W 2013 roku remont tamy we Włocławku. Największy remont od czasu powstania

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. Wikipedia.pl
Fot. Wikipedia.pl

Zapora na Wiśle we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) w ciągu trzech lat zostanie gruntownie wyremontowana, kosztem 161 mln zł. Inwestycja zostanie dofinansowana w większości z funduszy unijnych.

Tama we Włocławku doczeka się największego remontu od czasu powstania. To inwestycja szczególnie ważna dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu, a samorząd województwa zabiega też o budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka

- podkreślił w środę Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak podkreślił marszałek podczas uroczystości podpisania umowy dofinansowania projektu "Poprawa stanu technicznego i bezpieczeństwa powodziowego Stopnia Wodnego Włocławek", celem przedsięwzięcia jest zapewnienie bezpiecznej eksploatacji obiektu i ochrona przeciwpowodziowa terenów przylegających do zbiornika. Inwestycja obejmuje przebudowę i remont obiektów zapory: poprawę stanu zagęszczenia korpusu i podłoża zapory czołowej, rozbudowę automatycznego systemu pomiarowo-kontrolnego stopnia, remont jazu, śluzy i awanportów.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski zaznaczył w środę, że decyzja o remoncie oznacza, iż nie ma żadnych planów rozebrania zapory, a planowane prace przyczynią się także do podniesienia jej walorów ekologicznych. Przebudowana zostanie m.in. przepławka dla ryb, gdyż dotychczas istniejąca nie spełnia swego zadania, z uwagi na znacznie niższy obecnie poziom rzeki poniżej zapory, niż był w okresie, gdy tamę projektowano.

Modernizacja zwiększy zdolności retencyjne zbiornika włocławskiego. Poprawi tym samym bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców terenów położonych nad Wisłą poniżej Włocławka

- dodał minister Gawłowski.

Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, który utrzymuje włocławską zaporę. Wartość całej inwestycji to 161 milionów złotych, a wsparcie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 90 milionów złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa.

Według zapowiedzi rządowych sprzed trzech lat, modernizacja, która ruszy w 2013 roku, będzie pierwszym etapem prac zabezpieczających stopień wodny we Włocławku. Wartość wszystkich, uznanych za niezbędne inwestycji we włocławską zaporę, oszacowano w 2009 roku na około 3 mld zł.

Stopień wodny we Włocławku zbudowano w latach 1962-70. Na Dolnej Wiśle miało powstać jeszcze siedem zapór: przed Włocławkiem - w Wyszogrodzie i Płocku, a za nim - w Ciechocinku, Solcu Kujawskim, Chełmnie, Opaleniu i Tczewie, choć były wówczas także projekty postawienia na Wiśle ponad 30 zapór. Zaniechanie budowy kolejnych stopni poniżej Włocławka spowodowało systematyczne podmywanie podnóża włocławskiej tamy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych