W Łodzi odsłonięto tablicę poświęconą śp. gen. pilotowi Andrzejowi Błasikowi, który zginął w Smoleńsku

Fot. Wikipedia.pl
Fot. Wikipedia.pl

Na terenie Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta w Łodzi odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą b. dowódcy Sił Powietrznych, generałowi pilotowi Andrzejowi Błasikowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Obecny na uroczystości Kajetan Zakrzewski z łódzkiego klubu seniora lotnictwa przypomniał, że to właśnie w Łodzi generał Błasik przechodził podstawowy kurs latania.

Jako ci, którzy pierwsi go kształcili, czujemy się zobowiązani do upamiętnienia jego osoby

- powiedział. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięła udział wdowa po generale Ewa Błasik.

Gen. Andrzej Błasik urodził się w 1962 roku w Poddębicach (Łódzkie). W 1981 ukończył Liceum Lotnicze, a następnie rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej - Szkole Orląt - w Dęblinie. Ukończył ją cztery lata później, otrzymując promocję na stopień podporucznika i tytuł pilota. Zawodową służbę rozpoczął w 8. pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego w Mirosławcu jako pilot samolotów Lim-6.

Latem 2005 uzyskał pierwszy stopień generalski. W styczniu 2007 został komendantem-rektorem dęblińskiej Szkoły Orląt, a w kwietniu został awansowany na generała dywizji i został dowódcą Sił Powietrznych. W sierpniu tego samego roku został generałem broni. Był pilotem klasy mistrzowskiej z 1500 godzinami nalotu ogólnego, w tym 560 godzin spędził, pilotując bojowe Su-22.

Generał Błasik zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku. Pełniący wówczas obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski pośmiertnie awansował go na najwyższy generalski stopień.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...