Represje za "Rotę" w wolnej Polsce?! W szkole w Szczytnie to możliwe. "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, ni dzieci nam germanił!"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. M. Czutko
fot. M. Czutko

Przyznamy szczerze, trudno nam było uwierzyć w informację, którą dostaliśmy od czytelnika. Zaproponował, aby przyjrzeć się komunikatom i dyskusji, która toczy się na facebookowym profilu samorządu uczniowskiego Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. No to czytamy, a oczy robią nam się coraz większe i okrąglejsze:

W związku z puszczeniem "Roty" na przed 5. godziną lekcyjną, radio szkolne zostało zawieszone do 16 XII przez dyrekcję. Jednocześnie przepraszamy nauczycielki od języka niemieckiego za nie puszczanie niemieckich utworów. Nie było to zamierzone w organizowany dzień języka niemieckiego w naszej szkole, raczej to była kwestia braku komunikacji między osobami z Samorządu.uc

od 17 XII radio szkolne nabierze nowego znaczenia. Pozostanie oczywiście w takiej formie jak dotychczas, jednak będzie rozszerzone o nowe tematyczne dni oraz dodatkowe pytania. O tym jednak później.

Ze strzępków informacji wnioskujemy, że w szkole zorganizowano "dzień języka niemieckiego". I, że zamiast porządnych niemieckich piosenek wyemitowano przez szkolne radio "Rotę". Ale,

Komentarzy pod informacją jest ponad 70, prezentujemy wybrane.

Ukarano Polskich uczniów za puszczenie Polskiej pieśni patriotycznej? To się do gazety nadaje. A gdzie wolność słowa?

Nie ma to jak lewackie środowisko w dyrekcji szkoły. Janie III Sobieski, widzisz a nie grzmisz...

To emocje, nie ma się co dziwić, ale są tez komentarze chłodne, logiczne, żądające wyjaśnień.

Ważne jest wyjaśnienie konkretnych powodów na które powoływała się dyrekcja przy zawieszaniu radia. Udzieli ktoś w końcu treściwej odpowiedzi na pytanie: jak argumentowała dyrekcja swoją decyzję?

Niektórzy przypuszczają:

Dlatego, że nauczycielki języka niemieckiego od dłuższego czasu przygotowywały się do tego dnia i chyba wszyscy o tym wiedzieli, poza tym nauczyciele bardzo zaangażowali się w tę akcje (plakaty, informacje o krajach itp), więc puszczenie "Roty" mogło zostać odebrane przez nauczycieli jako zamierzone.

Trzeba przyznać, robi się coraz ciekawiej. Nie dość, że samowola, to zamierzona. Wyjątkowo perfidne to było. ZAMIERZONE! "...nie damy pogrześć mowy...". No to kolejne komentarze, już nieco ostrzej.

Wiedziałem, że tak będzie. Najpierw dzień języka niemieckiego, szwabskie flagi, zakaz puszczania patriotycznych piosenek i karanie za to. Niedługo nasz Fuhrer zabroni nam po polsku mówić xD

Na drodze takiej logiki, że "mogli odebrać to jako zamierzone" można również stwierdzić, że ustanowienie dniem języka niemieckiego rocznicy urodzin Marszałka również było zamierzone. Nie chcę tutaj już tego zaogniać, jedynie stwierdzam brak logiki w rozumowaniu.

Ciekawe, czy w Niemczech obchodzą dzień języka polskiego ...

Czytając to, nie sądziłem, że to prawda. A jednak... Jak można zakazywać puszczania polskiej pieśni patriotycznej? To może, droga Dyrekcjo, zabrońcie swoim uczniom uczenia się Bogurodzicy, albo innych pieśni które promują myślenie, że Polska jest najważniejsza?

Gratuluje głupoty, a na koniec to proponuję przypomnieć sobie jak wyglądały tego typu sprawy w czasie PRLu. Mój tata pracował w radiowęźle i tez miał problemy gdy był puszczane wiersze Miłosza, czy nielubiane przez komunistyczny system utwory muzyczne. Jedynymi represjami były rozmowy wychowawcze z dyrektorem, komunistą należącym do PZPR, który o dziwo nie robił im problemów i można powiedzieć, że rozumiał ich zachowanie.

Dyrekcja to zapewne osoby pamiętające komunizm w Polsce wiec powinni wstydzić się tego typu działań. Wstyd i hańba. I niech dyrekcja zastanowi się czy rzeczywiście uczniowie chcą dnia języka niemieckiego!!!

Sprawców tego karygodnego postępku należy wysłać na reedukacyjny obóz (najbliżej jest zdaje się Stutthof) nie może być pobłażania dla szerzenia mowy nienawiści w szkolnym radiu!

Nie po raz pierwszy jednak okazuje się, że PRESJA MA SENS. 

Dziś (6 XII) Samorząd szkolny porozumiał się z Dyrektorem zespołu szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Dzięki waszym komentarzom kara na szkolne radio zmniejszyła się z 7 dni szkolnych do 2, także od poniedziałku 10 XII radio znów będzie działało. Także od następnego tygodnia wszystko wraca do normy. Dziękujemy za taki odzew, jednak prosimy już nie negować dyrekcji ani grona pedagogicznego.

Na koniec jeszcze jeden komentarz.

Ta kara mogła potrwać do 13 grudnia, zajście to skojarzyło by się wtedy z innym ciekawym wydarzeniem.

I to już zostawiamy bez komentarza...

Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych