Trzynastego grudnia 1981 roku punktualnie o 6.00 rano w odbiornikach radiowych rozległ się hymn narodowy, po którym spiker zapowiedział przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Kolejne zdania zawierały propagandowe tłumaczenie ogłoszenia stanu wojennego będącego rzekomo alternatywą dla społecznych rewolt oraz interwencji wojsk sowieckich. Decyzja ta na długie miesiące zmieniła życie Polaków. Informacje o internowanych działaczach „Solidarności” budziły strach i poczucie zagrożenia. Na ulice miast skierowano dziesiątki tysięcy żołnierzy oraz milicjantów w czołgach i wozach bojowych, którzy nadzorowali przestrzegania godziny milicyjnej. Kontrolowano i ocenzurowano korespondencję, ograniczono łączność telefoniczną. Odpowiedzią społeczeństwa były strajki okupacyjne oraz demonstracje uliczne. W podziemiu powstawały struktury opozycyjne, kolportowano antyrządową prasę i ulotki.
Stan wojenny należy do najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń w powojennej Polsce. Mimo drobiazgowego omówienia i wielu analiz jego ocena nie jest jednoznaczna i wciąż dzieli Polaków pozostając kolejnym nierozstrzygniętym sporem o przeszłość. Okazuje się więc, że mimo upływu lat debata jest potrzebna, a historia stanu wojennego ciągle czeka na swój epilog.
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej już po raz kolejny organizuje obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Tym razem krakowska inicjatywa doczeka się odsłon we wszystkich oddziałach: Krakowie, Lublinie, Łodzi, Toruniu, Wrocławiu i Warszawie. Poszczególne oddziały pod wspólną nazwą – Raport z oblężonego Państwa – zorganizują uroczystości, które będą miały na celu przybliżenie społeczeństwu tej bliskiej i ważnej, a nieznanej historii. Łącząc m.in. historyczne debaty i pokazy filmowe z elementami tzw. public history projekt przewiduje wielowymiarowe przedstawienie wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku.
Organizatorom szczególnie zależy na dotarciu do młodzieży, która często nie ma okazji poznać szczegółów „niewygodnej historii Polski”. Inicjatywa aktywizuje tę grupę poprzez możliwość wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie tematycznym. W każdym z miast przewidziany jest kilkupunktowy program obchodów 13. grudnia. Poszczególne oddziały zapraszają do debaty z udziałem ekspertów – profesorów najważniejszych polskich uniwersytetów oraz lokalnych działaczy opozycyjnych, „świadków historii”. W czasie spotkań będzie można także obejrzeć filmy omawiające stan wojenny. Nawiązaniu kontaktu bezpośredniego z jak największym gronem zainteresowanych ma służyć rozdawanie materiałów informacyjnych na ulicach miast. Przez cały dzień zainteresowani będą mogli otrzymać okolicznościowe gazetki: „Trybunę Ludu” zawierająca propagandowe tłumaczenie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego oraz „Biuletyn Informacyjny Solidarność” – przedstawiający najważniejsze informacje na temat wydarzeń rozgrywających się po 13. grudnia.
Każdy z oddziałów stowarzyszenia skupi się na innym aspekcie historii lat 1981-83: w Krakowie zostanie podniesiona kwestia słuszności wprowadzenia stanu wojennego w kontekście jego skutków, w Łodzi podjęty zostanie indywidualnych, osobistych doświadczeń z grudnia 1981 roku, we Wrocławiu historia Solidarności Walczącej, w Warszawie temat Grup Oporu „Solidarni”, w Lublinie i Toruniu zaproszeni goście przypomną realia codzienności tamtego okresu.
Serdecznie zapraszamy do wysłuchania tego nietypowego „raportu”!
Dokładny program obchodów znajdą Państwo w serwisie informacyjnym na stronie internetowej stowarzyszenia:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/146461-raport-z-oblezonego-panstwa-ogolnopolskie-obchody-31-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.