Męski rechot w Belwederze. Wielokrotnie odmieniane przez przypadki słowo tolerancja było wytrychem tak naprawdę oznaczającym ignorancję

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Mowa nienawiści, seksizm, ekstremizm, a może tylko męski rechot u Prezydenta RP - zastanawia się w dziale POLITYKA Adriana Sylwia Bartnik opisując czwartkowe spotkanie w Belwederze. W dziale KULTURA tekst Anny Piłat wokół książki Swietłany Aleksijewicz: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości a także recenzja Michała Pudło analizująca dzieło Michaela Nymana: Muzyka eksperymentalna. Cage i po Cage’u. W dziale MIASTO głos architekta i urbanisty, Karola Langie – zaangażowanego w lokalny aktywizm na Pradze oraz Kamila Kamińskiego, przedstawiającego zjawisko migracji, uchodźstwa, wielokulturowości w kontekście polskiej polityki.

POLITYKA:

Męski rechot w Belwederze / Adriana Sylwia Bartnik

Nie chcę, byśmy się o kobietach, o społeczeństwie polskim uczyli z książek Krzysztofa Vargi. Nie chcę, byśmy się historii uczyli z filmu Pasikowskiego Pokłosie. To niebezpieczne bo zawęża horyzonty. Tymczasem nadal zachodzę w głowę jak bez żadnych konsekwencji i przy powszechnym aplauzie, można taką mową nienawiści poniżać gości u przywódcy demokratycznego państwa prawa, które jest sygnatariuszem aż nazbyt wielu aktów prawnych w tym zakresie. Dlatego apeluję do Prezydenta RP: nie zmieniajmy prawa – wychowujmy!

KULTURA:

Czarne skrzynki / Anna Piłat

Bliskość zony jest namacalna, a kwestia radiacji pojawia się w rozmowach, niezależnie od tego, czego dotyczą: własnego samopoczucia, tegorocznych upraw, sytuacji ekonomicznej czy też polityki. Mimo iż od czarnobylskiej awarii minęło dwadzieścia sześć lat konsekwencje promieniowania są wciąż odczuwalna.

Cage i po Cage’u/ Michał Pudło

Polski czytelnik ma w końcu szansę zapoznania się z rewolucyjnymi ideami, koncepcjami estetycznymi, a nawet filozoficznymi, formułowanymi wcale nie tak dawno w Europie i Ameryce, które w sposób fundamentalny ukształtowały współczesne sposoby percepcji dźwięku, utworu muzycznego jako zjawiska przestrzennego. Na post-Cage’owskich koncepcjach opiera się nowoczesny sound-art i performance wykorzystujący akustykę miejsca.

MIASTO:

Urbanistyka a ruchy miejskie / Karol Langie

Umożliwienie wpływu na bezpośrednie otoczenie jest właściwie jedynym wystarczającym argumentem za wprowadzaniem takiego nowego sposobu planowania. Nie od dziś bowiem wiadomo, że możliwość wpływu na rzeczywistość jest jednym z podstawowych warunków szczęścia. Spotkania z takimi urbanistami życzę aktywistom, czy jak kto woli – działaczom ruchów miejskich.

Uchodźcy w małych miastach / Kamil Kamiński

Wielokrotnie powtarzane i odmieniane przez przypadki słowo tolerancja było słowem wytrychem tak naprawdę oznaczającym ignorancję. Uchodźcy i społeczność lokalna zostali pozbawieni wsparcia, zabrakło warunków, w których mogliby się nawzajem poznać.

AKTUALNOŚCI:

Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego została oprócz IBPP głównym wydawcą „Magazynu Miasta” - pierwszego w Polsce kwartalnika poświęconego kulturze miejskiej, tworzonego przez specjalistów wielu dziedzin i dystrybuowanego także wśród pracowników administracji miejskiej. Zachęcamy do wsparcia magazynu we wspólnej akcji oraz zapoznania się z informacją o możliwości współtworzenia magazynu. Dziękujemy!

ZAPOWIEDZI I ZAPROSZENIA:

W środę, 12 grudnia zastępca redaktora RPN, Artur Celiński będzie gościem specjalnym „kawiarenki obywatelskiej” w Rybniku, gdzie wystąpi z prelekcją pt. „Budżet partycypacyjny i inicjatywa lokalna – innowacyjne metody uczestnictwa obywateli”. Spotkanie organizowane jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Sieć SPLOT.

Wraz z Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW oraz Magazynem Miasta zapraszamy na X seminarium z cyklu Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych w ramach projektu „Decydujmy razem”. Na stronie www można pobrać dwudniowy program wydarzenia, które odbędzie się 19 i 20.12.2012r.

PATRONATY:

Res Publica Nowa objęła patronatem medialnym wydarzenie „Aktywna poezja. Szkic do przemian sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce”. Wernisaż wystawy miał miejsce 6 grudnia, natomiast wystawa będzie czynna od 7 do 13 grudnia w godzinach: poniedziałek – piątek: 09:00 -18:00; sobota – niedziela: 12:00-15:00. Wstęp wolny.

„Nadodrze MASAKRYTYCZNIE Kultura Zmiany” to wydarzenie we Wrocławiu, podsumowujące proces rewitalizacji osiedla Nadodrza na wszystkich poziomach – społecznym, ekonomicznym, politycznym, artystycznym i architektonicznym. Inauguracja przedsięwzięcia odbędzie się 12.12.2012 i potrwa do 15.12.2012. Program oraz informacje są również dostępne na stronie wydarzenia konferencji.

Cały czas partnerujemy również projektowi „Mój MDM”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o którym można przeczytać na stronie www.mojmdm.pl. Polecamy!

RPN W MEDIACH:

5 grudnia w Pałacu Kaziemierzowskim Uniwesystetu Warszawskiego odbyła się debata pt. Polskie i ukraińskie horyzonty Europy. zorganizowana przez Katedrę im. Erazma z Rotterdamu UW, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych oraz Res Publikę Nową. Gośćmi Wojciecha Przybylskiego byli Jarosław Hrycak i Marcin Król. Relację z wydarzenia można przeczytać na stronie polukr.net. Informacje o nadchodzącym spotkaniu z udziałem Artura Celińskiego  znajdują się na stronie: rybnik.eu, rybnik.com.pl, naszrybnik.com oraz gliwice.naszemiasto.pl. Nasze publikacje można śledzić również na eczaskultury.pl oraz screeangers.pl. Zapraszamy!

Z życzeniami ciekawej lektury, 
redakcja Res Publiki Nowej

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych