Za 7 mln zł minister skarbu sprzedał Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Warmia”. 700-osobowa załoga nie ma powodów do radości. Żadna z kilku kupionych wcześniej przez Waleriana Pichnowskiego firm nie istnieje - informuje "Nasz Dziennik".
Sprawa jest faktycznie bulwersująca. Mimo protestów załogi resort skarbu podjął decyzję o sprzedaży 85 procent udziałów w dobrze prosperującej spółce „Warmia” Walerianowi Pichnowskiemu. Biznesmen mieszka obecnie w Niemczech.
Rzeczywiście, na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa pojawił się komunikat:
WARMIA S.A. z siedzibą w Kętrzynie - została wybrana oferta
Minister Skarbu Państwa informuje, że w odpowiedzi na opublikowane w dniu 11 października 2012 r. zaproszenie do przetargu publicznego na nabycie pakietu 850 000 akcji, stanowiących 85% kapitału zakładowego spółki WARMIA S.A. z siedzibą w Kętrzynie, w dniu 20 grudnia 2012 r. została wybrana oferta złożona przez Pana Waleriana Pichnowskiego zamieszkałego w Poznaniu.
Jak czytamy na łamach "Naszego Dziennika" załoga jest rozgoryczona. 700 pracowników firmy zatrudnionych w zakładach w Kętrzynie i Mrągowie obawia się, że nowy inwestor doprowadzi zakład do upadku. Taki los spotkał kilka kupionych wcześniej przez niego spółek, m.in. szczecińskie zakłady „Dana” czy powstałe na bazie „Modeny” spółki „Rawi” i „Tiziana” w Rawiczu.
Wiemy, że wszystkie firmy odzieżowe, które kupił w Polsce pan Pichnowski, już nie istnieją, a tysiące ich pracowników poszło na bruk. Obawiamy się więc, że i nas czeka podobny los
– mówi „Naszemu Dziennikowi” Barbara Szczepuł-Krasowska, przewodnicząca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników „Warmia” SA w Mrągowie.
Dziennik dodaje, że Pichnowski nie był jedynym możliwym wyborem - pojawił się drugi oferent. Został pozytywnie sprawdzony przez Związek Pracodawców Przemysłu Odzieżowego. Z oferty nie skorzystano.
Co ciekawe, także Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski, który został poinformowany przez związkowców o nowym kupcu, zwrócił się do resortu z prośbą o wstrzymanie prywatyzacji kętrzyńskiej spółki w celu zmiany inwestora. Bezskutecznie.
Rozpacz i niepokój pracowników o przyszłość dobrej firmy, którą współtworzyli jest zrozumiała i budzi sympatię. Warto jednak dodać, że obecne decyzje, obecna polityka nie bierze się znikąd. Także w gminie Kętrzyn gdzie mieszczą się zakłady "Warmia" wybory parlamentarne w 2011 roku bezapelacyjnie wygrała Platforma Obywatelska uzyskując 46,63% ważnych głosów.
gim, źródła: Nasz Dziennik, PKW, MSP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/147603-sprzedano-mu-warmie-choc-zadna-z-wczesniej-nabytych-przez-niego-firm-nie-istnieje-pracownicy-rozgoryczeni-i-zrozpaczeni
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.