Prezydent Obama ma po raz pierwszy szansę poważnego podjęcia tematu przemocy z użyciem broni oraz kontroli posiadania tej ostatniej. W proces ten powinni włączyć się zarówno Republikanie jak i Demokraci
- pisze w dziale POLITYKA Jeffrey C. Goldfarb odnośnie ostatnich wydarzeń w USA. W dziale KULTURA twórczość Jerzego Pilcha opisuje Adam Adamczyk, życie mieszkańców Placu Konstytucji przybliża Jan Wiśniewski, a Piotr Górski recenzuje najnowszą książkę Marcina Króla Europa w obliczu końca. W dziale MIASTO krytyczny głos Wojtka Kębłowskiego o budżecie partycypacyjnym w Sopocie, z którym polemizuje Marcin Gerwin. Polecamy także rozmowę Artura Celińskiego z prezesem TUP S.A., Robertem Moritzem o kryzysie władzy w miastach. Na deser kolejna odsłona z cyklu KONTRA – recenzja Czasu Kultury, Przeglądu Politycznego oraz Recyklingu Idei.
POLITYKA:
Kolejny dzień, kolejna strzelanina / Jeffrey C. Goldfarb
Chciałbym wierzyć, że czekają nas zmiany. Myślę że mamy do tego sposobność. Jestem przekonany, że wyniki wyborów świadczą o przemianie amerykańskiej opinii publicznej i zdrowego rozsądku. Zdaję sobie jednak sprawę, że dotychczasowe zmiany nie wpłynęły na kwestię broni palnej ani nie uwzględniły żadnej poważnej odpowiedzi na przemoc w życiu codziennym Ameryki.
Obłuda europejskiej polityki zagranicznej / Spasimir Domaradzki
Sedno argumentu sprowadza się do stwierdzenia, że wstrzymanie się od głosu jest oparte na założeniu, iż rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego jest możliwe tylko na zasadzie tak zwanego rozwiązania dwupaństwowego, zakładającego dojście do powstania dwóch państw w procesie bezpośrednich, dwustronnych rozmów pokojowych między Izraelem i Palestyną. Natomiast rezolucja ZO ONZ w najmniejszym stopniu nie jest oparta na tym założeniu.
KULTURA:
Życie wewnętrzne dzielnicy / Jan Wiśniewski
Projekt „Mój MDM” pokazuje, że zamiast śledzić wielką historię i budować makiety niezrealizowanych urbanistycznych i architektonicznych koncepcji, warto w działaniach miejskich zainteresować się codziennością.
Gdy literatura już nie ocala / Adam Adamczyk
Czas, co niesłychanie ważne, ma jeszcze trzy swoje zasadnicze dystynkcje: pozorny bezkres przeszłości (bo niby doświadczeń jest już tak dużo, że można napisać o tym książkę), pełną perspektyw teraźniejszość i perspektywę przyszłości, niewiadomą, ale dłuższą od tego, co już się przeżyło.
Przeciw lenistwu intelektualnemu / Piotr Górski
Udzielamy różnych odpowiedzi, mamy odmienne wizje, ale na ogół padają dwie propozycje: powrotu do rozwiązań sprzed lat, albo utopijne projekty ucieczki od polityki. Marcin Król pokazuje, że odpowiedź nie jest taka binarna i wiele spraw musimy na nowo przemyśleć
MIASTO:
Krytycznie o budżecie partycypacyjnym w Sopocie / Wojtek Kębłowski
Paradoksalnie, najbardziej pozytywnym aktorem sopockiego budżetu partycypacyjnego są sami mieszkańcy, którzy — wbrew urzędniczym wątpliwościom — chętnie uczestniczą w jego projektowaniu i nie brak im kompetencji.
Do pełnego budżetu obywatelskiego krok po kroku / Marcin Gerwin
Demokracja partycypacyjna to w Polsce nowość i radni, burmistrzowie i prezydenci miast dopiero się jej uczą. Na dziś mamy w Sopocie, w Elblągu czy w Zielonej Górze jedynie uproszczone wersje budżetu obywatelskiego. Jest to jednak dopiero początek.
Miasto. Kryzys władzy / Robert Moritz
Myślę, że potrzebna jest silna władza, szczególnie teraz, kiedy dostęp do informacji jest tak łatwy. Szczególnie dlatego, że jest ona weryfikowana podczas czteroletniej kadencji. Potrzebni są ludzie, którzy wywrą istotny wpływ na rzeczywistość miejską. Przecież wszystkie miasta, które cieszą się popularnością i sympatią, są miastami autorskimi. Ludzie chcą mieszkać w takich miejscach..
KONTRA:
Czas Kultury, Przegląd Polityczny, Recykling Idei
Odpowiedź, że Polsce grozi sekciarstwo, nie jest już ani szczególnie nowa, ani przekonująca. Wydaje się raczej utartym i do zmęczenia powtarzanym frazesem, który ma odkupić grzech autora. Paweł Śpiewak z premedytacją zaciera za sobą każdy ślad idei IV RP wiodący do dawnych lat, kiedy przecież ogłosił ją publicznie jako pierwszy.
AKTUALNOŚCI:
Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego została oprócz IBPP głównym wydawcą Magazynu Miasta - pierwszego w Polsce kwartalnika poświęconego kulturze miejskiej, którego drugi numer jest już dostępny. Zachęcamy do zapoznania się z informacją o możliwości współtworzenia oraz wsparcia magazynu. Dziękujemy!
PATRONATY:
Cały czas partnerujemy również projektowi „Mój MDM”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o którym można przeczytać na stronie www.mojmdm.pl oraz wysłuchać reportażu „Mój MdM” w radiowej Trójce. Polecamy!
RPN W MEDIACH:
19 i 20.12.2012r. we współpracy z Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW oraz Magazynem Miasta odbyło się X seminarium z cyklu Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych w ramach projektu „Decydujmy razem”. O seminarium można było przeczytać na stronie: ekonomiaspoleczna.pl, wartowiedziec.org, wiadomosci.ngo.pl, pozytek.ngo.pl, regioportal.pl oraz civitas.edu.pl. Informacje o najnowszym numerze RPN „Międzymieście” pojawiły się na stronie: ibikekrakow.com oraz instytutobywatelski.pl. Nasze publikacje można śledzić również na eczaskultury.pl oraz screeangers.pl. Zapraszamy!
Z życzeniami ciekawej lektury, Wesołych Świąt oraz pomyślności w zbliżającym się Nowym Roku!
redakcja Res Publiki Nowej
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/147191-obama-ma-po-raz-pierwszy-szanse-powaznego-podjecia-tematu-przemocy-z-uzyciem-broni
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.