W parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zakończyła się dzisiaj trwająca ponad rok peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii bł. Jana Pawła II po wszystkich parafiach archidiecezji przemyskiej. Uroczystości odbyły się z udziałem nuncjusza apostolskiego abpa Celestino Migliore, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Józefa Michalika, metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego oraz biskupów z Polski.
Abp Józef Michalik przypomniał, że program peregrynacji związany był z pragnieniem wskazania na Chrystusa ukrzyżowanego, który jest dla chrześcijan źródłem zwycięskiej wiary umocnionej ofiarną miłością.
Dobrze przeżyć spotkanie z krzyżem Chrystusa to zanurzyć się w Boże miłosierdzie, to ożywić nadzieję zbawienia. Ten rok duszpasterski był dla nas kolejnym czasem pokornej modlitwy i odkrywania jak trudną i ważną sprawą jest troska o zbawienia każdego człowieka, jak wielki trud wiąże się z zachowaniem wiary i umocnieniem ich w sercach naszych bliskich, naszych dzieci, naszej młodzieży
– powiedział metropolita przemyski.
Mówił, że dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem za przeżyty czas i ukoronowaniem go darem szczerej modlitwy. Przywołując postać bł. Jana Pawła II, abp Michalik mówił, że papież właśnie z krzyża czerpał siły do wypełniania swojej misji, a teraz pokazuje, że świętość jest dzisiaj możliwa i potrzebna.
Przewodniczący KEP dziękował wszystkim kapłanom i diecezjanom za zaangażowanie w to wydarzenie, mówiąc, ze było to umocnienie wiary także dla biskupów.
Dziękuję wam za przykład wiary ujawnionej przy okazji tej peregrynacji. Biskup wbrew pozorom też potrzebuje pokrzepienia i umocnienia w wierze, a doznawaliśmy go w każdej parafii, biorąc udział w tych nasyconych autentycznym przeżyciem spotkaniach ze znakiem krzyża
– zapewniał abp Michalik.
W homilii abp Celestino Migliore powiedział, że relikwie w Kościele są wyrazem przeświadczenia, że świętość nie dotyczy tylko duszy, ale również ciała.
Relikwie bł. Jana Pawła II przypominają nam, że mamy orędownika u Bożego tronu, orędownika, który dzielił nasze słabości, zna dobrze nasze ludzki ograniczenia, bo sam ich doświadczał. A teraz, gdy jest tak blisko Boga, może do nas wyciągnąć pomocną dłoń
– mówił.
Nuncjusz apostolski zwrócił uwagę, że dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzorów i przewodników życiowych, a takim jest bł. Jan Paweł II.
Jeśli nie ma już gotowej księgi z przepisami na życie, to gdzie znajdziemy pewnych i skutecznych przewodników po naszym życiu. Oto prawdziwy powód, dlaczego tak chętnie wracamy do postaci Jana Pawła II i prosimy go o wstawiennictwo
– powiedział. Zaznaczył też, że relikwie nie rozwiązują problemów życiowych, ale rzucają na nie światło od Boga i pozwalają pomyślnie zmierzyć się z wyzwaniami.
Eucharystię zakończyła koronka do Bożego Miłosierdzia oraz odmówienie Aktu Zawierzenia Chrystusowi archidiecezji przemyskiej. Wydarzeniem towarzyszącym będzie popołudniowy koncert pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” w wykonaniu zespołu Lumen, solistów z Poznania, Polskiego chóru Mieszanego Echo ze Lwowa oraz muzyków z Lwowskiej Akademii Muzycznej.
Oprócz arcybiskupów: Celestino Migliore i Józefa Michalika w uroczystości wzięli udział abp Mieczysław Mokrzycki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy i metropolita lwowski, abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, bp Marian Rojek - ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej i biskup pomocniczy tej diecezji Mariusz Leszczyński, ordynariusz rzeszowski Kazimierz Górny, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal, a także liczna grupa kapłanów oraz wiernych archidiecezji przemyskiej.
Krzyż, który bł. Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 2005 r. oraz relikwie krwi Papieża nawiedzały parafie archidiecezji przemyskiej od 16 października 2011 r. Wszędzie towarzyszył im jeden z biskupów. Krzyż został wykonany przez jednego z artystów z archidiecezji przemyskiej Stanisława Trafalskiego. Papież otrzymał go przy okazji spotkania w Watykanie z samorządowcami. O ten krzyż poprosił Ojca Świętego jego sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki, który do dzisiaj pozostaje jego właścicielem. Kolejną diecezją, którą nawiedzi krzyż będzie archidiecezja wrocławska.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/146239-zakonczyla-sie-peregrynacja-krzyza-i-relikwii-bl-jana-pawla-ii-w-archidiecezji-przemyskiej