Bilans drogowy pierwszego dnia świąt: 34 wypadki, 3 osoby nie żyją

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Tylko w pierwszy dzień Świąt w całym kraju doszło do 34 wypadków drogowych, w których zginęły trzy osoby, a 43 zostały ranne - podała w środę Komenda Główna Policji. Przed falą powrotów ze świąt policjanci przypominają, że lepsza pogoda nie oznacza, że na drogach można szarżować.

Jak powiedział PAP Mariusz Góra z wydziału prasowego KGP, podobnie jak w przypadku Wigilii wszystkie statystyki dotyczące zdarzeń na drogach są mniej tragiczne niż tego samego dnia przed rokiem. Doszło do 34 wypadków. Zginęły w nich trzy osoby, a 43 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali też 143 nietrzeźwych kierowców.

Łącznie od piątku, kiedy większość Polaków rozpoczęła wyjazdy na Boże Narodzenie, do wtorku doszło do 300 wypadków. Zginęło w nich 31 osób, a 370 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali też 869 nietrzeźwych kierowców.

Trwająca kolejny dzień odwilż poprawiła warunki drogowe w całym kraju, ale policjanci tym bardziej nawołują do ostrożności na drodze.

Nawet jeżeli warunki do jazdy są lepsze niż ostatnio, to w ogóle nie zwalnia z odpowiedzialności, tym bardziej że statystycznie czym lepsza pogoda, tym więcej wypadków

- przypomniał Góra.

Przed rozpoczynającymi się w środę powrotami policjanci apelują, by jechać ostrożnie.

Nonszalancja i szybka jazda może się skończyć nieszczęściem (...) Wykonując niebezpieczne manewry nie liczymy na szczęście, ale na własne umiejętności i rozsądek

- powiedział Góra.

Funkcjonariusze szczególnie proszą, by uważać na pieszych.

Apelujemy do kierowców, żeby zwolnili przede wszystkim, gdy przejeżdżają po zmroku przez małe miejscowości, bo statystycznie tam jest najwięcej wypadków z udziałem pieszych

- przypomina KGP.

Już przed świętami policjanci zapowiadali, że w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku będą sprawdzać prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan ich trzeźwości oraz stan techniczny samochodów. Po drogach mają jeździć radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.

Policjanci apelują o bezpieczną jazdę. Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Dobrze jest wymienić opony na zimowe, bo mają większą przyczepność, kiedy temperatury spadają poniżej zera i kiedy na jezdni leży śnieg. Trzeba też sprawdzić poziom płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne też jest, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne, dobrze jest mieć w zapasie żarówki.

Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Policja zapowiada, że dla nietrzeźwych kierowców nie będzie żadnej taryfy ulgowej.

Pokonując długie dystanse, dobrze jest robić postoje - wyjść z samochodu, rozprostować nogi, zaczerpnąć świeżego powietrza lub napić się kawy. Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte  pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.

Osoby poruszające się pieszo poboczem powinny mieć przy sobie odblaskowy element; może to być kamizelka, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych