Warszawa: abp Michalik podzielił się opłatkiem z dziennikarzami. "Więcej nadziei i wierności prawdzie"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP / J. Turczyk
fot. PAP / J. Turczyk

Więcej nadziei i wierności prawdzie w niełatwej polskiej rzeczywistości - życzył dziennikarzom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, łamiąc się z nimi opłatkiem podczas spotkania w sekretariacie Episkopatu w Warszawie.

Spotkanie opłatkowe abp. Józefa Michalika ze światem mediów stało się tradycyjnie już okazją do pogłębionej dyskusji o współczesnej sytuacji kulturowej, o stanie polskiej demokracji i zadaniach Kościoła stąd wynikających. Dziennikarze - w tym Bronisław Wildstein - wskazywali na zagrożenia o charakterze wręcz cywilizacyjnym, płynące ze współczesnych nurtów kontrkultury, które promowane są szczególnie przez środowiska europejskiej lewicy. Dążą one do nadania zupełnie innej interpretacji takim pojęciom jak godność człowieka, małżeństwo, rodzina, itp. - najpierw do przebudowy świadomości społeczeństwa, a w ślad za tym do zmiany systemów prawnych, tak aby jak najmniej było w nich odniesień do tradycyjnie rozumianych praw człowieka, szacunku dla rodziny czy wartości konserwatywnych.

Analizowano również stan Trzeciej Rzeczpospolitej, która jak podkreślił Piotr Semka, staje się coraz bardziej systemem demokracji sterowanej o charakterze autorytarnym, gdzie pole wolności słowa i rzeczywistej debaty publicznej są coraz bardziej ograniczane. Wskazywano na rolę Kościoła w debacie publicznej oraz w zakresie edukacji przyszłych elit społeczeństwa. Podkreślano rolę mediów katolickich w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich stanowiących fundament naszej cywilizacji a zarazem ich znaczenie w dyskusji o przyszłości Polski. Wysunięto postulat reaktywacji sieci radiofonii diecezjalnej, gdyż - w obecnej komercyjnej formule - pozostaje ona niewykorzystana dla edukacji szerszych kręgów społeczności katolickiej i nie jest obecna w debacie publicznej.

Abp Michalik apelował o postrzeganie Kościoła jako szerszej wspólnoty, podkreślając szczególnie rolę katolików świeckich w misji ewangelizacyjnej Kościoła. Wskazywał na znaczenie takich nowych inicjatyw medialnych, przez nich powoływanych, jak tygodnik "W sieci" czy TV Razem. Mówił też o roli Kościoła w procesie pojednania i troski o podstawowe wartości w Europie, czego dowodem jest m.in. rozpoczęty dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisane 17 sierpnia br. w Warszawie.

KAI/Sil

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych