył kilka transportowych linii lotniczych w związku z nielegalnym, międzynarodowym handlem bronią produkcji radzieckiej a później rosyjskiej. W 2005 roku powstał film" Pan życia i śmierci" oparty na biografii Wiktora Buta, a Nicolas Cage zagrał w nim rolę główną.
Tym razem nielegalna działalność miała miejsce na Mauritiusie, wyspie znajdującej się na południowo-wschodnim wybrzeżu Afryki. Dzięki strategicznemu położeniu, między Afryką, Azją i Bliskim Wschodem oraz ulgom podatkowym, adresom drop-box i bankowości offshore wyspa stała się nie tylko mekką dla turystów, ale i dla międzynarodowych handlarzy bronią.
Sieć Denisenko-Kosolapov starając się uzyskać certyfikat Operation Air od władz Mauritiusu, wymagany dla samolotów lądujących i startujących na wyspie stworzyła siatkę kilkunastu firm współpracujących wzajemnie i mających powiązania z transportem lotniczym.
Po długich negocjacjach oraz spotkaniu przedstawicieli projektu Conflict Awareness z osobami z Departamentu Lotnictwa Cywilnego MSZ-tu Mauritiusu, władze wyspy wycofały się z decyzji o wydaniu wspomnianego certyfikatu. Tym samym przemyt broni na Mauritiusie został wstrzymany, ale kolejne rządy muszą jeszcze podjąć bezpośrednie działania, aby wyłączyć tą globalną sieć na dobre.
Obecnie Denisenko i Kosolapov objęci są zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo każdy obywatel USA który będzie choćby próbował prowadzić działania biznesowe w kooperacji z Denisenką będzie podlegał karze.
Kathi Lynn Austin raport końcowy opublikowała we współpracy z dyrektor niezależnej Komisji Przeciw Korupcji (ICAC), Anil Kumar Ujodha.
W raporcie bowiem znalazły się poważne zarzuty wobec niektórych członków rodziny - Mohamed. Andrei Kosolapov i Sergei Denisenko korzystali z pomocy kilku partnerów na Mauritiusie, w tym Yousufa i Zakira Mohamed, ojca i brata Ministra Pracy Shakeela Mohameda. Naturalnie oni całkowicie odrzucili te zarzuty twierdząc, że doznali poważnego uszczerbku na honorze rodziny i pozwali Kathi Lynn Austin domagając się wielomilionowego odszkodowania.
Austin zapowiedziała, że pojawi się w Sądzie Najwyższym 7 marca 2013.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/147891-towarzysze-broni-sledztwo-onz-ujawnilo-proceder-handlu-bronia-przez-bylych-wspolpracownikow-wiktora-buta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.