Ponad 0,5 mln gości, 13 tytułów książkowych i muzycznych, wystawy, warsztaty oraz gry miejskie - tak działalność w 2012 r. podsumowuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Miesiącem z najwyższą frekwencją był sierpień, gdy placówkę odwiedziło prawie 60 tys. osób.
Frekwencja w 2012 r. wyniosła ponad 540 tys. gości; 5 tys. grup zwiedziło muzeum z przewodnikiem. Film "Miasto Ruin" przez cały rok obejrzało prawie 250 tys. osób, a w Noc Muzeów placówkę odwiedziło 6,7 tys. osób. W Muzeum odbyło się: 112 warsztatów dla dzieci (m.in. "Spotkania z historią" i "Zawiszacy tacy jak my"), 41 wykładów (m.in. Jarosława Trybusia "Architektura Instrukcja Obsługi" i "Warszawa niezaistniała"), 11 koncertów (m.in. "Morowe Panny" i "Ziutkowi na urodziny") oraz cztery gry miejskie (m.in. "Twoja Klisza z Powstania" i "63 dni z życia Warszawy").
Muzeum zorganizowało dwie wystawy ("O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego" i "Kryptonim Legalizacja"), dwa spektakle teatralne ("Powstanie" w reż. Radosław Rychcik na rocznicę Powstania Warszawskiego oraz "Studio Kwarcyk i analogowy śnieg" w wykonaniu grupy teatralnej Klancyk! w ramach festiwalu "Niewinni czarodzieje"), a także dwa konkursy ("Powstanie '44 w komiksie" i nagroda im. Jana Rodowicza "Anody").
W 2012 r. Muzeum wydało 13 tytułów książkowych i muzycznych, m.in. płyty CD "Radiowy Kabaret Starszych Panów: vol. 4. Nieznani Sprawcy i nie tylko..." i "Morowe Panny"; książki "Warszawa niezaistniała" Jarosława Trybusia i "Archimapa. Mozaiki warszawskie" Pawła Giergonia, film "Miasto Ruin" na Blu-ray oraz "Śpiewnik dawnej Warszawy". Placówka zorganizowała dla dzieci i młodzieży ponad 1 tys. lekcji muzealnych, w których uczestniczyło prawie 25 tys. uczniów.
W mijającym roku muzeum zakupiło blisko 2 tys. fotografii, które wzbogaciły jego kolekcję, w tym negatywy przedwojennych zdjęć reporterskich z uroczystości państwowych, kolorowe zdjęcia z okupowanej Warszawy oraz fotografie z wizyty gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w obozach jenieckich Oberlangen i Niderlangen.
Przeprowadzono konserwację prawie 400 obiektów, m.in. portretu ojca Krzysztofa Baczyńskiego, bibuł konspiracyjnych i plakatu "Do broni". Muzeum nagrało w tym roku 300 wspomnień żołnierzy Armii Krajowej uczestników Powstania Warszawskiego w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej.
Placówka otrzymała dary od 215 osób. Znalazł się wśród nich: motocykl DKW NZ 350/1 tzw. "Sahara" (zdobyty w 1944r. w Kampinosie), pamiątki związane ze Stanisławem Jankowskim "Agatonem" i osiem sztuk broni z okresu II wojny. Łącznie było to ok. 2,7 tys. pamiątek.
Sekcja Historyczna Muzeum w 2012 r. prowadziła działalność naukowo-badawczą, w tym opracowania artykułów i publikacji książkowych (m.in. nad "Monografią Powstania Warszawskiego"). Jej członkowie brali udział w konferencjach naukowych, pracach archeologicznych m.in. mających na celu przejęcie szczątków bombowca Halifax oraz działalności wystawienniczej.
Wśród wydarzeń promocyjnych w 2012 r. do najważniejszych placówka zalicza imprezy towarzyszące 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i VII edycji Festiwalu Warszawskiego "Niewinni Czarodzieje". Muzeum promuje także działalność na swojej stronie www.1944.pl, na Twitterze i Facebooku. W związku z organizowanym w Polsce EURO 2012 muzeum przygotowało kampanię zachęcającą zagranicznych kibiców do odwiedzenia placówki.
W 2012 r. ponad 25 tys. osób obejrzało 18 wystaw zorganizowanych w Fotoplastikonie Warszawskim, którym opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. Największą popularnością cieszyła się wystawa "Zapiecek, Rybaki, Kanonia..." prezentująca stereoskopowe fotografie przedwojennej Warszawy autorstwa Zdzisława Marcinkowskiego.
W tym roku miało miejsce wiele wydarzeń zarówno dotyczących pamięci o samym Powstaniu - koncerty, wystawy i spotkania - jak i związanych z naszą działalnością wydawniczą czy edukacyjną. Z badań stołecznego ratusza wynika, że nasze muzeum jest największą muzealną atrakcją w stolicy, co bardzo nas cieszy. W nadchodzącym roku na pewno będziemy już planować zbliżającą się 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednak nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów
- powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Muzeum zostało otwarte dzień przed 60. rocznicą powstania warszawskiego – przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, który był również głównym pomysłodawcą muzeum.
lw, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/147621-wielki-sukces-muzeum-powstania-warszawskiego