Z powodu zamknięcia część drogi startowej Lotniska Warszawa-Modlin do 31 grudnia loty dużych samolotów pasażerskich będą przekierowywane na inne lotniska. Warszawskie Lotnisko Chopina jest gotowe na przyjęcie wszystkich operacji lotniczych przeniesionych z Modlina.

Betonowa część drogi startowej Lotniska Warszawa-Modlin zamknięta została w wyniku inspekcji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Lotnisko w Modlinie poinformowało, że będzie mogło obsługiwać jedynie samoloty, którym do lądowania wystarczy droga startowa o długości 1500 m.

Z powodu zamknięcia części drogi startowej (ok. 1500m), wszystkie loty, od dzisiaj (od godz. 16:18) do 31 grudnia, będą przekierowane na inne lotniska (najprawdopodobniej na Lotnisko Chopina). Pasażerów prosimy o szukanie szczegółowych informacji dot. konkretnych połączeń, na stronie przewoźnika. Czekamy na pisemną decyzję Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, która ma być wydana w ciągu kilku dni

- poinformowało w sobotę lotnisko w Modlinie na swym profilu na Facebooku.

Bieżące informacje o rejsach dostępne są na stronie internetowej: www.modlinairport.pl oraz w punkcie Informacji Lotniskowej, pod numerem tel.: 22 346 43 60 i  22 346 43 61.

Poinformowano również przewoźnik Ryanair zamierza przenieść wszystkie swoje loty na Lotnisko Chopina do 27 grudnia, do godz. 24.00.

Wcześniej w sobotę rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski poinformował PAP, że Ryanair zdecydował już, że przenosi na Lotnisko Chopina 34 operacje (17 lądowań i 17 startów) zaplanowane na niedzielę 23 grudnia.

Przybylski informując w sobotę PAP, że "Lotnisko Chopina jest gotowe na przyjęcie wszystkich operacji lotniczych przeniesionych z Modlina w związku z zamknięciem części drogi startowej na tym lotnisku", zaznaczył że "decyzja o przeniesieniu operacji należy do przewoźników".

Pasażerowie powinni kontaktować się z linią lotniczą, w której wykupili bilety, aby dowiedzieć się gdzie wyląduje ich samolot

- podkreślił Przybylski.

Według informacji ze strony internetowej lotniska Warszawa-Modlin, jeden z sobotnich przylotów został skierowany na lotnisko w Łodzi, a pozostałe na Lotnisko Chopina w Warszawie. Zgodnie z informacjami ze strony internetowej pasażerom, którzy mieli wylecieć z Modlina w sobotę wieczorem m.in. do Glasgow, Dublina, czy Brukseli udostępniono autokary na warszawskie Lotnisko Chopina.

Edyta Mikołajczyk z portu w Modlinie powiedziała w sobotę PAP, że decyzja inspektora nadzoru budowlanego została przekazana ustnie władzom lotniska. Wyjaśniła, że inspektor wykrył, na dwóch betonowych odcinkach po 500 m każdy, na początku i na końcu pasa startowego, uszkodzenia i zdecydował, że nie może na nich odbywać się normalny ruch. W związku z tym droga startowa liczy obecnie 1500 m, co oznacza, że przy takiej długości pasa nie mogą stratować, ani lądować pasażerskie samoloty.

Mikołajczyk powiedziała, że lotnisko w najbliższym czasie zwróci się do wykonawcy pasa startowego, aby ocenił uszkodzenia wskazane przez inspektora nadzoru budowlanego i jak najszybciej je naprawił. Podkreśliła, że po naprawie przez wykonawcę, inspektor oceni, czy nie ma już uszkodzeń i zdecyduje czy te odcinki pasa mogą zostać oddane do użytku.

Jak podkreślono w komunikacie lotniska Warszawa-Modlin, wykonawca modernizacji drogi startowej zobowiązany jest do dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji; firma zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.

Rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Katarzyna Krasnodębska poinformowała PAP, że po dokonaniu kontroli przez inspektorów ULC na lotnisku w Modlinie w dniach 21-22 grudnia, w porozumieniu z Ministerstwem Transportu, w sobotę została przeprowadzona dodatkowa inspekcja Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W wyniku kontroli Mazowiecki Wojewódzki Inspektor wstrzymał użytkowanie betonowej części drogi startowej lotniska Modlin.

Mając na uwadze powyższe oraz względy bezpieczeństwa wynikające z prawa lotniczego, prezes ULC wydał decyzję o ograniczeniu eksploatacji części lotniska poprzez wyłączenie z użytkowania części drogi startowej wykonanej w technologii betonowej wskazanej w decyzji Wojewódzkiego Inspektora

- podkreślono w komunikacie ULC. Jak zaznaczono, oznacza to ograniczenie ruchu dla dużych samolotów pasażerskich.

Również ULC poinformował, że Lotnisko Chopina w Warszawie jest gotowe na przyjęcie wszystkich samolotów, ale ostateczna decyzja o wyborze lotniska zapasowego leży każdorazowo po stronie przewoźnika. Urząd przypomina także, że zgodnie z przepisami unijnymi, transport do docelowego miejsca podróży powinien˙zapewnić przewoźnik.

gim, PAP