Na całym świecie arcydzieła, skarby kultury i sztuki, które często łączą w sobie walory artystyczne, z bezcenną wartością duchową są coraz skuteczniej chronione przed zniszczeniem. Podobnie jest w przypadku Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który uznawany jest przede wszystkim za symbol obecności Matki Bożej w codziennym życiu Polaków.
Przypomnijmy - po porannej Mszy św. 9 grudnia br. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, 58-letni mężczyzna usiłował zniszczyć wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej rzucając w niego farbą. Pancerna szyba uchroniła Obraz przed zniszczeniami. Jak powiedział po zajście przeor klasztoru jasnogórskiego, o. Roman Majewski, Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej to symbol naszej wiary, nadziei i tożsamości narodowej. Ojcowie paulini są strażnikami ikony i udało im się zabezpieczyć ją tak, by nie doszło do zniszczenia przez „tych, którzy nie wiedzą co czynią”.
Zabezpieczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, także konserwatorskie, są stale doskonalone. Dzięki zaangażowaniu SKOK Ubezpieczenia przygotowana została specjalna konstrukcja ochronna w postaci nowej, pancernej kasety z odpowiednim dla zachowania dobrej kondycji obrazu mikroklimatem.
Cudowny Obraz Matki Bożej uznawany jest za jeden z najważniejszych skarbów polskiej kultury. To przede wszystkim symbol obecności Matki Bożej w narodzie Polskim, symbol narodowej jedności i duchowej siły. Od wielu lat klasztor jasnogórski wspierany jest przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. SKOK Ubezpieczenia, wiedząc jak ważna jest troska o właściwą ochronę Obrazu i przestrzeganie zaleceń konserwatorskich aby mogły go podziwiać i modlić się przed nim także następne pokolenia, wsparło ojców paulinów w przygotowaniu kapsuły pancernej, która nie tylko chroni arcydzieło przed tego typu atakami, ale zapewnia także odpowiednie warunki środowiska zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki i sztuki konserwatorskiej.
Początki dziejów Jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej owiane są legendą. Średniowieczny rękopis „Translatio tabulae” podaje m.in., że Wizerunek Ikony, namalowany przez św. Łukasza na desce stołu św. Rodziny z Nazaretu, przechowywany był najpierw w Jerozolimie, później w Konstantynopolu, a wreszcie trafił na Ruś, skąd w XIV w. książę Władysław Opolczyk przywiózł Go na Jasną Górę.
Słynący cudami Obraz, przed który każdego roku pielgrzymuje kilka milionów pątników wykonany jest temperą na deskach lipowych oklejonych płótnem i zagruntowanych. Mierzy 121,8 cm wysokości i 81,3 cm szerokości. Pod obecnym płótnem, którym pokryte są deski widnieją ślady wczesnochrześcijańskiego malowidła. Ciemna twarz Madonny kontrastuje ze złotymi koronami i drogocennymi sukienkami, które od XVII wieku zdobią Cudowny Obraz. Darczyńcą jednej z sukienek – wykonanej z bursztynu „sukienki zawierzenia” są spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Obraz został uszkodzony w czasie napadu w 1430 roku, czego symbolicznym śladem są rysy na policzku Maryi.
Doniesienia o szaleńczych atakach na dzieła sztuki co jakiś czas odbijają się w mediach głośnym echem. Do najsłynniejszych należało uszkodzenie watykańskiej Piety Michała Anioła. 21 maja 1972 roku 33 letni Laszko Toth kilkadziesiąt razy uderzył w dzieło młotkiem, poważnie je niszcząc. Po ataku, pieczołowicie odrestaurowana rzeźba chroniona jest pancerną szybą. Specjalne zabezpieczenia uchroniły przed dewastacją również słynną „Mona Lisę” Leonarda da Vinci. 2 sierpnia 2009 roku o kuloodporną gablotę chroniącą obraz rozbił się kubek, nie wyrządzając jednak żadnych szkód. Przed zastosowaniem właściwej protekcji – w roku 1956 – obraz został zalany kwasem, innym razem zaś przedziurawiony kamieniem.
wu-ka
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/146341-zabezpieczenia-cudownego-obrazu-zostana-wzmocnione-skok-ubezpieczenia-wsparlo-ojcow-paulinow-w-przygotowaniu-kapsuly-pancernej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.